Azərbaycan gimnastları yeni Olimpiya mövsümünün rəsmi açılışında - Sevgililər günü ərəfəsində Estoniyanın Tartu şəhərində keçirilən "Miss Valentina" ənənəvi turnirində ilk medallarını qazanıblar.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinin qeyd etdiyi kimi, zəriflərimiz nə az, nə çox düz 14 medal qazanıblar ki, onlardan altısı qızıldır!
Milli komandanın lideri Aliyə Qarayeva öz yüksək statusunu təsdiqləyərək top və lentlə tapşırıqda qızıl, halqa və gürzlərlə yarışda isə gümüş medal qazanıb.
Olimpiya Oyunlarının gələcək iştirakçısı olmaq uğrunda yeniyetmələr Nülufər Niftəliyeva (1998-ci il təvəllüdlü) və Jalə Piriyeva da (2000-ci il) çıxış ediblər. 12 yaşlı gimnast top və gürzlərlə yarışda birinci, halqa ilə yarışda isə ikinci yeri tutub. Nisbətən daha yaşlı olan Niftəliyeva halqa və gürzlərlə yarışda qalib gələrək lentlə tapşırığa görə turniri gümüş medalla başa vurub.
Onun yaşıdı Gülsüm Şəfizadənin çıxışı daha az uğurlu olub. Belə ki, o topla yarışı gümüş, lentlə oyunu isə bürünclə başa vurub.
Daha bir yeniyetmə 15 yaşlı Yekaterina Prokopenko lentlə yarışda xalça sahibi ilə ikinci yeri bölüşüb.
Ölkə yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasilevanın məlumatına görə, nəhayət, Tartudan son medalları 1999-cu il təvəllüdlü yeniyetmələrdən ibarət qrup komandası aparıb. Nərminə Hüseynovanın, Mehparə Mənsurovanın, Samirə Əlizadənin, Səbinə Əlizadənin və Cənnət Məmmədovanın beynəlxalq arenada beş topla debüt çıxışı tamamilə baş tutub - 2-ci yer.
"İştirakçılarımızın hamısı öz yeni proqramlarını sınaqdan keçirdilər və mən onların nəticələrindən razıyam. Güman edirəm ki, bu Nijni Novqorodda iyun ayında keçiriləcək Avropa çempionatına hazırlaşan Qarayeva və yeniyetmələr üçün ilin nikbin başlanğıcıdır", Vasileva sonda qeyd edib.![]()

ПЕРВЫЕ МЕДАЛИ ОЛИМПИЙСКОГО СЕЗОНА
Первые медали завоевали азербайджанские гимнастки на официальном открытии нового, олимпийского сезона – традиционном турнире «Мисс Валентина», проходящим в эстонском Тарту накануне Дня всех влюбленных.
Как подчеркивает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, ни много ни мало, а целых 14 медалей различного достоинства, из которых почти половина золотых - 6!
Лидер национальной команды Алия Гараева подтвердила свой высокий статус, дважды взяв «золото» в мяче и ленте, а также «серебро» с обручем и булавами.
Под стать будущей участнице Олимпийских игр выступили и юниорки – Нилуфер Нифталиева (1998 года рождения) и Жаля Пириева (2000). 12-летняя грация первенствовала с мячом и булавами и стала второй с обручем. Более же взрослая спортсменка победила в упражнениях с обручем и булавами, а завершила турнир серебряной наградой с лентой.
Ее сверстница Гюльсюм Шафизаде выступила менее успешно, добыв «серебро» с мячом и «бронзу» с лентой.
И еще одна юниорка – 15-летняя Екатерина Прокопенко поделила вторую строчку с хозяйкой ковра в комбинации с лентой.
«Наконец, последние медали из Тарту увезли гимнастки 1999 года рождения из юниорской группы, сообщила главный тренер сборной страны Мариана Василева. Дебют на международной арене Нармины Гусейновой, Мехпары Мансуровой, Самиры Ализаде, Сабины Ализаде и Джаннет Мамедовой после исполнения упражнения с 5 мячами вполне удался – 2 место.
Все наши участницы опробовали свои новые программы и я довольна их результатами. Полагаю, что это оптимистичное начало года для Гараевой и юниорок, которые готовятся к июньскому чемпионату Европы в Нижнем Новгороде, подытожила М. Василева.