Bədii gimnastika üzrə Dünya kubokunun səkkizinci mərhələsi Astanada başa çatmışdır. Azərbaycanı qarşıda gələn Olimpiya Oyunlarının ehtiyatda olan iştirakçısı Anna Qurbanova və Zeynəb Cavadlı təmsil etmişlər.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, çoxnövçülüyün təsnifat yarışlarında Qurbanova 26 iştirakçı arasında 11-ci yerə layiq görülmüşdür. Cavadlıya gəlincə isə, o, müsabiqədən kənar proqramda çıxış etmiş və 3-cü yerdə qərarlaşmışdır.
Dünya kubokunun sahibi 2008-ci ilin Avropa çempionu, Rusiya gimnastı Yevgeniya Kanayeva olmuşdur. O, xalça sahibi Aliyə Yusupovanı qabaqlamışdır. Üçüncü yerə, Rusiyanın Olimpiya yığma komandasına ikinci vəsiqə uğrunda mübarizənin birinci mərhələsində Vera Sesinaya qalib gələrək daha bir Rusiya gimnastı Olqa Kapranova olmuşdur.
25-26 iyul tarixlərində İrkutskda keçiriləcək Dünya kubokunun daha bir mərhələsi olimpiyaqabağı sonuncu turnir olacaq. Rusiyanın bu şəhərində Olimpiada iştirakçıları Aliyə Qarayeva və Dinarə Gimatova çıxış edəcəklər.
Sofiyada təlim-məşq toplanışlarını başa çatdıran Azərbaycanın Olimpiya yığma komandasının digər üzvləri Vəfa Hüseynova, Anna Bitiyeva, Valeriya Yeqay, Alina Tryopina, Anastasiya Prasolova və Dina Qorina qrup komandaları arasında 24-25 iyul tarixlərində keçiriləcək Dünya kubokunda iştirak etmək üçün Bolqarıstanın şərqində yerləşən Qara dəniz sahilinin kurort şəhəri Varnaya yollanacaqlar.

ПОСЛЕ АСТАНЫ – ПРЕДОЛИМПИЙСКИЕ КУБКИ МИРА В ИРКУТСКЕ И ВАРНЕ
В Астане завершился восьмой этап Кубка мира по художественной гимнастике. Азербайджан был представлен запасной участницей грядущих Олимпийских игр в Пекине Анной Гурбановой и Зейнаб Джавадлы.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, в квалификации многоборья Гурбанова показала 11 результат среди 26 участниц. Что касается Джавадлы, то она выступала во внеконкурсной программе и стала третьей.
Обладательницей Кубка мира стала абсолютная чемпионка Европы-2008 россиянка Евгения Канаева. Она опередила хозяйку ковра Алию Юсупову. Третьей стала еще одна россиянка Ольга Капранова, выиграв у Веры Сесиной первый этап борьбы за вторую путевку в олимпийскую сборную России.
Последним предолимпийским турниром будет еще один этап Кубка мира, который состоится в Иркутске 25-26 июля. В этом российском городе выступят участницы Олимпиады Алия Гараева и Динара Гиматова.
Другие члены олимпийской сборной Азербайджана - Вафа Гусейнова, Анна Битиева, Валерия Егай, Алина Трёпина, Анастасия Прасолова и Дина Горина, завершающие сборы в Софии, переедут на восток Болгарии в курортно-черноморскую Варну, где 24-25 июля примут участие в Кубке мира для групповых команд.