Məlum olduğu kimi, açılışı 2014-cü ilin aprel ayında baş tutan Milli Gimnastika Arenasında bütün 6 gimnastika növləri üzrə Azərbaycan yığma komandalarının məşqləri keçirilir.
Bədii gimnastika üzrə yığma komandasının məşqlərinə vaxtaşırı olaraq, dünyanın müxtəlif ölkələrinin idmançıları da qatılır. İtaliya, Latviya, Norveç, Finlandiya, Çex Respublikası, Slovakiya, Macarıstan kimi Avropa qitəsi ölkələrinin, eləcə də qonşu Türkiyənin nümayəndələri ilə yanaşı, burada həmçinin Asiya, daha dəqiq desək Qazaxıstan, Şimali Amerika qitəsinin – Kanada və Meksika, Sakit okeanın Yeni Zelandiya gimnastları da olmuşlar.
Təlim-məşq toplanışlarında bir dəfə iştirak etmiş, həm məşq prosesi, həm də tibbi-bərpaedici prosedurların həyata keçirilməsi üçün yaradılmış şəraitdən istifadə etmiş, eləcə də qonaqpərvərliyimizdən təsirlənmiş qonaqlar dəfələrlə bizim gimnastika arenasına qayıtmışlar.
Bakının bu yay günlərində zala daxil olarkən, elə düşünmək olar ki, burada növbəti beynəlxalq yarış keçirilir. Bu onunla əlaqədardır ki, sentyabr ayında Almaniyanın Ştutqart şəhərində keçiriləcək və Rio-2016 Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakteri daşıyacaq Dünya Çempionatına hazırlaşan bədii gimnastlarımızın gündəlik məşqinə Kanada, Yeni Zelandiya, Estoniya, Qazaxıstan, Türkiyə və ilk dəfə olaraq Afrika qitəsinin Misir yığma komandalarının gimnastları da qoşulublar.
Başda bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığma komandasının Baş məşqçisi Mariana Vasileva olmaqla, yerli mütəxəssislərin tövsiyələrindən bəhrələnərək, bu gün, əcnəbi idmançılar, Azərbaycan yığma komandasının növbəti yoxlama məşq toplanışında düzəlişlər edilmiş çıxışlarını nümayiş etdirmişlər.
Bizim gimnastlara gəldikdə isə, qarşıdakı Dünya Çempionatında iştirakları planlaşdırılan, komandanın lideri Marina Durunda, gimnastlarımız Ayşən Bayramova, Gülsüm Şəfizadə, Zeynep Celep çıxış etmişlər.
Çıxışlar xarici gimnastların əfsanəvi “O olmasın, bu olsun” kinofilmindən dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəyovun müsiqisi sədaları altında incə nümunəvi kompozisiya ilə sona çatdı.
Mühüm yarışlar və onlardan əvvəl gələn beynəlxalq turnirlər öncəsi keçirilməsi ənənəyə çevrilmiş yoxlama məşq toplanışını, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Vitse-prezidenti Altay Həsənov və İcraiyyə Komitəsinin digər üzvləri də izləmişlər.

Иностранные спортсменки присоединились к контрольной тренировке азербайджанских “художниц”
Как известно, на Национальной Арене Гимнастики, открытие которой состоялось в апреле 2014г., проходят тренировки сборных команд Азербайджана по всем 6 видам гимнастики.
К тренировкам сборной по художественной гимнастике периодически присоединяются спортсменки из разных стран мира. Наряду с представительницами Европейского континента, таких стран как Италия, Латвия, Норвегия, Финляндия, Чешская Республика, Словакия, Венгрия, соседней Турции, здесь побывали гимнастки из Азии, точнее из Казахстана, северо-американского континента – Канады и Мексики, а также тихоокеанской Новой Зеландии.
Однажды побывав у нас на сборах и воспользовавшись условиями, созданными как для тренировочного процесса, так и медико-восстановительных процедур, а также впечатленные нашим гостеприимством, гости не раз возвращались на нашу арену гимнастики.
В эти бакинские летние дни, заходя в зал, можно подумать, что здесь проводится очередное международное соревнование. Это связано с тем, что к повседневным тренировкам наших “художниц”, готовящихся к сентябрьскому Чемпионату Мира в Штутгарте (Германия), где также будут разыгрываться лицензии на Олимпийские Игры Рио-2016, присоединились гимнастки сборных команд Канады, Новой Зеландии, Эстонии, Казахстана, Турции, и, впервые, страны африканского континента – Египта.
Получив советы местных специалистов, во главе с Главным тренером сборной команды Азербайджана по художественной гимнастике, Марианой Василевой, иностранки, сегодня, продемонстрировали свои откорректированные упражнения на очередной контрольной тренировке сборной Азербайджана.
Что касается наших спортсменок, выступили лидер команды Марина Дурунда, гимнастки Айшан Байрамова, Гюльсум Шафизаде, Зейнеб Челеп  участие которых планируется на предстоящем мундиале.
Выступления завершились, грациозной показательной композицией в исполнении иностранных гимнасток, находящихся на сборах, под музыку выдающегося азербайджанского композитора Узеира Гаджибейли из легендарного кинофильма “O olmasın, bu olsun” (Не та, так эта).
На контрольной тренировке, проведение которой стало традицией перед важными стартами и предшествующим им международными турнирами, присутствовал Вице-Президент Федерации Гимнастики Азербайджана Алтай Гасанов и другие члены Исполнительного Комитета.