Məlum olduğu kimi, açılışı 2014-cü ilin aprel ayında baş tutan Milli Gimnastika Arenasında bütün 6 gimnastika növləri üzrə Azərbaycan yığma komandalarının məşqləri keçirilir.
Bədii gimnastika üzrə yığma komandasının məşqlərinə vaxtaşırı olaraq, dünyanın müxtəlif ölkələrinin idmançıları da qatılır. İtaliya, Latviya, Norveç, Finlandiya, Çex Respublikası, Slovakiya, Macarıstan kimi Avropa qitəsi ölkələrinin, eləcə də qonşu Türkiyənin nümayəndələri ilə yanaşı, burada həmçinin Asiya, daha dəqiq desək Qazaxıstan, Şimali Amerika qitəsinin – Kanada və Meksika, Sakit okeanın Yeni Zelandiya gimnastları da olmuşlar.
Təlim-məşq toplanışlarında bir dəfə iştirak etmiş, həm məşq prosesi, həm də tibbi-bərpaedici prosedurların həyata keçirilməsi üçün yaradılmış şəraitdən istifadə etmiş, eləcə də qonaqpərvərliyimizdən təsirlənmiş qonaqlar dəfələrlə bizim gimnastika arenasına qayıtmışlar.
Bakının bu yay günlərində zala daxil olarkən, elə düşünmək olar ki, burada növbəti beynəlxalq yarış keçirilir. Bu onunla əlaqədardır ki, sentyabr ayında Almaniyanın Ştutqart şəhərində keçiriləcək və Rio-2016 Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakteri daşıyacaq Dünya Çempionatına hazırlaşan bədii gimnastlarımızın gündəlik məşqinə Kanada, Yeni Zelandiya, Estoniya, Qazaxıstan, Türkiyə və ilk dəfə olaraq Afrika qitəsinin Misir yığma komandalarının gimnastları da qoşulublar.
Başda bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığma komandasının Baş məşqçisi Mariana Vasileva olmaqla, yerli mütəxəssislərin tövsiyələrindən bəhrələnərək, bu gün, əcnəbi idmançılar, Azərbaycan yığma komandasının növbəti yoxlama məşq toplanışında düzəlişlər edilmiş çıxışlarını nümayiş etdirmişlər.
Bizim gimnastlara gəldikdə isə, qarşıdakı Dünya Çempionatında iştirakları planlaşdırılan, komandanın lideri Marina Durunda, gimnastlarımız Ayşən Bayramova, Gülsüm Şəfizadə, Zeynep Celep çıxış etmişlər.
Çıxışlar xarici gimnastların əfsanəvi “O olmasın, bu olsun” kinofilmindən dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəyovun müsiqisi sədaları altında incə nümunəvi kompozisiya ilə sona çatdı.
Mühüm yarışlar və onlardan əvvəl gələn beynəlxalq turnirlər öncəsi keçirilməsi ənənəyə çevrilmiş yoxlama məşq toplanışını, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Vitse-prezidenti Altay Həsənov və İcraiyyə Komitəsinin digər üzvləri də izləmişlər.

As it is known, trainings of the Azerbaijani National Teams in all 6 gymnastics disciplines are held at the National Gymnastics Arena opened in April 2014.
Sportswomen from different countries of the world periodically join the trainings of the Rhythmic Gymnastics National Team. Along with the representatives of the European continent, such countries as Italy, Latvia, Norway, Finland, the Czech Republic, Slovakia, Hungary, neighbouring Turkey, gymnasts from Asia, namely from Kazakhstan, North-American continent – Canada and Mexico, as well as from Pacific New Zealand have been here.
Having once participated in the training camp and used the conditions created both for trainings and medical-restorative procedures, as well as impressed by our hospitality, the guests repeatedly returned to train at the Arena.
While entering into the hall on these Baku’s summer days, one might think that there is another international event here. This is connected with the fact that gymnasts of national teams of Canada, New Zealand, Estonia, Kazakhstan, Turkey, and, for the first time, African continent – Egypt have joined the daily trainings of our rhythmic gymnasts preparing for the World Championships to be held in Stuttgart (Germany) in September and qualifying for the Rio-2016 Olympic Games.
Today, foreign athletes have demonstrated their corrected exercises at a regular dress rehearsal of the Azerbaijani National Team, being advised by the local specialists under the direction of the Head Coah of the Azerbaijani Rhythmic Gymnastics National Team, Mariana Vasileva.
As to our gymnasts, the team’s leader Marina Durunda and gymnasts - Ayshan Bayramova, Gulsum Shafizada, Zeynep Celep, the participation of which is planned at the forthcoming World Championships, performed at the rehearsal.
The performances came to an end with graceful exhibitive composition executed by foreign gymnasts participating in the training camp to the music of the great Azerbaijani composer Uzeyir Hajibayli, the soundtrack of the legendary movie “O olmasın, bu olsun” (If not that one, then this one).
Altay Hasanov, Vice-President of Azerbaijan Gymnastics Federation and other members of the Executive Committee visited the dress rehearsal, traditionally held prior to major events and preceded international tournaments.