Azərbaycan gimnastı Anna Qurbanova İtaliyada keçirilən Spoleto Cup beynəlxalq turnirində dörd gümüş medal qazanmışdır.
Çoxnövçülükdə çıxışından sonra ikinci nəticəni göstərmiş Qurbanova Belarusun nümayəndəsi Mariya Yuşkeviçi qabaqlamışdır – 64.425 xal. O, bu uğurunu halqa (15.95), gürzlər (16.7) və lentlə (15.9) hərəkətlər üzrə finallarda da təkrarlamışdır.
Qurbanova demişdir ki, öz çıxışından və nəticələrdən razıdır. O, cüzi fərqlə yalnız Rusiya gimnastı Yevgeniya Kanayevaya uduzmuşdur: “Bu, olduqca güclü, maraqlı yarışdır və burada iştirak etmək həmişə xoşdur. Hər üç finala vəsiqə qazanmış Zeynəbə də əhsən deyirəm!”
Zeynəb Cavadlı finalda lentlə (14.45) ən yaxşı nəticə göstərərək, 5-ci yeri, ip (14.45) və halqa (14.3) ilə 7-ci, çoxnövçülükdə isə 8-ci yeri tutmuşdur – 58.225 xal.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti bildirir ki, digər gimnastlarımız Aliyə Qarayeva, həmçinin Vəfa Hüseynova, Anna Bitiyeva, Valeriya Yeqay, Alina Tryopina, Anastasiya Prasolova və Anastasiya Makarovadan ibarət qrup komandası dekabrın 5-7-də Pekində keçiriləcək olimpiyaqabağı test turnirində iştirak edəcəklər. Turnirə hər ölkədən bir gimnast və 2008-ci ilin Olimpiadasına lisenziya qazanmış qrup kollektivləri qatılacaqlar.
Həmin vaxt Minskdə akrobatika gimnastikası üzrə beynəlxalq turnir keçiriləcəkdir. Turnirdə Ayla Əhmədova və Dilarə Sultanovadan ibarət qadın cütlüyü iştirak edəcəkdir.
Bu arada paytaxtımızda Bakı Gimnastika məktəbinin əsasını qoymuş əməkdar məşqçi Cavid Əmirovun xatirəsinə həsr olunmuş tamblinq üzrə 7-ci Azərbaycan çempionatı başa çatmışdır. Turnirdə Bakı Gimnastika məktəbini, “Təhsil” cəmiyyətini və Dəvəçi rayonunu təmsil edən 30 gimnast iştirak etmişdir.
İdman ustaları arasında birinci yeri 101.7 xalla Hafiz Rzayev tutmuşdur. Gümüş medala ötənilki çempion Səid Səlimov (99.2), bürünc medala isə Timur Oduşev (89.6, hamısı Bakı Gimnastika məktəbindən) layiq görülmüşlər.
Ustalığa namizədlər arasında Nəbi Mirzəliyev (26.96) və Nərminə Minequlova (27.3, hər ikisi Bakı Gimnastika məktəbindən) ən yaxşı nəticə göstərmişlər. Birinci dərəcəli idmançılar arasında Cəlal Əzizli (27.62) və Sevda Nəsrullayeva (27.28), ikinci dərəcəlilər arasında İsmayıl Hacızadə (27.19) və Aytən Şükürova (27.03), üçüncü dərəcəlilər arasında isə Fərid İskakov (26.36, hamısı Bakı Gimnastika məktəbindən) fərqlənmişlər.
Tamblinq üzrə Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Arif Qafarov idmançıların səviyyəsini vurğulayaraq demişdir ki, dəvəçili gimnastlar da yaxşı təsir bağışlamışlar. Bir sözlə, gimnastikanın bu növü təkcə Bakıda deyil, bölgələrdə də getdikcə daha geniş inkişaf edir.

ЧЕТЫРЕ «СЕРЕБРА» ИЗ ИТАЛИИ
Четыре серебряные медали завоевала азербайджанская гимнастка Анна Гурбанова на международном турнире Spoleto Cup в Италии.
Первый раз она стала второй после выступления в многоборье, набрав 64.425 балла, опередив Марию Юшкевич из Беларуси. Повтор серебряного успеха пришелся на отдельные финалы: с обручем (15.95), булавами (16.7) и лентой (15.9).
- Своими выступлениями и результатами я довольна, сказала Гурбанова. Уступила лишь Евгении Канаевой из России, да и то немного. Турнир сильный и интересный, всегда очень приятно здесь выступать. Молодец и Зейнаб, пробившаяся в три финала.
Зейнаб Джавадлы лучший результат показала в финале с лентой, заняв 5-е место - 14.45 балла. Со скакалкой (14.45) и обручем (14.3) она стала 7-й, а в многоборье замкнула восьмерку с 58.225 балла.
Пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана сообщает, что другие спортсменки страны Алия Гараева, а также Вафа Гусейнова, Анна Битиева, Валерия Егай, Алина Трёпина, Анастасия Прасолова и Анастасия Макарова, входящие в групповую команду примут участие в предолимпийском тест-турнире 5-7 декабря в Пекине. В столицу будущей Олимпиады съедутся гимнастки (по одной от страны) и групповые коллективы, завоевавшие лицензии для участия в Играх-2008.
В эти же сроки в Минске состоится международный турнир по акробатической гимнастике, где выступит наша женская пара Айла Ахмедова – Диляра Султанова.
Тем временем, в столице завершился 7-й чемпионат Азербайджана по тамблингу (прыжки на акробатической дорожке), посвященный памяти основателя Бакинской школы гимнастики, заслуженного тренера Джавида Амирова. В турнире участвовали свыше 30 прыгунов, представлявшие Бакинскую школу гимнастики, «Тяхсил» и Дявячи. Все победители были определены по итогам результатов в многоборье.
Среди мастеров спорта чемпионом страны стал Хафиз Рзаев, набравший в сумме сальтового, винтового и смешанного упражнений наивысший балл – 101.7. Серебряной медали был удостоен прошлогодний чемпион Саид Салимов (99.2), бронзовой – Тимур Одушев (89.6, все – из школы гимнастики).
У кандидатов в мастера лучшими стали Наби Мирзалиев (26.96) и Нармина Минегулова (27.3 балла, оба из школы гимнастики).
В первом разряде высокие результаты показали другие воспитанники школы гимнастики Джалал Азизли (27.62) и Севда Насруллаева (27.28).
Во втором разряде золотые медали примерили Исмаил Гаджизаде (27.19) и Айтен Шукюрова (27.03) также из школы гимнастики.
И, наконец, в третьем разряде первое место занял Фарид Искаков (26.36, школа гимнастики).
Подытоживая чемпионат, главный тренер сборной Азербайджана по тамблингу Ариф Гафаров отметил уровень мастерства спортсменов. Неплохо смотрелись и дявячинские прыгуны, немного не дотянувшие до пьедестала. Одним словом, этот вид гимнастики набирает обороты, завоевывает популярность не только в Баку, но и в регионах, сказал он.