Azərbaycan gimnastı Aliyə Qarayeva Moskva Qran-prisində halqa ilə hərəkətlərdə üçüncü yeri tutub.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti xəbər verir ki, o, mürəkkəb proqramı səhvsiz yerinə yetirdiyinə görə hakimlərdən 27.2 bal toplayıb. Lakın ikinci yeri tutmaq üçün bu yetərli olmadı. Qarayevanı Qazaxstanlı Anna Alabyeva keçmeyi bacarıb. Rusiyalı Yevgeniya Kanayeva isə birinci yerə yüksəlib.
Digər finalda lentlə hərəkətlərdə isə Qarayeva 5-ci yeri tutub.
Moskvada Azərbaycan yığması həm yuniorlar (yeniyetmələr), həm də seniorlar (böyüklər) arasında yarışlarda təmsil olunub. Qran-prinin çərçivəsində qrup hərəkətləri üzrə yarışlar da keçirilib. Lalə Yusifova, Ayşə Mustafayeva, Mənsurə Bağıyeva, Aynur Cabbarlı, Siyana Vasileva və Yekaterina Prokopenkodan yeniyətmələrdən ibarət qrup komandamız 5 iplə iki gümüş medal qazanıb.
Ceyla Quliyeva, Anastasiya Prasolova, Cəmilə Hüseynova, Ayelita Xələfova, Səbinə Abbasova və Stefani Trayanovadan böyüklərdən ibarət qrup komandamız isə 5 topla və çoxnövçülükdə iki gümüş medal qazanıb.
Bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasileva qeyd edib ki, öz yetirmələrinin çıxışından ümumilikdə razıdır.
"Moskvada öz qüvvəmizi və rəqiblərimizin vəziyyətini qiymətləndirə bildik. Mövsümün ilk yarışlarında idmançılarımız yeni proqramlar nümayiş etdirdilər. Onlar peşəkarlar tərəfindən yüksək qiymətləndirildi. Mütəxəssislərin xoşuna gələn yeniyetmələri xüsusi qeyd etmək istəyirəm. Yeniyetmələr Ləman Hacızadə (1999-cu il təvəllüdlü), Gülsüm Şəfizadə və Ləman Dadaşlı (1998-ci il) komanda hesabında 6-cı yeri tutdular. Bir həftə öncə isə Budapeştdə Ləman və Gülsüm ikinci yerləri qazandılar.
Qrup yarışında mübarizə aparan gimnastların ümumi hesabında dörd gümüş medal var. Bu, qarşıdakı Avropa çempionatı üçün yaxşı nəticədir", Azərbaycan komandasının baş məşqçisi hesab edir.
Onun sözlərinə görə, Qarayeva və digər fərdi mübarizə aparan gimnastların çıxışlarına gəldikdə, halqa ilə qazandığı gümüş son hədd deyil. "Ümid edirik ki, sonrakı yarışlarda o daha yaxşı çıxış edəcək və bizi ayrı-ayrı növlər üzrə də, çoxnövçülükdə də mükafatlarla sevindirəcək", M. Vasileva qeyd edib.

An Azerbaijani gymnast Aliya Garayeva took the 3rd place in the final with a hoop at the Grand Prix Moscow-2011.
According to the press service of Azerbaijan gymnastics Federation, our sportswoman managed to execute a complicated program without any mistakes and received 27.2 points from the judges. But this high score was not enough to win the second place. Anna Alabyeva from Kazakhstan took the lead over Garayeva. And the first place with this apparatus was taken by a Russian gymnast Yevgeniya Kanayeva.
And in another final with a ribbon, Garayeva became the 5th.
But Garayeva was not the only one who was honored to mount the podium of the Grand Prix Moscow-2011. The country’s both senior and junior group teams also became the prize winners of the competitions held.
Young Azerbaijani gymnasts Lala Yusifova, Aysha Mustafayeva, Mansura Bagiyeva, Aynur Jabbarli, Siyana Vasileva and Yekaterina Prokopenko twice succeeded in winning the second place in exercises with 5 ropes. Russian sportswomen became the first again and German gymnasts took the third place.
In exercises with 5 balls and in the all-around, senior collective consisting of Jeyla Guliyeva, Anastasiya Prasolova, Jamila Huseynova, Ayelita Khalafova, Sabina Abbasova and Stefani Trayanova won the second places as well. Russians won a victory with a marked advantage and the Japanese sportswomen showed the 3rd result.
Summing up the results of the Azerbaijani team, the national team’s head coach Mariana Vasileva was content with her gymnasts in general. “In Moscow, we were able to assess our strength and the state of our rivals. Our sportswomen carried out a dry run of their new programs at the season’s first tournaments. They were highly valued by the professionals. I would like especially to mark the juniors who were liked by the specialists. A trio of juniors – Laman Hajizada (born in 1999), as well as Gulsum Shafizada and Laman Dashli (born in 1998) took the 6th place in a team competition, and Laman and Gulsum became the second in Budapest a week ago.
“In general, there are 4 “silvers” in the group gymnasts’ medal box. It is a good groundwork for the forthcoming European Championships,” M.Vasileva stated.
As to the performances of Garayeva and other individual gymnasts, according to her, Garayeva will not stop at the “bronze” with a hoop. “We hope she will demonstrate a better performance and will make us glad with awards both in the all-around and with separate apparatus,” the Azerbaijani national team’s head coach noted.