Azərbaycanlı gimnast Aliyə Qarayeva Özbəkistan paytaxtında keçirilən Dünya Kuboku mərhələsinin ikiqat gümüş mükafatçısı olub.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasından Trend-ə verilən məlumata görə, milli komandanın lideri topla hərəkətlərin finalından mükafatlar qazanmağa başlayıb. Bu yarışda o 29 balla kifayət qədər yüksək nəticə göstərib. Yalnız rusiyalı gimnast Aleksandra Merkulovadan 0.1 bənd geri qalıb.
Gürzlərlə hərəkətlər üzrə finalda da Qarayeva eyni göstəricini nümayiş etdirib.
Mütəxəssislərin fikrincə, Aliyənin son nəticələrini toplayaraq güman etməyə əsas var ki, 10 gündən sonra başlayacaq Avropa çempionatında o öz yüksək adını təsdiqləmək fikrindədir.
Daşkənddə Dünya Kuboku ilə paralel keçirilən "Xoşbəxt karvan" adlı yeniyetmələrin beynəlxalq turniri də gimnastlarımıza xoşbəxtlik gətirib.
Belə ki, Nilufər Niftəliyeva da iki mükafat əldə edib. Lakin rəfiqəsindən fərli olaraq halqa və gürzlərlə hərəkətlərə görə o, bürünc medal qazanıb. Gülsüm Şəfizadə lentlə hərəkətlər üzrə 4-cü, Marina Durunda isə topla yarışda 5-ci olub.
Azərbaycanın qrup komandası da Dünya Kuboku mərhələsində dördüncü və beşinci yerlərdə fərqləniblər. Beş topla hərəkətlərə görə komanda 26.7 bal qazanaraq fəxri kürsüdən bir addım geri qalıb. Çoxnövçülük üzrə halqa və iplərlə kompozisiyadan sonra isə beşinci yeri tutub.
Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasilyeva gimnastlarımızın hamısının çıxışlarından razı qalıb. "Hesab edirəm ki, iyunun 1-3-də Nijni Novqorodda Avropa birinciliyinin baş məşqi uğurla keçib. Qarayeva, yeniyetmələr və qrup komandası həm öz məşqçilərinə, həm də xarici hakimlərə lazımi nəticələr göstərdilər. Hətta 26 iştirakçı arasında 11-ci yeri tutan Lalə Yusifova faktiki olaraq ən güclü idmançıların birinci onluğuna düşə bilib ki, bu da onun perspektivlərindən xəbər verir", - bolqar mütəxəssis deyib.

ГАРАЕВА И НИФТАЛИЕВА - МЕДАЛИСТКИ КУБКА МИРА И МЕЖДУНАРОДНОГО ТУРНИРА В ТАШКЕНТЕ
Азербайджанская гимнастка Алия Гараева стала двукратным серебряным призером прошедшего в столице Узбекистана этапа Кубка мира.
Как отмечает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, лидер национальной команды "начала штамповку наград" с финала с мячом, где показала довольно-таки высокий результат под 29 баллов, уступив первую строчку в 0.1 пункт россиянке Александре Меркуловой.
Аппетит, как известно, приходит во время еды и в следующем финале с булавами Гараева продемонстрировала зеркальный показатель.
По мнению специалистов, суммируя последние результаты Алии есть основания полагать, что на стартующем через 10 дней чемпионате Европы она намерена подтверждать свое высокое реноме.
Остановка "Счастливого каравана" в Ташкенте, а именно так и назывался параллельно с этапом проходящий международный турнир для юниорок, стала счастливой для наших гимнасток.
Так, Нилуфяр Нифталиева также завоевала две медали, но в отличие от старшей подруги, бронзовые с обручем и булавами. Гюльсюм Шафизаде стала 4-й с лентой, а Марина Дурунда - 5-й с мячом.
Четвертыми и пятыми местами в розыгрыше Кубка мира отметилась и групповая команда страны. За упражнение с 5 мячами коллектив получил высокую оценку в 26.7 балла, остановившись в шаге от пьедестала, а за композицию с обручами и лентами, как и в многоборье - 5-е строчки.
Главный тренер сборной Азербайджана Мариана Василева осталась довольна выступлениями всех наших гимнасток. "Думаю, что генеральная репетиция к европервенству в Нижнем Новгороде 1-3 июня прошла успешно. Гараева, юниорки и групповая команда показали должные результаты как своим тренерам, так и зарубежным судьям. И даже Лала Юсифова, занявшая 11 место среди 26 участниц, фактически подобралась к первой десятке сильнейших спортсменок, что еще раз говорит о ее перспективе", подытожила болгарский специалист.