Aliyə Qarayeva Yunanıstanın Kalamata şəhərində keçirilən Dünya Kuboku yarışlarının gümüş mükafatçısı olub.
Yarışların son günündə Azərbaycan gimnastı ayrı-ayrı finallarda çıxış edib və onların birində lentlə ikinci yeri tutub. Hakimlərdən 27.25 bal alaraq o, rusiyalı idmançı Darya Kondakovadan yalnız 0.3 bal geri qalıb!
"Mən Dünya Kubokunun ikinci mərhələsində ardıcıl olaraq həmin yarışların gümüş mükafatçısı oldum", - Aliyə deyir. - "Bu çox xoşdur və əlbəttə, məni və mənim məşqçimi inandırır ki, apreldə keçiriləcək turnirlərdə daha yüksək nəticələr göstərəcəyəm".
Aliyə Qarayeva çoxnövçülükdə 4-cü yeri tutub. Finalda halqa ilə 5-ci, iplə 8-ci yeri tutub.
Azərbaycanın digər təmsilçisi Samirə Mustafayeva yarışları başa çatdıra bilməyib. O, lentlə ifanı yerinə yetirməyərək, sadəcə, üç alətlə çıxış edib, yəni ifa zamanında lent sındırılıb. Xatırladaq ki, Samirə ötən həftə Riqada keçirilən turnirdə 4-cü yeri tutub.
Azərbaycanın Ceyla Quliyeva, Stefani Trayanova, Anastasiya Prasolova, Nigar Əbdüsəlimova, Cəmilə Hüseynova və Ayelita Xələfovadan ibarət yığma komandası iki tapşırığın yekununda 52.05 bal toplayaraq, çoxnövçülükdə Belarus və İtaliyadan geri qalaraq 3-cü yerə sahib olub. Komanda iki finalda beş halqa ilə 5-ci yerə, üç lent və iki iplə isə 8-ci yerə sahib olub. Xatırladaq ki, qrup ötən həftə Fransada keçirilən turnirdə qələbə qazanıb.
Bu həftə sonunda isə Fransada Qran-pri yarışlarının növbəti mərhələsi keçirilib və burada iki Azərbaycan gimnastı – böyüklər arasında Zeynəb Cavadlı və yuniorlar arasında Jalə Qaratova iştirak edib.
Zeynəb Cavadlı çoxnövçülükdə 24 idmançı arasında 98.475 balla 12-ci yeri tutub. Və bu yarışda Olimpiya çempionu Yevgeniya Kanayeva qələbə qazanıb. Jalə Qaratova isə 92.015 bal toplayaraq, 16 idmançı arasında 9-cu yerə sahib olub. Xatırladaq ki, Qaratova ötən həftə Rumıniyada keçirilən turnirdə Lalə Yusifova və Ayşə Mustafayeva ilə komanda hesabında 2-ci yeri tutub. Lalə həmçinin topla 1-ci yerə sahib olub.
"Bremendəki Avropa Çempionatına kimi gimnastlar yalnız Sankt-Peterburqda çıxış edəcəklər", - ölkənin yığma komandasının baş məşqçisi Mariana Vasileva deyib. - "Rusiyanın şimal paytaxtında aprelin 2-4-də keçiriləcək Dünya Kuboku və beynəlxalq turnirə Aliyə Qarayeva, Anna Qurbanova (Kiyevdə keçirilən Qran-pri yarışlarında 5-ci yerin sahibi), Samirə Mustafayeva, Zeynəb Cavadlı və yeniyetmələrdən ibarət qrup komandası göndəriləcək".

Aliya Garayeva has become a silver medalist of the World Cup competitions held in Greek Kalamata.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, the Azerbaijani gymnast performed in separate finals on the competitions’ last day. And in one of the finals, she won the second place with a ribbon. Having received 27.25 points, she lost only 0.3 points to a Russian Darya Kondakova.
“It is the second World Cup in a row where I become a silver medalist of these competitions,” Aliya says. It is very pleasant, and, of course, it inspires me and my coach to believe that we will give high results in tournaments to be held in April as well.
And Aliya took the 4th place in the all-around. She became the 5th in the final with a hoop and the 8th with a rope.
Another representative of Azerbaijan Samira Mustafayeva could not complete the competitions. She performed only with three apparatus without executing a composition with a ribbon. This apparatus broke down during the performance. It should be mentioned that Samira became the 4th in the tournament held in Riga last week.
And an Azerbaijani group team consisting of Jeyla Guliyeva, Stefani Trayanova, Anastasiya Prasolova, Nigar Abdusalimova, Jamila Huseynova and Ayelita Khalafova put the second cherry on a piece of the holiday cake. According to the results of two exercises, our gymnasts received 52.05 points and won the 3rd place in the all-around losing to Belarus and Italy. The team also competed in 2 separate finals and took the 5th place with five hoops and 8th place with three ribbons and two ropes. We would remind that the group became a winner of the tournament in France a week ago.
And this weekend, the events of the regular Grand Prix series have been taking place also in France where two Azerbaijani gymnasts took part in. Zeynab Javadli competed in the tournament among seniors and Jala Garatova in the tournament among juniors.
Zeynab took the 12th place in the all-around among 24 sportswomen with a total result 98.475 points. An Olympic champion Yevgeniya Kanayeva won a victory here. Jala became the 9th (92.015) among 16 gymnasts. It should also be mentioned that Garatova, performing in the tournament in Romania several days prior to this event, took the second place in a team competition together with Lala Yusifova and Aysha Mustafayeva. And Lala Yusifova also won the first place with a ball.
“Before the European Championships in Bremen, the gymnasts will perform only in Saint-Petersburg,” a head coach of the country’s national team Mariana Vasileva stated. Aliya Garayeva, Anna Gurbanova who took the 5th place in the Grand Prix in Kiev recently, as well as Samira Mustafayeva, Zeynab Javadli and a junior group will set out for the World Cup and international tournament to be held in Russian city on April 2-4.