Kaosyunqda (Tayvan) keçirilən 8-ci Dünya oyunlarında Azərbaycan gimnastı Aliyə Qarayeva bürünc medal əldə etmişdir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, üçüncü yer lentlə hərəkətlərdə finaldan sonra qazanılmışdır. Hakimlərdən 25.25 xal alaraq, o, yalnız yarışların lideri Yevgeniya Kanayeva (Rusiya) və Anna Bessonovadan (Ukrayna) geri qalmışdır.
- Etiraf edim ki, Oyunların başlanğıcında mən çox da yaxşı çıxış etmədim. Heç nə alınmırdı: ip və top mənə “qulaq asmırdılar”, halqa da həmçinin. Nəticədə mən 9-cu, 10-cu və 11-ci yerləri tutdum ki, bu da mənə final mərhələsində çıxış etməyə imkan vermirdi. Amma növbəti gün mən öz çıxışımla azarkeşlərimi sevindirə bildim. Mən şadam ki, mənim lentlə yeganə final çıxışım Dünya oyunlarında komandanın hesabına ilk medal gətirmişdir! – deyə, Qarayeva qeyd etmişdir.
Ölkənin ikinci gimnastı Anna Qurbanova da ən yaxşı nəticəsini lentlə göstərmişdir – 24.825 xal və 4-cü yer. Anna topla finalda 5-ci, iplə - 6-cı yeri tutmuş, halqa ilə təsnifat yarışlarının nəticələrinə görə isə 9-cu olmuşdur.
Bu gün Dünya oyunlarında akrobatika gimastikası üzrə yarışlar start götürür. Azərbaycan qadın cütlüyü Ayla Əhmədova və Dilarə Sultanova öz çıxışını təsnifat yarışlarında balans hərəkətləri ilə başlayacaq.

ГАРАЕВА – ТРЕТИЙ ПРИЗЕР ВСЕМИРНЫХ ИГР
Бронзовую медаль на 8-х Всемирных играх в Каосюнге (Тайвань) завоевала азербайджанская гимнастка Алия Гараева.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, третье место было занято в финале упражнения с лентой. Получив от судей 25.25 балла, она уступила лишь безоговорочному лидеру соревнований россиянке Евгении Канаевой и украинке Анне Бессоновой.
- Поначалу Игр я, признаюсь, выступила не лучшим образом. Всё просто валилось из рук: скакалка и мяч меня не слушались, обруч вел себя аналогично. В результате я заняла 9-е, 10-е и 11-е места, которые не позволяли продолжать борьбу в финальной стадии. Однако на следующий день я своим выступлением смогла порадовать моих болельщиков. Я рада, что мой единственный финал с лентой принес в копилку команды на Играх первую медаль!, отметила Гараева.
Вторая гимнастка страны Анна Гурбанова лучший показатель на Играх имела также с лентой – 24.825 балла и 4-я строчка. В финале с мячом Анна заняла 5-е место, со скакалкой - 6-е, а по итогам квалификационных выступлений с обручем Гурбанова стала 9-й.
Сегодня на Всемирных играх стартуют соревнования по акробатической гимнастике. Азербайджанская женская пара Айла Ахмедова и Диляра Султанова начнет свои выступления в квалификации с балансового упражнения.