Kaosyunqda (Tayvan) keçirilən 8-ci Dünya oyunlarında Azərbaycan gimnastı Aliyə Qarayeva bürünc medal əldə etmişdir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, üçüncü yer lentlə hərəkətlərdə finaldan sonra qazanılmışdır. Hakimlərdən 25.25 xal alaraq, o, yalnız yarışların lideri Yevgeniya Kanayeva (Rusiya) və Anna Bessonovadan (Ukrayna) geri qalmışdır.
- Etiraf edim ki, Oyunların başlanğıcında mən çox da yaxşı çıxış etmədim. Heç nə alınmırdı: ip və top mənə “qulaq asmırdılar”, halqa da həmçinin. Nəticədə mən 9-cu, 10-cu və 11-ci yerləri tutdum ki, bu da mənə final mərhələsində çıxış etməyə imkan vermirdi. Amma növbəti gün mən öz çıxışımla azarkeşlərimi sevindirə bildim. Mən şadam ki, mənim lentlə yeganə final çıxışım Dünya oyunlarında komandanın hesabına ilk medal gətirmişdir! – deyə, Qarayeva qeyd etmişdir.
Ölkənin ikinci gimnastı Anna Qurbanova da ən yaxşı nəticəsini lentlə göstərmişdir – 24.825 xal və 4-cü yer. Anna topla finalda 5-ci, iplə - 6-cı yeri tutmuş, halqa ilə təsnifat yarışlarının nəticələrinə görə isə 9-cu olmuşdur.
Bu gün Dünya oyunlarında akrobatika gimastikası üzrə yarışlar start götürür. Azərbaycan qadın cütlüyü Ayla Əhmədova və Dilarə Sultanova öz çıxışını təsnifat yarışlarında balans hərəkətləri ilə başlayacaq.

An Azerbaijani gymnast Aliya Garayeva has won the bronze medal at the 8th World Games in Kaohsiung (Taiwan).
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, the third place was taken in the final of the exercise with a ribbon. Having received 25.25 points from the judges, she lost only to the competition’s absolute leader Yevgeniya Kanayeva from Russia and Anna Bessonova from Ukraine.
“I must admit that my performances had not been so good at the beginning of the Games. A rope and a ball did not obey me and the same was with a hoop. I took the 9th, 10th and 11th places as a result and those places did not enable me to continue the contest in the final. But the next day, I was able to make happy my fans with my performance. I am very glad that my only final with a ribbon brought the first medal to the team’s medal box at the Games,” Garayeva stated.
The country’s second gymnast Anna Gurbanova also gave her best result with a ribbon – 24.825 points and won the fourth place. Anna took the 5th place in the final with a ball, the 6th – with a rope, and, according to the qualification performances’ results with a hoop, Gurbanova became the 9th.
The competitions in acrobatic gymnastics are starting at the World Games today. Azerbaijani women’s pair, consisting of Ayla Ahmadova and Dilara Sultanova, will begin their performances in the qualification with balance exercise.