15-17 may 2009-cu ildə Bakıda keçiriləcək bədii gimnastika üzrə yubiley, 25-ci Avropa çempionatında iştirak etmək üçün artıq 31 ölkə ilkin ərizələrini təqdim etmişlər. Bunlar Avstriya, Belçika, Belarus, Bolqarıstan, Xorvatiya, Kipr, Çexiya, Estoniya, Finlandiya, Fransa, Böyük Britaniya, Almaniya, Yunanıstan, Macarıstan, İsrail, İtaliya, Latviya, Litva, Moldova, Hollandiya, Norveç, Polşa, Portuqaliya, Rumıniya, Rusiya, Serbiya, Sloveniya, Slovakiya, İsveç, Ukrayna, və təbii ki, Azərbaycan. Bu barədə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinə Avropa Gimnastika İttifaqının (UEG) Lozannadakı katibliyindən məlumat vermişlər.
Onlardan 30 ölkənin gimnastı şəxsi turnirdə, Avropanın 18 komandası isə yeniyetmələrin qrup hərəkətləri üzrə yarışlarında qüvvələrini sınayacaqlar.
Hər ölkə 3 əsas və 1 ehtiyat idmançı, həmçinin qrup hərəkətləri üzrə yeniyetmə komanda ilə təmsil oluna bilər.
Avro-2009-un ilkin cədvəlində deyilir ki, çempionatın ilk iki günü (15-16 may) komanda hesabında Avropa çempionu müəyyənləşəcəkdir. Yarışların son günü isə 5 lentlə qrup hərəkətləri üzrə ən yaxşı yığma komanda və fərdi idmançılar arasında ayrı-ayrı finallarda (ip, halqa, top, lent) qaliblər müəyyən olunacaqdır.
Bakıda keçiriləcək Avro-2009 yeni olimpiya dövründə ilk mühüm yarış olacaqdır. Qitənin ən yaxşı gimnastlarının yarışları Heydər Əliyev adına İdman-Konsert kompleksinin arenasında keçiriləcəkdir.
Bakı tamaşaçısı dünya bədii gimnastika ulduzları ilə görüşmək, Pekin Olimpiadasının mükafatçıları və iştirakçılarının parlaq çıxışlarını görmək üçün unikal imkan qazanacaq, qələbə sevincini və həyəcanını yaşayacaqdır. Bu, gimnastikanın bütün həvəskarları üçün müxtəlif ölkələrin bədii gimnastika məktəblərinin yeni nailiyyətlərini: yeni proqramları, yeni elementləri görmək gözəl imkanıdır.
Bakıda keçiriləcək Avropa çempionatının rəsmi loqotipi (burada Azərbaycanın milli bayrağının rənglərindən istifadə olunmuşdur), “Hisslər tufanı” adını almışdır. Axı çempionat təkcə idman tədbiri deyil. Bakı üçün bu mühüm tədbirdir, idmançılar üçün bu, yeni “ulduzların” işıqlandığı, ümidlərin doğrulduğu yerdir. Burada uzun müddət uğrunda məşq etdiyin, gözlədiyin hadisələr baş verir. Və bu tufanda arzular, ümidlər, hisslər var.
Bakıda keçiriləcək Avropa turnirinin talismanı isə şən qəzaldır. “Gözəl” – Avro-2009-un talismanı belə adlanır – çempionat boyunca yarışın bütün iştirakçılarını müşayiət edəcək və sevindirəcəkdir.

Gymnasts of 30 countries will perform in the individual tournament, and 18 teams of the Old World will take part in the competitions of junior groups.
Each country may be represented by 3 individual sportswomen with one reserve gymnast and junior team in group exercises.
The preliminary schedule Euro-2009 reads that a European champion in a team competition will be defined within the first two days of championships (May 15-16). And the best national team in group exercises with 5 ribbons and a winner among individual gymnasts in separate finals (a rope, a hoop, a ball and a ribbon) will be announced on the last day of the competitions.
Euro-2009 will be the first important event in a new Olympic cycle. The competitions of the continent’s best gymnasts, by tradition, will take place at Sports Concert Complex named after Heydar Aliyev.
Baku spectator will have a unique opportunity to meet with the world’s rhythmic gymnastics stars, to watch brilliant performances of the prize-winners and participants of the Olympiad in Beijing and feel a fervor-strain and joys of victories. This is a splendid opportunity for rhythmic gymnastics fans to see the last achievements of rhythmic gymnastics schools of various countries: new programs, new elements.
The official logo of European Championships in Baku, on which the colors of the national banner of Azerbaijan are used, has been called “Vortex of emotions”. After all, a championship is not only a sports event. For Baku – it is the remarkable event, for sportswomen – it is the place, where their hopes come true, new “stars” come out. There happens what they wait, for the sake of which they train for a long time. And there are dreams, hopes and emotions in this vortex.
And the talisman of the gymnasts’ European tournament in Baku will be a merry and nice gazelle. Baku Euro-2009 talisman, called “GÖZƏL” (“Beauty”), will accompany all the participants in the course of championships.