Bir həftədən sonra ölkəmiz daha bir beynəlxalq yarışa ev sahibliyi edəcək.
Növbəti həftənin bu günü Milli Gimnastika Arenası öz qapılarını yeniyetmə və gənc aerobika gimnastları üçün açacaq.
Qeyd edək ki, aerobika gimnastikası üzrə Dünya Yaş Qrupları Yarışları ölkəmizdə ilk dəfə keçirilir. 2019-cu ildə Bakıda bu növ üzrə Avropa çempionatı baş tutmuşdu.
21-23 mayda təşkil ediləcək yarışda 18 ölkədən 202 gimnastın iştirak gözlənilir.
Çempionatda 12-14 və 15-17 yaş qruplarında gimnastlar birincilik uğrunda mübarizə aparacaqlar. Gimnastlar yarışların ilk iki günü təsnifat mərhələsində yarışaraq öz aralarında finalçıları müəyyənləşdirəcəklər.
Hər iki yaş qrupunda gimnastlar fərdi qadın və kişi, qarışıq cütlük, üçlük, qrup proqramları üzrə təsnifat və final mərhələlərində çıxış edəcəklər. Bununla yanaşı, 15-17 yaşlı idmançılar aero dans proqramında da öz qüvvələrini sınayacaqlar.
Onu da qeyd edək ki, mövcud karantin qaydalarının tələblərinə uyğun olaraq, Yaş Qrupları Yarışları da tamaşaçı iştirakı olmadan keçiriləcək.
Buna baxmayaraq, gimnastika sevərlər bu yarışın həm təsnifat, həm də final mərhələlərini gymtv.online internet səhifəsi vasitəsilə canlı izləmək imkanı əldə edəcəklər. Gimnastların çıxışlarından dərhal sonra verilən xalları haqda məlumatı isə https://www.smartscoring.com/az/ səhifəsindən ala bilərsiniz.

До мирового первенства юных гимнастов по аэробике в Баку осталось совсем немного
На следующей недели Milli Gimnastika Arenası (Национальная арена гимнастики) откроет свои двери для пре-юниоров и юниоров по аэробной гимнастике.
Отметим, что Всемирные соревнования среди возрастных групп по аэробной гимнастике проводятся в нашей стране впервые. В 2019 году в Баку состоялся Чемпионат Европы по этому виду гимнастики.
На соревнованиях, которые пройдут с 21 по 23 мая, ожидается участие 202-х гимнастов из 18 стран.
На Чемпионате за первенство будут бороться гимнасты в возрастных группах 12-14 и 15-17 лет. В первые два дня соревнований гимнасты будут соревноваться на квалификационном этапе и определять между собой финалистов.
Спортсмены обеих возрастных групп выступят в квалификации и финале в программе индивидуальных женщин и мужчин, а также в составах смешанных пар, трио, групп. Тем не менее, спортсмены 15-17 лет также поборют свои силы в программе аэроденс.
Отметим также, что в соответствии с требованиями действующих карантинных правил соревнования возрастных групп также пройдут без зрителей.
Несмотря на это, любители гимнастики смогут посмотреть квалификации и финалы соревнования онлайн на сайте gymtv. Информацию о выступлениях гимнастов и их результатах можно получить на странице https://www.smartscoring.com/az.