Gəncədə möhtəşəm idman coşqusu başa çatdı
14–16 noyabr tarixlərində qədim Gəncə şəhəri daha bir mötəbər yarışa ev sahibliyi edib. Aerobika gimnastikası üzrə böyüklər arasında 14-cü Avropa çempionatı uğurla başa çatıb.
3 gün davam edən yarışda 18 ölkədən 151 gimnast müxtəlif kateqoriyalar üzrə: fərdi, qarışıq cütlük, üçlük, qrup və aerodans proqramlarında öz çıxışlarını nümayiş etdiriblər.
Yarışın ikinci təsnifat gününün sonunda komanda hesabında mükafatlandırma baş tutub. Mükafatlandırmada 1-ci yerdə İtaliya, 2-ci yerdə Rumıniya, 3-cü yerdə isə İspaniya qərarlaşıb.
İkinci təsnifat gününün nəticələrinə əsasən gimnastlar final mərhələsinə vəsiqə qazana biliblər. Finala vəsiqə qazananlar arasında qarışıq cütlüyümüz - Mədinə Mustafayeva və Vladimir Dolmatov da yer alıb.
Final günündə bütün kateqoriyalar üzrə finalçıların çıxışları sərgilənib və ən yaxşılar Avropa çempionu adını qazanıb.
Aerobika gimnastikası üzrə favorit cütlüyümüz Mədinə Mustafayeva və Vladimir Dolmatov Avropa çempionu adını qazanaraq 1-ci yerin sahibi olublar.
Yarış müddətində idmançılar kimi tamaşaçılar da birlik nümayiş etdiriblər.
Komandalarla azarkeşlərin ortaq coşqusu bütün yarış boyunca komanda ruhunu və həmrəyliyi ön plana çıxarıb. Tamaşaçıların dəstəyi idmançılara əlavə güc verib və yarışı daha yaddaqalan edib.
Son olaraq, ölkəmizə gələn bütün nümayəndələr, idmançılar və tamaşaçılar Gəncənin və Gəncə İdman Sarayının çox gözəl və müasir olduğunu, insanların isə səmimi və qonaqpərvər davrandığını vurğulayıblar. Həmçinin gimnastika sahəsinə xüsusi önəm verildiyini və yarışın yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu qeyd ediblər.
Çempionat boyunca Avropa Gimnastikasının maskotu “Luigi” də həm idmançılara dəstək olub, onları motivasiya edib, həm də tamaşaçılarla əyləncəli müsabiqələr keçirib.

Spectacular sporting excitement concludes in Ganja
From November 14 to 16, the ancient city of Ganja hosted yet another prestigious event. The 14th European Aerobic Gymnastics Championship among seniors successfully came to an end.
Over the course of three days, 151 gymnasts from 18 countries showcased their performances in various categories: Individual, Mixed pair, Trio, Group, and Aerodance.
At the end of the second qualification day, team awards were presented. Italy claimed 1st place, Romania 2nd place, and Spain took 3rd place.
Based on the results of the second qualification day, the gymnasts earned spots in the finals. Among the finalists was our Mixed pair – Madina Mustafayeva and Vladimir Dolmatov.
During the final day, performances of all finalists across every category were showcased, and the best athletes earned the title of European Champion.
Our favorite aerobic gymnastics pair, Madina Mustafayeva and Vladimir Dolmatov, became European Champions by securing 1st place.
Throughout the championship, both athletes and spectators demonstrated unity. The shared enthusiasm of teams and fans highlighted team spirit and solidarity throughout the event. The audience’s support gave athletes extra motivation and made the championship even more memorable.
In conclusion, all delegations, athletes, and spectators who visited our country emphasized that Ganja and the Ganja Sports Palace are beautiful and modern, and that the people are warm and hospitable. They also noted the great importance given to gymnastics and the excellent organization of the event.
Throughout the championship, the mascot of European Gymnastics, Luigi, supported and motivated the athletes, while also engaging the spectators in fun activities.