7-9 iyul tarixlərində dünyanın ən güclü və perspektivli gənc gimnastları Rumıniyanın Kluj-Napoka şəhərində keçirilən bədii gimnastika üzrə gənclər arasında 2-ci dünya çempionatında bir araya gəldilər. 37 ölkədən 300-dən çox gimnastın iştirakı ilə keçirilən çempionat Azərbaycan komandası üçün tarixi nailiyyətlə yekunlaşdı. Yarışda ölkəmizi Azərbaycan yığma komandasının üzvləri, fərdi gimnastlar Şəms Ağahüseynova, Nuray Əhmədzadə, Nəzrin Abdullayeva, qrup hərəkətləri komandasının üzvləri Gövhər İbrahimova, Səkinəxanım İsmayılzadə, Mədinə Aslanova, İlahə Bahadırova, Ayan Sadıqova və Zəhra Cəfərova təmsil etdi. Yarışın ikinci günü qrup hərəkətləri üzrə yığma komandamızın tarixi bürünc medalı ilə yadda qaldı. Belə ki, qrup komandamız Azərbaycan gimnastika tarixində gənclər arasında keçirilən dünya çempionatında ilk dəfə olaraq çoxnövçülük proqramında (59.400) bürünc medala layiq görüldü. Yığmamızın üzvləri bununla həm də ayrı-ayrı alətlər üzrə (5 top və 5 ip) finallara vəsiqəni özləri üçün təmin etdilər. Çempionatın sonuncu günü keçirilən final mərhələsində də gənc gimnastlarımız bizə daha iki medal sevinci yaşatdı. Əvvəlcə 5 iplə kompozisiya nümayiş etdirən təmsilçilərimiz hakimlərdən 29.000 xal alaraq bürünc medala sahib çıxdı. 5 topla hərəkətlərin icrasında isə komandamızın üzvləri 30,150 xalla eyni uğuru təkrarlamağa nail oldu. Fərdi birincilikdə komandamızın üzvləri Nuray Əhmədzadə lentlə 9-cu (27.350 xal), Nəzrin Abdullayeva gürzlərlə 11-ci (27.000 xal), Şəms Ağahüseynova halqa ilə 13-cü (25.700 xal) pillədə qərarlaşdı.
Xatırladaq ki, gənclər arasında bədii gimnastika üzrə ilk dünya çempionatı 2019-cu ildə Moskvada keçirilib. Həmin yarışda bədii gimnastımız Arzu Cəlilova fərdi proqramda topla gümüş, iplə bürünc medal qazanmışdı.

Бронзовый хет-трик от нашей юниорской команды в групповых упражнениях
С 7-го по 9-е июля самые сильные и перспективные юные гимнастки мира собрались на 2-м Чемпионате мира по художественной гимнастике среди юниорок, который прошел в румынском городе Клуж-Напока. Мировое первенство, в котором приняли участие более 300 гимнасток из 37-и стран, завершился историческим достижением для сборной команды Азербайджана. Нашу страну в соревнованиях представили гимнастки в индивидуальной программе (Шамс Агагусейнова, Нурай Ахмедзаде, Назрин Абдуллаева) и члены национальной сборной команды в групповых упражнениях в составе Говхар Ибрагимовой, Сакиныханум Исмаилзаде, Мадины Аслановой, Илахи Бахадыровой, Аян Садыговой и Захры Джафаровой. Второй день соревнований ознаменовался бронзовыми медалями нашей команды в групповых упражнениях. Таким образом, впервые в истории гимнастики Азербайджана, наша команда в групповых упражнениях завоевала бронзовую медаль в программе многоборья (59,400) на Чемпионате мира среди юниорок. Представительницы Азербайджана также вышли в финал по отдельным предметам (5 мячей, 5 скакалок). В заключительном этапе, который прошел в последний день турнира, наши юные гимнастки завоевали еще две медали. Сначала наши представительницы, продемонстрировав свою программу с 5-ю скакалками, завоевали бронзовую медаль (29,000 баллов). Им удалось повторить этот же успех с 5-ю мячами, набрав 30,150 баллов. В первенстве участницы нашей команды в индивидуальной программе - Нурай Ахмедзаде с лентой заняла 9-е место (27,350 баллов), Назрин Абдуллаева с булавами стала 11-й (27,000 баллов), а Шамс Агагусейнова с обручем заняла 13-е место (25,700 баллов).
Следует отметить, что первый Чемпионат мира по художественной гимнастике среди юниорок прошел в Москве в 2019-м году. В тех соревнованиях, гимнастка сборной команды - Арзу Джалилова (индивидуальная программа) - завоевала серебряную медаль с мячом, а “бронзу” со скакалкой.