Fevralın 15-i və 16-da ölkəmizdə gimnastika üzrə ilin ilk milli yarışı keçirildi.
Bakı Olimpiya İdman Kompleksində keçirilən batut gimnastikası üzrə 8-ci açıq Azərbaycan çempionatı və açıq Bakı birinciliyində 110-dək idmançı çempionluq uğrunda mübarizə apardı.
Yarışda “Ocaq Sport” Klubu, Bakı Gimnastika Məktəbinin (İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər Gimnastika Məktəbinin (BGM) təmsilçiləri batut üzərində öz cəsarətli və məharətli çıxışlarını nümayiş etdirdilər. Yerli idmançılarımıza Qazaxıstan, Latviya, Sloveniya və Gürcüstanın batut gimnastikası üzrə milli komandasının üzvləri, eləcə də “Şevardeni” və Batumi klublarının (Gürcüstan) gimnastları da qoşuldular. Bu isə müxtəlif yaş qruplarını təmsil edən iştirakçılara beynəlxalq yarış həyəcanını yaşatmaqla yanaşı, onların təcrübələrinin artırılmasında da xüsusi əhəmiyyətə malik idi.
Yarışın birinci günü balacalar (2017-ci il), uşaqlar (2014-2016), yeniyetmələr (2012-2013), gənclər (2008-2011) və böyüklər (2007-cı il və daha böyük) arasında fərdi proqramda qalib və mükafatçılar müəyyənləşdi. İkinci gün isə sinxron proqramda uşaqlar, yeniyetmələr, gənclər və böyüklər arasında ən güclülər fəxri kürsüdə yer aldılar.
Bununla da, milli yarışlar mövsümünün ilk startı uğurla başa çatdı. Qarşıda isə gimnastikasevərləri məhz bu növ üzrə təşkil olunacaq ilin ilk beynəlxalq yarışı, batut gimnastikası üzrə Dünya kuboku gözləyir.

On February 15 and 16, the first national gymnastics competition of the year was held in our country. The 8th Open Azerbaijan Championship in trampoline gymnastics and the Open Baku Championship took place at the Baku Olympic Sports Complex, with nearly 110 athletes competing for the championship title.
Representatives from “Ocaq Sport” Club and the Baku Gymnastics School (Specialized Olympic Reserve Children and Youth Gymnastics School) showcased their bold and skillful performances on the trampoline. Local athletes were joined by members of the national teams from Kazakhstan, Latvia, Slovenia, and Georgia, as well as gymnasts from the “Shevardeni” and Batumi clubs (Georgia). This not only provided participants representing various age groups with the excitement of international competition but also played a significant role in enhancing their experience.
On the first day of the competition, winners and medalists were determined in the individual program among the younger athletes (2017), children (2014-2016), adolescents (2012-2013), youth (2008-2011), and seniors (2007 and older). On the second day, the top performers in the synchronized program among children, adolescents, youth, and seniors took to the podium.
Thus, the first start of the national competition season successfully concluded. Ahead, gymnastics enthusiasts can look forward to the first international competition of the year in this discipline, the World Cup in trampoline gymnastics.