Gimnastlarımız Avropa Gənclər Yay Olimpiya Festivalında çıxışlarını başa vurublar
İyulun 24-dən 30-dək Slovakiyanın Banska Bistritsa şəhərində Avropa Gənclər XVI Yay Olimpiya Festivalı keçirilib. Budəfəki mübarizəyə 10 idman növü üzrə 50 ölkədən 4 minə yaxın idmançı qoşulub. Əslində bu şəhərin ötən il iyulun 25-dən 31-dək festivala ev sahibliyi edəcəyi planlaşdırılsa da, yarış koronavirus pandemiyası səbəbindən təxirə salınmışdı. Festivala 33 idmançı ilə qatılan Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində ənənəvi olaraq Azərbaycanın kişi və qadın idman gimnastları da yer alıblar.
Yarışda qadınlar arasında ölkəmizi Nazənin Teymurova, Duyğu Əlizadə, kişilər arasında Ramin Dəmirov, Rəsul Əhmədzadə və Anar Həsənov təmsil ediblər.
Komandamıza ən yaxşı nəticəni gimnastımız Nazənin Teymurova qazandırıb. İdmançımız dayaqlı tullanmada finala vəsiqə qazanaraq, yarışları 5-ci pillədə başa vurub. Qeyd edək ki, gimnastika tariximizdə ilk dəfədir ki, qadınlar arasında bu növ üzrə gənc idmançımız Avropa Gənclərinin Olimpiya Festivalında final mərhələsinə vəsiqə qazanıb.
Nazənin komanda yoldaşı Rəsul Əhmədzadə ilə qarışıq cütlük proqramında da finala adlamağı bacarsa da, təəssüf ki, idmançılarımızın topladıqları xallar medal qazanmağa kifayət etməyib. Təmsilçilərimiz bu proqramda 10-cu pillədə qərarlaşıb. Qeyd edək ki, iyulun 30-da keçirilən festivalın bağlanış mərasimində Azərbaycan komandasının bayraqdarı gimnastımız Nazənin Teymurova olub.

Наши гимнасты завершили свои выступления на Европейском юношеском летнем олимпийском фестивале
С 24-го по 30-ое июля в Банска-Бистрице (Словакия) прошел 16-й Европейский юношеский летний олимпийский фестиваль. В прошедших соревнованиях приняли участие около 4000 спортсменов из 50-и стран по 10-и видам спорта. Этот город должен был принять фестиваль с 25-го по 31-ое июля прошлого года, но был перенесен из-за пандемии коронавируса. В состав азербайджанской делегации, в котором принимали участие 33 спортсмена, также традиционно вошли атлеты Азербайджана по мужской и женской спортивной гимнастике.
Нашу страну представили - Назанин Теймурова, Дуйгу Ализаде среди женщин, а Рамин Демиров, Расул Ахмедзаде и Анар Гасанов - среди мужчин.
Назанин Теймурова показала лучший результат для нашей команды. Она вышла в финал на опорном прыжке и завершила соревнования на 5-м месте. Следует отметить, что наша юная спортсменка впервые в истории по этому виду гимнастики вышла в финал Европейского юношеского олимпийского фестиваля.
Несмотря на то, что Назанин удалось выйти в финал со своим товарищем по команде Расулом Ахмадзаде в смешанной паре, к сожалению, баллы, набранные ими, не были достаточными для завоевания медали. Наши представители заняли 10-ое место в этой программе. Следует отметить, что наша гимнастка - Назанин Теймурова была знаменосцем Национальной сборной команды Азербайджана на церемонии закрытия фестиваля, прошедшего 30-го июля.