Gimnastlarımız Avropa Gənclər Yay Olimpiya Festivalında çıxışlarını başa vurublar
İyulun 24-dən 30-dək Slovakiyanın Banska Bistritsa şəhərində Avropa Gənclər XVI Yay Olimpiya Festivalı keçirilib. Budəfəki mübarizəyə 10 idman növü üzrə 50 ölkədən 4 minə yaxın idmançı qoşulub. Əslində bu şəhərin ötən il iyulun 25-dən 31-dək festivala ev sahibliyi edəcəyi planlaşdırılsa da, yarış koronavirus pandemiyası səbəbindən təxirə salınmışdı. Festivala 33 idmançı ilə qatılan Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində ənənəvi olaraq Azərbaycanın kişi və qadın idman gimnastları da yer alıblar.
Yarışda qadınlar arasında ölkəmizi Nazənin Teymurova, Duyğu Əlizadə, kişilər arasında Ramin Dəmirov, Rəsul Əhmədzadə və Anar Həsənov təmsil ediblər.
Komandamıza ən yaxşı nəticəni gimnastımız Nazənin Teymurova qazandırıb. İdmançımız dayaqlı tullanmada finala vəsiqə qazanaraq, yarışları 5-ci pillədə başa vurub. Qeyd edək ki, gimnastika tariximizdə ilk dəfədir ki, qadınlar arasında bu növ üzrə gənc idmançımız Avropa Gənclərinin Olimpiya Festivalında final mərhələsinə vəsiqə qazanıb.
Nazənin komanda yoldaşı Rəsul Əhmədzadə ilə qarışıq cütlük proqramında da finala adlamağı bacarsa da, təəssüf ki, idmançılarımızın topladıqları xallar medal qazanmağa kifayət etməyib. Təmsilçilərimiz bu proqramda 10-cu pillədə qərarlaşıb. Qeyd edək ki, iyulun 30-da keçirilən festivalın bağlanış mərasimində Azərbaycan komandasının bayraqdarı gimnastımız Nazənin Teymurova olub.

There were held the 16th Summer European Youth Olympic Festival in Banská Bystrica (Slovakia) on July 24-30. About 4,000 athletes from 50 countries in 10 sports disciplines participated in these competitions. In fact, the festival was scheduled to be hosted by this city on July 25-31 last year, but it was postponed due to the coronavirus pandemic. The Men`s and Women`s Artistic gymnasts were traditionally among Azerbaijani delegation, which participated in the festival with 33 athletes.
Our country was represented by Nazanin Teymurova, Duyghu Alizada among women, while Ramin Damirov, Rasul Ahmadzada and Anar Hasanov competed among men.
Our gymnast - Nazanin Teymurova got the best result for our team. She qualified for the Finals on Vault and ranked 5th. It should be mentioned that it is the first time in history of Azerbaijan in this Gymnastics discipline that our junior female athlete qualified for the Final of the European Youth Olympic Festival.
Although Nazanin managed to reach the Finals with her teammate Rasul Ahmadzada in Mixed Pair, unfortunately, the points collected by our athletes were not enough to win the medal. Our representatives ranked 10th. It should be mentioned that Nazanin Teymurova was the flag-bearer of the Azerbaijani National Team at the Closing Ceremony of the festival held on July 30.