Ötən həftəsonu Azərbaycan təmsilçiləri üç beynəlxalq turnirdə iştirak ediblər. 10-12 may tarixlərində Bolqarıstanın Burqas şəhərində keçirilən akrobatika gimnastikası üzrə Dünya kubokunda idmançılarımız qarışıq hərəkətlər proqramı üzrə ölkəmizə düz 3 medal qazandırıb. Ağasif Rəhimov və Raziyə Seyidlidən ibarət olan qarışıq cütlük yarışın qızıl medalçısı olub. Çıxışlarının nəticələrinə əsasən onlar 29.570 xal toplayaraq ikinci və üçüncü yerlərdə yarışları başa vuran Ukrayna və İsrail gimnastlarını üstələyərək rəqibləri üçün əlçatmaz olublar. Qızıl medalla yanaşı, Azərbaycan gimnastları həm də iki gümüş medal əldə ediblər. Murad Rəfiyev və Daniel Abbasovun kişi tandemi 28,510 xal toplayaraq Qazaxıstan təmsilçilərindən sonra yarışı ikinci yerdə başa vurublar. Kürsünün ikinci pilləsini həm də Riad Səfərov, Abdulla Əl-Məşaixi, Seymur Cəfərov və Rəsul Seyidlidən ibarət kvartetimiz tutub.
Eyni tarix və eyni məkanda baş tutan digər bir beynəlxalq yarışda – “Acro Cup”da da gimnastlarımız Azərbaycan bayrağını qürurla dalğalandırıb. Rəşidova Zəhra, Bashiri Anahita və Zeyniyeva Nəzrinin təmsil etdiyi gənclərlərdən ibarət qadın qrupu komandamız balans (28,500), temp (28,390) və qarışıq (29,000) hərəkətlərdə çıxış edib. Millimiz hər üç proqram üzrə fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə yüksəlib və nəticədə 3 qızıl medal sahibi olub. Beləliklə, Bolqarıstanın Burqas şəhərində keçirilən Dünya kuboku və “Acro Cup” beynəlxalq yarışının yekununda Azərbaycan komandası dörd qızıl və iki gümüş medal qazanıb. Hər iki beynəlxalq yarışda iştirak edən gimnastlarımız qələbə şövqü və qazandıqları son naliyyətlərin ruh yüksəkliyi ilə ölkəmizi daha bir mötəbər tədbirdə - 17-19 may tarixlərində Portqualiyada baş tutacaq Dünya kubokunda təmsil etmək üçün yola düşürlər.
10-12 may tarixlərində gimnastikanın daha bir növü üzrə keçirilən turnirdə təmsilçimiz öz bacarığını sınayıb. Belə ki, bədii gimnast İlona Zeynalovanın Portuqaliyanın Portimao şəhərində baş tutan “Challenge” seriyasına aid FIG dünya kubokunda çoxnövçülük proqramı üzrə çıxışı hakimlər tərəfindən 55,750 xalla qiymətləndirilib.

На соревнованиях выходного дня наши гимнастки завоевали 4 золотые и 2 серебряные медали.
В минувшие выходные представители Азербайджана приняли участие в трех международных турнирах. На чемпионате мира по акробатической гимнастике, проходившем в болгарском Бургасе 10-12 мая, наши спортсменки завоевали три медали в программе смешанных упражнений. Золотую медаль соревнований завоевала смешанная пара в составе Агасифа Рагимова и Разии Сейидли. По результатам своих выступлений они превзошли украинских и израильских гимнастов, занявших второе и третье места, набрав 29,570 баллов. Помимо золотой медали азербайджанские гимнасты завоевали также две серебряные награды. Мужской тандем Мурада Рафиева и Даниэля Аббасова набрал 28,510 баллов и завершил турнир на втором месте после представителей Казахстана. Вторую ступень пьедестала почета занял наш квартет в составе Рияда Сафарова, Абдуллы Аль-Машаиха, Сеймура Джафарова и Расула Сейидли.
Наши гимнасты с гордостью подняли флаг Азербайджана и на другом международном соревновании – «Кубке Акро», проходившем в тот же день в Бургасе. Наша женская сборная в составе Захры Рашидовой, Анахиты Башири и Назрин Зейниевой выступила в балансовых (28,500), темповых (28,390) и смешанных (29,000) упражнениях. Наша сборная поднялась на вершину пьедестала по всем трем программам и в результате завоевала 3 золотые медали. Таким образом, по итогам Кубка мира и международных соревнований «Акро Кубок», прошедших в болгарском Бургасе, сборная Азербайджана завоевала четыре золотые и две серебряные медали. Теперь наши гимнасты, принимавшие участие в обоих международных соревнованиях, отправляются представлять страну на Кубок мира, который пройдет в Порткуалии 17-19 мая.
Помимо этого, выступление нашей представительницы художественной гимнастки Илоны Зейналовой в многоборье на этапе Кубка мира FIG серии «Challenge», проходившем в Портимао (Португалия) 10-12 мая было оценено судьями в 55,750 баллов.