Bakıda keçiriləcək tarixi əhəmiyyətli ilk Avropa Oyunlarına sayılı günlər qalıb. Qədim zamanlardan üzügülər və hər zaman qonaqpərvər olan Abşeron yarımadası torpağı paytaxt və Mingəçevir şəhərindəki olduqca müasir idman arenalarında qitənin Balkan və Pirin, Apenin və Skandinaviya, həmçinin Köhnə Dünyanın digər yerlərindən olan nümayəndələrini qəbul edəcək.
Elit Oyunlar, seçmə idman növlərinin proqrama daxil olmasını nəzərdə tutur. Gimnastika hər zaman bu növlər sırasında olmuş və olacaqdır. 27 Azərbaycan gimnastı Oyunlar çərçivəsində 6 gimnastika növü üzrə yarışlarda iştirak edəcək.
Diqqətli və daimi oxucular bilir ki, ötən ilin sonlarından başlayaraq, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası Avropa Oyunlarına həsr olunmuş layihə təqdim etmişdir. Layihə çərçivəsində Oyunlar haqda məlumat, iyun ayındakı yarışların mümkün gələcək iştirakçıları ilə müsahibələr yerləşdirilmişdir. Müsahibənin forması anket suallarını xatırladırdı və buna görə də, idmançı-müsahiblərin cavabları bir-birinə bənzəyirdi. Gimnastlar Marina Durunda ilə Ayşən Bayramova, Oleq Stepko ilə Eldar Səfərov, həmçinin akrobatlarla batut və aerobika gimnastları uşaq yaşlarında valideynlərinin onları gimnastika bölmələrinə gətirmələri və bunun verdiyi nəticə haqda danışdılar, o cümlədən başlıca məqsədlərinin təvazökarlıqla – Avropa Oyunlarında Azərbaycanı layiqincə təmsil etmək olduğunu ifadə etdilər. Bu Oyunlara yaxınlaşdıqca, yüksək səviyyəli beynəlxalq turnirlərdə və keçirilən yoxlama məşqlərində - ötən şənbə günü Milli Gimnastika Arenasında təşkil olunan sonuncu yoxlama-məşqi daxil olmaqla - iştirak etdikcə, Azərbaycan gimnastlarının Oyunlara yüksək səviyyədə hazırlaşdığı açıq aydın görünür. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Vitse-prezidenti Altay Həsənovun ifadə etdiyi kimi, "Ən əsası Sizə və digər idmançılara Oyunları zədəsiz qarşılamağı və Odlar Diyarı doğma torpağımızda uğurla çıxış etməyi arzulayıram”.
Qədim məbəd “Atəşgah”da alovlandırılan məşəl isə artıq Bakıdadır. Paytaxtda həmin məşəli 100-dən çox tanınmış idmançı, o cümlədən oyunların səfiri Marina Durunda və idman gimnastikasının canlı əfsanəsi Valeriy Belenki qürurla daşıyacaqdır. Məşqçi kimi uğurla fəaliyyət göstərdiyi Almaniyadan, xüsusi olaraq Oyunlara görə, ölkəmizə təşrif buyurmuş, 92-ci ilin Barselona Olimpiya Oyunlarının çempionu, 46 yaşlı Valeriy Belenki öz hisslərini belə ifadə etdi: “Doğma şəhərin küçələrində məşəli daşımaq çox şərəfli və hər zaman məsuliyyətli bir işdir”.
Cari həftə bir çox hadisələrlə yadda qalacaq. Artıq iyunun 11-dən etibarən gimnastika komandası bütün məşqçi və texniki heyətlə birgə “İdmançılar kəndi”nə köçəcək, bir gün sonra isə podium məşqləri keçiriləcək. 12 iyun tarixində Olimpiya Stadionunda bizi unudulmaz açılış mərasimi gözləyır, 14-15 iyun tarixlərində isə Milli Gimnastika Arenası öz qapılarını Avropa Oyunlarının ilk iki gimnastika növünün – qadın və kişi idman gimnastikasının azarkeşlərinə açacaq. 17 iyun tarixində yarış meydançası bədii gimnastların, akrobatların, batut və aerobika gimnastlarının ixtiyarında olacaq. 18-21 iyun tarixlərində artıq hər 6 növ üzrə final mərhələləri keçiriləcək.
Gimnastika yarışlarına biletlər müxtəlif ölkələrdə keçirilən iri miqyaslı yarışlarla müqayisədə çox münasibdir, cəmi 3-5 manat təşkil edir. Bir sözlə, yarışlara gələrək, idmançılarımızı dəstəkləyin. Axı onların Sizin dəstəyinizə, tribunalardan onları izləməyinizə çox ehtiyacları var. Bu idman bayramından yan keçməyin və idmançılarımıza dəstək olun. İrəli, Azərbaycan!!!

A few days left before the start of the first ever European Games in Baku. Since ancient times, cordial and always hospitable land of Absheron peninsula, will receive the contingent of the continent from the Balkans and the Pyrenees, the Apennines and Scandinavia, as well as from other parts of the Old World within ultramodern sports arenas of the capital and Mingachevir.
Elite Games implies inclusion of elite sports into its program, one of which has always been and will be gymnastics. Azerbaijani gymnast, who are as many as 27 people, will take part in six gymnastics disciplines at the European Games.
A careful and regular reader knows that since the end of last year, Azerbaijan Gymnastics Federation launched a project dedicated to the European Games where it posted information regarding upcoming competitions and interviewed potential and prospective participants of June contest.
Questions of the interview reminded questionnaire once, so answers of the respondent athletes were similar in many ways. Rhythmic gymnasts Marina Durunda and Ayshan Bayramova, as well as artistic gymnasts Oleg Stepko and Eldar Safarov, acrobats and athletes representing trampoline and aerobic gymnastics told how their parents took their hands and brought them to gymnastics sections and what came of it, modestly spoke about the main goal which was to represent Azerbaijan with dignity at the Games. By approaching closer to the European Games and participating in various high-ranked tournaments and holding dress rehearsals, the last of which took place last Saturday at Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena), it becomes clear that the level of preparation of Azerbaijani gymnasts is high. As it was mentioned by Altay Hasanov, the Vice-President of Azerbaijan Gymnastics Federation "the main thing we wish you and all our other athletes is to approach to the Games without any injuries and successfully perform on the homeland - the Land of Fire!"
The torch lighted in the ancient "Ateshgah" temple is already in Baku. It will be carried by more than 100 famous athletes, including an Ambassador of the European Games Marina Durunda and a living legend of artistic gymnastics Valeri Belenki in the capital of the Games. According to 46-year-old Olympic champion from Barcelona-92, who especially came from Germany where he successfully worked as a coach the day before, "to carry the torch along the streets of the native city is always a great honour and responsibility."
This week is saturated with various events. Gymnastics team with all the coaching and technical staff is moving to the Athletes’ Village on June 11, and a day later podium training is commencing. On June 12, we will witness an unforgettable Opening Ceremony at the Olympic Stadium. Already on June 14 and 15, Milli Gimnastika Arenası will open its doors for the audience of the first two gymnastics disciplines of the European Games - women's and men's artistic gymnastics. The floor will be at disposal of rhythmic gymnasts, acrobats, athletes representing trampoline and aerobics on June 17. The finals in all six gymnastics disciplines will be held.on June 18-21.
Tickets for gymnastics competitions are not so expensive - 3-5 manat only, which is significantly less than the ticket prices for the world's major tournaments. In one word, come to support and cheer our sportsmen. After all, they need your support, your presence on the stands is important for them. Do not miss this festival of sports and support your athletes. Go ahead, Azerbaijan!