Azərbaycanın qrup komandası Polşada keçirilən Baltic Cup beynəlxalq turnirinin bürünc mükafatçısı olmuşdur.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, Vəfa Hüseynova, Valeriya Yeqay, Anastasiya Prasolova, Dina Qorina, Ceyla Quliyeva və Nigar Mirzəyevadan ibarət kollektiv 3 lent və 2 iplə hərəkətlərlə finalda 3-cü yeri tutmuşdur. Bürünc medalçılarımız yalnız Rusiya və ev sahiblərindən geri qalmışlar.
Bədii gimnastika üzrə yığmanın baş məşqçisi Mariana Vasilevanın sözlərinə görə, kollektiv qarışıq hərəkətlərdə daha hazırlıqlı olmuş və İsrail idmançılarını qabaqlaya bilmişdir.
“Deyə bilərəm ki, bizim kompozisiya həm hakimlərin, həm də tamaşaçıların xoşuna gəlir. Amma, hələlik, gimnastlar heç də bütün hərəkətləri dəqiqliklə yerinə yetirə bilmirlər, və biz məşqçilər bunu aradan qaldıracağıq. Sentyabrda Yaponiyada keçiriləcək dünya çempionatına qədər mən Sofiyanın məşhur “Levski” klubunda ayyarımlıq təlim-məşq toplanışları, bunun davamı olaraq isə Burqas şəhərinin “Mladost” zalında məşqlər planlaşdırmışam. Təlim-məşq toplanışlarından öncə və sonra komanda Amsterdam turnirində və Minskdə Dünya kuboku mərhələsində iştirak edəcək”, baş məşqçi məlumat vermişdir.
Polşada fərdi turnirdə isə iştirak edən Samirə Mustafayeva iki finalda çıxış etmişdir. O, ən yaxşı nəticəni topla göstərmişdir – 5-ci yer, iplə hərəkətlərdə isə o, 8-ci olmuşdur. Çoxnövçülükdə Samirə 6-cı yeri tutmuşdur. Mükafatlara Rusiya idmançıları Darya Yermakova və Yana Lukonina, eləcə də polyak İoanna Mitroş layiq görülmüşlər.

ГРУППА СТАЛА 3-Й НА ТУРНИРЕ В ПОЛЬШЕ
Групповая команда Азербайджана стала бронзовым призером международного турнира Baltic Cup, прошедшего в Польше.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, коллектив в составе Вафа Гусейновой, Валерии Егай, Анастасии Прасоловой, Дины Гориной, Джейлы Гулиевой и Нигяр Мирзоевой занял 3-е место в финале упражнений с 3 лентами и 2 скакалками. Наши бронзовые медалистки уступили лишь россиянкам и хозяйкам ковра.
По словам главного тренера сборной страны по художественной гимнастике Марианы Василевой, в смешанном упражнении команда выглядела собраннее и смогла опередить девушек из Израиля.
«Скажу, что наши композиции всем нравятся, как судьям, так и зрителям, они веселые, заводные. Однако пока гимнастки не достаточно слаженно выполняют все элементы и это мы, тренеры, будем устранять. До сентябрьского чемпионата мира в Японии я наметила полуторамесячные сборы в Софии в известном клубе «Левски» с продолжением тренировок в зале «Младость» курортного черноморского Бургаса. А до сборов и после них команда выступит на турнире в Амстердаме и этапе Кубка мира в Минске», сообщила главный тренер.
Участвовавшая в Польше в индивидуальном турнире Самира Мустафаева выступила в двух финалах соревнований. Лучший результат она показала с мячом – 5-е место, а со скакалкой стала 8-й. В абсолютном зачете Самира заняла 6-ю строчку. Призовые места у двух россиянок Дарьи Ермаковой и Яны Лукониной, а также у полячки Иоанны Митрош.