Azərbaycanın qrup komandası Polşada keçirilən Baltic Cup beynəlxalq turnirinin bürünc mükafatçısı olmuşdur.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, Vəfa Hüseynova, Valeriya Yeqay, Anastasiya Prasolova, Dina Qorina, Ceyla Quliyeva və Nigar Mirzəyevadan ibarət kollektiv 3 lent və 2 iplə hərəkətlərlə finalda 3-cü yeri tutmuşdur. Bürünc medalçılarımız yalnız Rusiya və ev sahiblərindən geri qalmışlar.
Bədii gimnastika üzrə yığmanın baş məşqçisi Mariana Vasilevanın sözlərinə görə, kollektiv qarışıq hərəkətlərdə daha hazırlıqlı olmuş və İsrail idmançılarını qabaqlaya bilmişdir.
“Deyə bilərəm ki, bizim kompozisiya həm hakimlərin, həm də tamaşaçıların xoşuna gəlir. Amma, hələlik, gimnastlar heç də bütün hərəkətləri dəqiqliklə yerinə yetirə bilmirlər, və biz məşqçilər bunu aradan qaldıracağıq. Sentyabrda Yaponiyada keçiriləcək dünya çempionatına qədər mən Sofiyanın məşhur “Levski” klubunda ayyarımlıq təlim-məşq toplanışları, bunun davamı olaraq isə Burqas şəhərinin “Mladost” zalında məşqlər planlaşdırmışam. Təlim-məşq toplanışlarından öncə və sonra komanda Amsterdam turnirində və Minskdə Dünya kuboku mərhələsində iştirak edəcək”, baş məşqçi məlumat vermişdir.
Polşada fərdi turnirdə isə iştirak edən Samirə Mustafayeva iki finalda çıxış etmişdir. O, ən yaxşı nəticəni topla göstərmişdir – 5-ci yer, iplə hərəkətlərdə isə o, 8-ci olmuşdur. Çoxnövçülükdə Samirə 6-cı yeri tutmuşdur. Mükafatlara Rusiya idmançıları Darya Yermakova və Yana Lukonina, eləcə də polyak İoanna Mitroş layiq görülmüşlər.

A group team of Azerbaijan has become a bronze medalist of the “Baltic Cup” international tournament held in Poland.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, the collective consisting of Vafa Huseynova, Valeriya Yegay, Anastasiya Prasolova, Dina Gorina, Jeyla Guliyeva and Nigar Mirzayeva won the third place in the final of exercises with 3 ribbons and 2 ropes. Our bronze medalists lost only to Russians and the floor’s hostess.
According to the head coach of the country’s national team in rhythmic gymnastics, the team looked more accurate in a mixed exercise and managed to take the lead over the gymnasts from Israel.
“I would like to say that the judges, as well as the viewers like our compositions; they are cheerful and lively. However, the gymnasts’ execution of the elements is not precise enough for the time being, and, we, the coaches, will eliminate them. Before the World Championships to be held in Japan in September, I intend to take part in the training camp in a well-known “Levski” club in Sofia in the course of one and a half month with a continuation of trainings at the “Mladost” hall of the Black Sea resort, Burgas. And before the training camp and after it, the team will perform in the tournament in Amsterdam and World Cup series in Minsk,” the head coach stated.
Samira Mustafayeva, taking part in the individual tournament, performed in two finals of the competition. She gave her best result with a ball – the 5th place, and she became the 8th with a rope. Samira took the 6th place in the all-around. The prize-winning places were taken by two gymnasts from Russia - Darya Yermakova and Yana Lukonina, and by a gymnast from Poland - Ioanna Mitrosh.