Kiyevdə Dünya kuboku statusunda artıq ikinci dəfədir təşkil olunan “Deryugina kuboku-Neft-qaz” mükafatı uğrunda bədii gimnastika üzrə beynəlxalq turnir keçirilmişdir. Dünyanın 42 ölkəsindən ən güclü gimnastlar bu mötəbər turnirdə iştirak etmək üçün Kiyevə gəlmişdilər.
Azərbaycanı yarışlarda Aliyə Qarayeva, Anna Qurbanova, eləcə Vəfa Hüseynova, Anna Bitiyeva, Valeriya Yeqay, Alina Tryopina və Anastasiya Prasolovadan ibarət qrup komandası təmsil edirlər.
Çoxnövçülük qrup yarışlarında qızlarımız 28.625 xal toplayaraq yeddinci yeri tutmuşlar. Birinci yeri İtaliya, ikinci yeri Rusiya, üçüncü yeri isə Ukrayna gimnastları qazanmışlar.
Çoxnövçülükdə 69.5 xal toplayan Aliyə Qarayeva qazaxıstanlı Aliyə Yusupovayla 7-8-ci yerləri bölüşmüşdür. Anna Qurbanova 65.6 xalla 14-cü olmuşdur. Birinci yeri isə rusiyalı Olqa Kapranova tutmuşdur.
Finallara gəlincə, Vəfa Hüseynova, Anna Bitiyeva, Valeriya Yeqay, Alina Tryopina və Anastasiya Prasolovadan ibarət komandamız 5 iplə hərəkətlərdə 14.5 xal toplayaraq 6-cı yeri tutmuşdur. 3 halqa və 2 cüt gürzlə hərəkətlərdə Azərbaycan komandası 15.6 xalla 5-ci olmuşdur. Qızıl medallar Rusiya gimnastlarına qismət olmuşdur.
Aliyə Qarayeva iplə finalda 17.4 xal toplayaraq yenə də Aliyə Yusupova ilə 6-7-ci yerləri bölüşdürmüşdür. Halqa ilə Aliyə 17.525 xalla 6-cı olmuşdur. Gürzlərlə hərəkətlərin yekununa görə (17.65) o 6-cı yerə layiq görülmüşdür. Nəhayət, lentlə hərəkətlərdə Azərbaycan gimnastı 7-ci nəticə göstərib (16.6). Qeyd edək ki, bütün növlərdə ukraynalı Anna Bessonova qalib gəlmişdir.
Final yarışmaları izləmək üçün Azərbaycanın Ukraynadakı səfiri Tələt Əliyev tribunalara gəlmişdir. Həmçinin Ukrayna Azərbaycanlıları Konqresinin Gənclər komitəsinin nümayəndələri yarışmalar zamanı gimnastlarımıza fəal dəstək veriblər.
Kiyev turniri bir daha nümayiş etdirdi ki, bədii gimnastika idmanın gözəl və zərif növlərindən biri, eyni zamanda, kifayət qədər subyektiv növüdür və burada bəzən çox şey hakimlərin mövqeyindən asılı olur.Martın 29-30-da qrup komandamız, habelə Dinarə Gimatova və yunior Samirə Mustafayeva Fransanın Tiye şəhərində keçiriləcək Qran-pri və beynəlxalq turnirdə iştirak edəcəklər. Həmin günlərdə Zeynəb Cavadlı və yunior Səidə Abdullayeva Budapeştdə keçiriləcək daha bir beynəlxalq turnirdə qüvvəsini sınayacaqlar.

The World Cup lap in rhythmic gymnastics, where gymnasts from 42 countries of the planet were taking part, has come to the end. The contest in group exercises took place within the framework of the tournament for the first time.
Azerbaijan was represented by a European champion Aliya Garayeva, a bronze medalist of the European and World championships in a team event Anna Gurbanova and by a team in group exercises – Vafa Huseynova, Anna Bitiyeva, Valeriya Yegay, Alina Trepina and Anastasiya Prasolova.
On the first day of the competitions, having received 28.625 points, our gymnasts took the seventh place in group exercises of the all-around. The first place – Italy, the second place – gymnasts from Russia, and the third place in the fixture list was taken by hostesses of the events.
Aliya Garayeva, who received 69.5 points in the all-around, shared the 7th – 8th places with a gymnast from Kazakhstan Aliya Yusupova. Anna Gurbanova became the 14th with 65.6 points. It should be mentioned that they were competing with the world’s 54 strongest gymnasts. And Olqa Kapranova (Russia) won the first place, Anna Bessonova (Ukraine) became the second, the third place – Vera Sesina from Russia.
Garayeva and our group team performed in separate finals on the last culminating day of those bright competitions.
Group teams were the first which appeared on the floor of Kiev Sports Palace. Having received 14.5 points, our collective won the 6th place in exercises with 5 ropes. Our gymnasts took the 5th place with 15.6 points in the combination with 3 hoops and 2 pairs of clubs. The gold medals were won by gymnasts from Russia in both performances.
Having received 17.4 points, Garayeva shared 6-7places with her namesake from Kazakhstan Yusupova in a final performance with a rope. With a hoop Aliya became the 6th with 17.525 points. In the judge’s minutes, A.Garayeva also took the same place in exercises with clubs (17.65). Finally, our gymnast took the seventh place in exercises with a ribbon (16.6). A Ukrainian Bessonova celebrated the victory in all the finals.
It should be mentioned that the ambassador of Azerbaijan in Ukraine, Talat Aliyev, and the members of the Youth Committee of the Azerbaijanis’ Congress in Ukraine came to support our sportswomen.
The tournament in Kiev has proved the truth again that the rhythmic gymnastics - is a beautiful kind of sports, however, it’s quite subjective where a lot still depends on judges’ positions.
Our group team, as well as Dinara Gimatova and a junior Samira Mustafayeva will take part in the Grand Prix and international tournament in Thiais, France on March 29-30. Another international tournament will take place in Hungary within the same period, where Zeynab Javadli and a junior Saida Abdullayeva will participate