Güclü gimnastların zəriflik təcəssümü
Martın 21-dən 23-dək gimnastika növünün ən zərif nümayəndələri gimnastikasevərlərin doğma məkanı olan Milli Gimnastika Arenasında bir araya gəldilər.
Yarışda "Ocaq Sport" Klubu, Bakı Gimnastika Məktəbi, Respublika Kompleks İdman Məktəbi, “Grasiya” İdman Klubu,  Kür Olimpiya Tədris Idman Mərkəzi, Gəncə Olimpiya İdman Klubu, Zirə Mədəniyyət Mərkəzi və Sumqayıt Olimpiya İdman Kompleksindən 60-dək gimnast qüvvəsini sınadı.
Çempionatda 2011-ci il təvəllüdlü yeniyetmələr, 2009-2010-ci il təvəllüdlü gənclər, 2008-ci il və daha böyük təvəllüdlü böyükyaşlı gimnastlar fərdi proqramda çempionluq uğrunda mübarizəyə qoşuldular.
2009-2011-ci il təvəllüdlü gənc gimnastlar isə qrup hərəkətləri proqramında 5 halqa və 5 cüt gürzlə çıxışlarını nümayiş etdirdilər.
Yarışın ilk iki günü ərzində keçirilən təsnifat mərhələsinin yekununda yaş qruplarına müvafiq olaraq çoxnövçülük üzrə qaliblər müəyyənləşdi. Həçminin qrup hərəkətləri proqramında gənclər arasında mükafatçılar bəlli oldu.
Növbəti gün yeniyetmələr, gənc və böyükyaşlı gimnastlar fərdi proqramda, eləcə də gənc gimnastlar qrup hərəkətləri proqramında ayrı-ayrı alətlər üzrə mübarizəyə qoşuldular.
Həmişə olduğu kimi, bu dəfə də zala toplaşmış azarkeşlər gimnastlarımızı böyük hərarətlə dəstəkləyirdi. İzləyicilərin onlara verdiyi güc gimnastlarımızın xalça üzərində özünəinamlı və ruh yüksəkliyi ilə nümayiş etdirdikləri çıxışlardan hiss olunurdu.
Gənc və yeniyetmə idmançıların təcrübəli gimnastımız, Paris-2024-ə lisenziyanın sahibi Zöhrə Ağamirova ilə eyni yarışda xalça üzərində çıxış etmələri onların özlərinə olan əminliyini daha da artırırdı.
Çempionatda ötən ilin Avropa çempionları, dünya çempionatının bürünc mükafatçıları olan qrup hərəkətləri komandamızın üzvləri Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Zeynəb Hümmətova Yelizaveta Luzan və Darya Sorokinanın 5 halqa, eləcə də 3 lent və 2 topla icra etdikləri maraqlı və rəngarəng kompozisiyadan ibarət nümunəvi çıxışlar da tamaşaçıların marağına səbəb oldu.

From March 21 to 23, the most graceful representatives of gymnastics gathered at the National Gymnastics Arena, the beloved venue for gymnastics enthusiasts.
The competition brought together around 60 gymnasts from various clubs and sports schools, including Ocaq Sport Club, Baku Gymnastics School, Republican Complex Sports School, Grasiya Sports Club, Kur Olympic Training Sports Center, Ganja Olympic Sports Club, Zira Cultural Center, and Sumgait Olympic Sports Complex.
In the individual program, gymnasts competed for the championship title in different age categories:
Juniors born in 2011,
Young gymnasts born in 2009-2010,
Senior gymnasts born in 2008 and earlier.
Additionally, young gymnasts born in 2009-2011 participated in the group exercises program, performing routines with 5 hoops and 5 pairs of clubs.
The first two days of the competition featured the qualification rounds, determining the all-around champions in each age category. The medalists in the group exercises program among young gymnasts were also announced.
On the final day, juniors, young, and senior gymnasts competed in individual apparatus events, while young gymnasts continued their group exercises competition.
As always, the audience enthusiastically supported the gymnasts throughout the event. The energy from the spectators was evident in the confidence and motivation displayed by the athletes on the competition floor.
A special highlight of the competition was the opportunity for young and junior gymnasts to compete alongside Zohra Agamirova, an experienced gymnast and Paris 2024 Olympic Games qualifier. This moment greatly boosted their confidence and determination.
The group exercises team, featuring Gullu Agalarzade, Leman Alimuradova, Kamilla Aliyeva, Zeynab Hummetova, Yelizaveta Luzan, and Darya Sorokina, captivated the audience with their spectacular performances. As the reigning European champions and World Championship bronze medalists, they delivered remarkable routines with 5 hoops and 3 ribbons + 2 balls, leaving a lasting impression on the spectators.