Azərbaycan gimnastı Anna Qurbanova Omskda keçirilən Q. Qorenkovanın xatirəsinə həsr olunmuş beynəlxalq turnirdə qızıl medal qazanıb.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti xəbər verir ki, o, iplə səhvsiz nümayiş etdirdiyi final hərəkətdə 2010-cu ilin dünya çempionu D. Dmitriyeva (Rusiya) və estoniyalı A. Makuşinanı geridə qoyaraq birinci yeri tutub.
"Təbriklərinizə görə çox sağ olun! İplə nümayiş etdirdiyim hərəkət uğurla nəticələnib. Digər hərəkətlərdə bürünc medalı qazanmağa yaxın olaraq dördüncü yeri tutmuşam. Mənim üçün bu yarışlar bu il üçün sonuncu olub və yaxşı ki, böyük ruh yüksəkliyi ilə keçib. Kiçik fasilədən sonra məşqçim ilə növbəti mövsümə hazırlaşmağa başlayacağıq", Qurbanova deyib.
2011 mövsümündə bütün ümidlər 2010-cu ildə Turində İtaliya klub çempionatının finalında uğurla çıxış edən Aliyə Qarayevaya da bağlıdır.
"Ritmika Pyemont" komandasını təmsil edən Qarayeva A2 seriyasında yarışıb. Finalın yekunlarına əsasən, onun komandası ikinci yeri tutub və növbəti il üçün güclülər seriyasında çıxış etmək hüququ qazanıb.

ГУРБАНОВА ПЕРВАЯ, ГАРАЕВА - ВТОРАЯ
Азербайджанская гимнастка Анна Гурбанова завоевала золотую медаль на международном турнире мемориала Горенковой, прошедшем в Омске.
Первое место она заняла в финале со скакалкой, безошибочно укротив этот предмет и опередив чемпионку мира-2010 Д. Дмитриеву (Россия) и эстонку А. Макушину, сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана.
- Спасибо за поздравления! Обращение со скакалкой, что и говорить, удалось на славу. Как я выступила в остальных видах? С другими предметами и в многоборье я чуть-чуть не дотянула до бронзовых медалей, став 4-й. Для меня эти соревнования были последними в этому году и хорошо, что они прошли на мажоре. После небольшого перерыва мы с моим тренером начнем готовиться к следующему сезону, сказала Гурбанова.
С сезоном-2011 связаны все помыслы и у другой нашей гимнастки Алии Гараевой, которая также успешно завершила год-2010, выступив в Турине в финале клубного чемпионата Италии. Гараева, представляя команду «Ритмика Пьемонт», соревновалась в серии А2. По итогам финала ее команда заняла 2-е место и тем самым, получила право на будущий год выступать в серии сильнейших.