Azərbaycan gimnastı Anna Qurbanova Omskda keçirilən Q. Qorenkovanın xatirəsinə həsr olunmuş beynəlxalq turnirdə qızıl medal qazanıb.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti xəbər verir ki, o, iplə səhvsiz nümayiş etdirdiyi final hərəkətdə 2010-cu ilin dünya çempionu D. Dmitriyeva (Rusiya) və estoniyalı A. Makuşinanı geridə qoyaraq birinci yeri tutub.
"Təbriklərinizə görə çox sağ olun! İplə nümayiş etdirdiyim hərəkət uğurla nəticələnib. Digər hərəkətlərdə bürünc medalı qazanmağa yaxın olaraq dördüncü yeri tutmuşam. Mənim üçün bu yarışlar bu il üçün sonuncu olub və yaxşı ki, böyük ruh yüksəkliyi ilə keçib. Kiçik fasilədən sonra məşqçim ilə növbəti mövsümə hazırlaşmağa başlayacağıq", Qurbanova deyib.
2011 mövsümündə bütün ümidlər 2010-cu ildə Turində İtaliya klub çempionatının finalında uğurla çıxış edən Aliyə Qarayevaya da bağlıdır.
"Ritmika Pyemont" komandasını təmsil edən Qarayeva A2 seriyasında yarışıb. Finalın yekunlarına əsasən, onun komandası ikinci yeri tutub və növbəti il üçün güclülər seriyasında çıxış etmək hüququ qazanıb.

An Azerbaijani gymnast Anna Gurbanova has won the gold medal at the international tournament in commemoration of Gorenkova held in Omsk.
According to the press-service of Azerbaijan Gymnastics Federation, she took the first place in the final with a rope having demonstrated a faultless performance and taken the lead over the World Champion-2010 D. Dmitriyeva (Russia) and an Estonian A. Makushina.
“Thank you for your congratulations! I can say that my performance with a rope was wonderful. As to other apparatus and in the all-around, I stopped just a step away from the bronze medal having taken the 4th places. This tournament was the last one for me this year, and it was good that it went off in high spirits. After a short recess, I, together with my coach, will start to prepare for the next season,” Gurbanova said.
All the thoughts of our other gymnast Aliya Garayeva, who has successfully completed the year as well, having performed in the final of the Italian “Serie A” Championships in Turin, are also associated with the season-2011. Representing the “Ritmica Piemonte” team, Garayeva was competing in the Serie A2. According to the final’s result, her team took the 2nd place and acquired a right to perform at the strongest series next year.