Azərbaycan və İsrailin bədii gimnastika üzrə yığma komandalarının çox maraqlı ilk birgə onlayn yarışması baş tutdu.
Ötən gün təşkil edilmiş “battle” adlanan bu yarışda hər iki ölkənin Tokio-2020 Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanmış komandaları iştirak etdi.
Yarışmadan öncə hər iki komanda bir-birinə təqdim olundu. Azərbaycanın “Paxlava”, İsrailin isə “Bamba” komandasının üzvləri bir-birilərinə uğurlar arzuladılar. Daha sonra yarışmanın qaydaları haqqında məlumat verildi.
Komandaların əylənərək iştirak etdikləri bu yarışma 3 hissədən ibarət oldu və təxminən 3 saat çəkən “battle” izləyən hər kəsə həyəcanlı və xoş anlar yaşatdı. Estafet oyunları ilə başlayan yarışmada gimnastlar müəyyən vaxt ərzində oyunu tamamlamlı idilər. Bundan başqa onlar həm də alətlərlə verilən müxtəlif tapşırıqları yerinə yetirdilər. İcra edilmiş bu tapşırıqlara görə komandalar hakimlər tərəfindən qiymətləndirildilər.
Sonda isə hər iki komanda üzvləri bədii gimnastikaya aid sualları cavablandırdılar.
Bu yarışmada hesab qeydə alınsa da, hər iki komanda qalib elan olundu. Elə yarışın da məqsədi karantin günlərinin davam etdiyi və gimnastika yarışlarının olmadığı bir dövrdə gimnastlara yarış əhval-ruhiyyəsini yenidən yaşatmaq, onlayn da olsa, birgə maraqlı zaman keçirərək əylənmək idi.
“Paxlava” komandası bildirdi ki, İsrail komandası ilə ilk canlı görüşdə onlara paxlava təqdim olunacaq. Azərbaycan yığmasının Baş məşqçisi Mariana Vasileva isə dostluq və əməkdaşlıq üçün İsrail yığmasına təşəkkürünü bildirib və hər kəsə sağlamlıq arzu edərək, tezliklə yenidən yarışlarda görüşəcəklərindən ümidvar olduğunu qeyd edib.
İsrail komandasının məşqçisi Raxel Faiqa da belə yarışın təşkili və iştirak üçün Azərbaycan yığmasına təşəkkürünü bildirib və komandamıza uğurlar arzulayıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının həm “Facebook” səhifəsi, həm də “Youtube” kanalında canlı yayımlanan yarışma böyük maraqla izlənilib.

Впервые состоялось очень интересное совместное онлайн-соревнование сборных команд по художественной гимнастике Азербайджана и Израиля.
В соревновании под названием “battle”, состоявшееся вчера, приняли участие команды обеих стран, завоевавших лицензию на Олимпийские игры Токио-2020.
Перед соревнованием команды были представлены друг другу. Члены команды Азербайджана под названием “Пахлава”, и команды Израиля - Bamba пожелали друг другу удачи. Затем участники были проинформированы о правилах соревнования.
Эстафета, состоявшаяся из трех частей и длящаяся около трех часов, подарила захватывающие и приятные моменты не только гимнасткам, но и зрителям. На соревнованиях, начатых с эстафетных игр, гимнастки в течение определенного времени должны были завершить данное им задание. Гимнастки также выполнили упражнения с различными предметами художественной гимнастики. Судьи оценивали выступления команд.
В конце члены обеих команд ответили на вопросы, касающиеся художественной гимнастики.
Несмотря на то, что велся подсчет результатов, обе команды были объявлены победителями. Ведь цель соревнований в период карантина, и откладывания спортивных соревнований, заключалась в том, чтобы создать у гимнасток соревновательное настроение, даже если и онлайн, и поспособствовать их совместному интересному времяпровождению.
Члены команды Paxlava отметили, что при первой же реальной встрече с участниками израильской команды преподнесут им пахлаву. Главный тренер сборной команды Азербайджана по художественной гимнастике Мариана Василева поблагодарила сборную Израиля за дружбу и сотрудничество, и пожелав всем здоровья, выразила надежду на скорую встречу в реальных соревнованиях.
Тренер израильской команды Рахель Фаига поблагодарила сборную команду Азербайджана за организацию подобных соревнований и участие, а также пожелала команде удачи.
Отметим, что онлайн-соревнование, которое транслировалось в прямом эфире на Facebook странице и YouTube канале Федерации гимнастики Азербайджана, вызвало большой интерес среди зрителей.