Bakıya təlim-məşq toplanışlarını keçirmək üçün Dərbənd gimnastlarından ibarət komanda təşrif buyurmuşdur. İki şəhərin idman idarələri arasındakı razılaşmaya əsasən məşqlər bir həftə davam edəcək.
Dərbəndin bədii gimnastika üzrə məşqçisi, həmyerlimiz Ofeliya Məmmədovanın sözlərinə görə, Bakıya onunla birgə 5 idmançı gəlmişdir. Onların arasında iki idman ustalığına namizəd Zöhrə Cavadova və Barin Həmzətova, eləcə də Leyla Həmzətova, Elvira Nəbiyeva və Amaliya Devirova var.
Məşqçi etiraf etmişdir ki, bu, qızların Bakıya ilk gəlişidir. Buna qədər onlar yalnız Dərbənddə şəhər tədbirlərində nümunəvi çıxışlar nümayiş etdirirdilər.
- Nəyə görə biz Bakını seçdik? – Çünki burada həmişə yaxşı qarşılayırlar, məşqlər üçün gözəl şərait yaradılır. Həm də, bura bizim üçün yaxın və rahatdır.
Zal böyük və işıqlıdır, sizin məşqçilər həm sözdə, həm də işdə köməklərini əsirgəmirlər. Uşaqlar necə də şaddırlar. Təsəvvür edirsinizmi, onlara məşqə getmək üçün səhərin açılmağını səbirsizliklə gözləyirlər.
Toplanışın gedişində dağıstanlı məşqçi Azərbaycan həmkarları ilə kiçik məşvərət keçirəcək. “Sizin mütəxəssislərin fikri bizim üçün çox maraqlıdır, biz təcrübədən yararlanmaq istəyirik, axı Azərbaycan gimnastikasını həm Avropada, həm də bütün dünyada tanıyır və hörmət edirlər”, deyə, o qeyd etmişdir.
Bakıda keçirilən Avropa çempionatında onlar eyni zamanda həm Rusiyaya, həm də Azərbaycan komandasına azarkeşlik edirdilər. “Həm yarışların təşkili, həm gimnastların çıxışı – O. Məmmədova davam edir, ən xoş təəssüratları oyatmışdır. Sizin uğurlarınız şəhərimizdə hamının dilində idi. Azərbaycanda bədii gimnastikanın inkişafı göz qabağındadır, biz buna şadıq və hər cür köməyə, hər cür əməkdaşlığa görə minnətdar olarıq”.

A team of Derbent’s gymnasts are taking part in the training camp in Baku. According to the agreement between sports administrations of two cities, trainings will last for a week.
According to the Derbent’s coach in rhythmic gymnastics, our compatriot Ophelia Mammadova, she has come to Baku with 5 gymnasts. Among them, 2 gymnasts are the candidates for master of sports, Zohra Javadova and Barin Gamzatova, as well as 3 young gymnasts: Leyla Gamzatova, Elvira Nabiyeva and Amaliya Devirova.
As their coach admitted, it is the girls’ first visit to Baku; so far, they have performed only in Derbent with their Gala performances during city festivals.
“Why have we chosen Baku?” the tutor asked. “We have come to Baku, as we are always heartily welcomed here; wonderful conditions are created for our trainings. Moreover, it is not far and it is convenient.”
The hall is big and light. Your coaches assist us with their advices and work. And the children are very pleased. Imagine that they are looking forward to the next morning in order to go to the training.
In the course of the training camp, Daghestani tutor, together with her Azerbaijani colleagues, will hold mini-estimation. “Your specialists’ opinions are very interesting for us; we would like to adopt your experience, as Azerbaijani gymnastics is known and esteemed in Europe, as well as in the world,” she stated.
“We equally supported Russia and Azerbaijan at the European Championships held recently in Baku. Both organization and gymnasts’ performances left the best lasting impression,” O. Mammadova said. Your successes were on everybody’s lips in our city. The development of rhythmic gymnastics in Azerbaijan is obvious, we are pleased with it and will be very grateful for any help, any cooperation.”