Gündoğan ölkə - Yaponiyadan sonra onların növbəti dayanacağı Odlar Yurdu Azərbaycan olacaq. Yalnız gimnastika növləri üzrə ixtisaslaşmış idman qurğusu olan Milli Gimnastika Arenasında batutçulara tamblinq və ikili mini-batut təmsilçiləri də qoşulacaq. Batutçular bu yarışda sixron proqramda da öz qüvvələrini sınayacaqlar.
Çempionatın qeydiyyat siyahısına əsasən Bakıya 33 ölkənin idmançıları dünya birincisi olmaq üçün təşrif buyuracaqlar. Bu yarışda titullu ulduz gimnastlar öz üstünlüyünü qoruyub saxlamağa, mükafatçılar siyahısına daxil olmaq istəyən iddialı idmançılar isə onları üstələməyə çalışacaq.
Yarışda ümumilikdə 266 gimnast 51 medal uğrunda mübarizə aparacaq. Onlardan 160 nəfəri batut, 63-ü tamblinq, 43 nəfəri isə ikili mini-batut yarışlarında çıxış edəcək.
Batut gimnastikası (fərdi proqram)
Çempionatın əsas favoritləri sırasında kişilərin yarışında Belarus təmsilçilsi hazırkı Olimpiya çempionu İvan Litvinoviç (Belarus) və olimpiadanın bürünc medalçısı Dilan Şmidtin (Yeni Zellandiya) adlarını çəkmək olar. Bundan başqa, yarışda dünya çempionatının gümüş və bürünc mükafatçıları Dmitri Uşakov və Mixail Melnik (RGF), dünya çempionatının gümüş medalçısı Morante Allen (Fransa) veteran gimnastlar çıxış edəcəklər.
Qadınların fərdi çıxışlarında isə əsas favorit son Olimpiya Oyunlarının bürünc medalçısı Brioni Peycdir. Bu çempionatda 2017-ci ildə dünya çempionu olmuş 40 yaşlı Belarus təmsilçisi Katrina Petreniya da iştirak edəcək.
Batut gimnastikası (sinxron proqram)
Sinxron cütlüklər arasında Yaponiya təmsilçiləri - sinxon proqramda dünya çempionu olmuş Takaqi Yumi (Yaponiya) yeni cütlük həmkarı Tamura Narumi (Yaponiya) ilə birgə mükafatçılar sırasında olmağa çalışacaqlar. Bundan əlavə, kanadalı gimnastlar dünya çempionatının mükafatçıları olmuş Milyet Sara və Meto Sofiane, belaruslu cütlük Katrina Petreniya və Viktoriya Kuidan da sinxron proqramda mübarizə aparacaqlar. Kişilərin sinxron proqram üzrə yarışlarında veteran batutçular rusiyalı Dmitri Uşakov və Nikita Fedorenka daha gənc rəqiblərini üstələməyə çalışacaqlar.
İkili mini-batut
İkili mini batut yarışları zamanı çoxqat dünya çempionu Mixail Zalomin (RGF) və ikiqat dünya birincisi Lina Syoberq (İsveç) Milli Gimnastika Arenasında da öz titullarını qorumağa çalışacaqlar.
Bu çempionatda Azərbaycanın təmsilçisi Avropa çempionu, dünya yaş qrupları yarışlarının qalibi Mixail Malkin tamblinq üzrə yarışlarda fəxri kürsüdə yer almaq uğrunda mübarizə aparacaq. Onun əsas rəqibləri isə dünya çempionları rusiyalı Vadim Afanasev və Aleksandr Lisitin olacaq. Qadın tamblinqçilər arasında isə son dünya çempionatının qalibi rusiyalı Viktoria Danilenko və dünya ikincisi britaniyalı Şanis Devidson bu yarışın qalibi olmaq üçün var gücləri ilə çalışacaqlar.

One week left until the World Championships of soaring gymnasts in Baku
After the year's biggest event – the Olympic Games – trampoline gymnasts are now preparing for the next major international competition: the World Championships.
Following their stop in the Land of the Rising Sun – Japan – their next destination will be the Land of Fire, Azerbaijan. The Milli Gymnastics Arena, a facility dedicated exclusively to gymnastics disciplines, will host not only trampoline gymnasts but also tumbling and double mini-trampoline athletes. Trampoline gymnasts will also compete in the synchronized program during this championship.
According to the official registration list, athletes from 33 countries will gather in Baku to compete for world titles. In this highly anticipated competition, decorated star gymnasts will strive to maintain their dominance, while ambitious newcomers will attempt to surpass them and secure spots on the podium.
A total of 266 gymnasts will compete for 51 medals: 160 in trampoline, 63 in tumbling, and 43 in double mini-trampoline.
Trampoline Gymnastics (Individual Program)
Among the top contenders in the men's events are Ivan Litvinovich (Belarus), the reigning Olympic champion, and Dylan Schmidt (New Zealand), the Olympic bronze medalist. Also participating will be experienced gymnasts such as world silver and bronze medalists Dmitry Ushakov and Mikhail Melnik (RGF), as well as world silver medalist Allan Morante (France).
In the women’s individual events, the main favorite is Bryony Page, the bronze medalist from the last Olympic Games. The 2017 world champion, 40-year-old Belarusian gymnast Katrina Petrenia, will also be among the participants.
Trampoline Gymnastics (Synchronized Program)
In the synchronized pairs category, Japanese gymnasts including former world champion Yumi Takagi and her new partner Narumi Tamura aim for a podium finish. Other notable pairs include Canadian gymnasts and world medalists Sarah Milette and Sofiane Métho, as well as the Belarusian pair Katrina Petrenia and Victoria Kuidan. In the men's synchronized competition, veteran trampolinists Dmitry Ushakov and Nikita Fedorenko (Russia) will aim to outperform their younger competitors.
Double Mini-Trampoline
In the double mini-trampoline discipline, multiple-time world champion Mikhail Zalomin (RGF) and two-time world champion Lina Sjöberg (Sweden) will strive to defend their titles at the Milli Gymnastics Arena.
In tumbling, European champion and World Age Group Competitions winner Mikhail Malkin will represent Azerbaijan and fight for a spot on the podium. His main rivals will be world champions Vadim Afanasev and Alexander Lisitsyn (Russia). Among women, Victoria Danilenko (Russia), the reigning world champion, and Shanice Davidson (Great Britain), the world silver medalist, will compete fiercely for the championship title.