Başa çatan Olimpiya ilində Azərbaycan gimnastları 123 medal qazanıblar. Onlardan 41-i qızıl, 45-i gümüş, 37-si isə bürünc medaldır.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinin yaydığı xəbərdə deyilir ki, qazanılan ən mühüm titul Nijni Novqorodda keçirilən Avropa çempionatında çoxnövçülük üzrə yarışda Aliyə Qarayevanın bürünc medalı olub. Toplam olaraq milli komandanın lideri öz hesabına 17 (üç qızıl, altı gümüş və səkkiz bürünc) medal yazıb.
Ötən il ərzində 14 yaşlı bakılı idmançı Nülufər Niftalıyevanın da qazandığı mükafatların sayı eynidir. Nülufər də "Avro-2012"-də "bürünc" qazanıb və Yakutskda keçirilən "Asiyanın uşaqları" beynəlxalq idman oyunlarındakı qələbələri ilə fəxr edə bilər. Medalların nisbəti belədir: 5-5-7.
Digər perspektivli gənc idmançı Gülsüm Şəfizadə də Rusiyada keçirilən Avropa çempionatında bir bürünc medal qazanıb.
Gimnastikanın digər növlərinə gəldikdə, Afaq Məhərrəmli-Pərizad Quliyeva, Aynur Hüseynova-Nərmin Ramazanova, Lalə Hüseynova-Xoşqədəm Quliyeva qadın akrobat cütlükləri, eləcə də tamblinqçi Mixail Malkin müxtəlif yarışların qalibləri və mükafatçıları olublar. Şakir Şıxəliyev isə Azərbaycanın müstəqillik əldə etməsindən sonra ilk dəfə olaraq Londonda Olimpiya Oyunlarının idman gimnastları turnirində iştirak edib.
Azərbaycanın Gənclər və İdman Nazirliyi də ilə yekun vurub. Ölkənin ən yaxşı hakimləri onluğuna başqaları ilə yanaşı, bədii və idman gimnastikası üzrə müvafiq olaraq hakimlər Natalya Bulanova və Rza Əliyev də daxil olub.

Как подчеркивает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, самым главным завоеванным титулом является бронзовая медаль Алии Гараевой в многоборье на чемпионате Европы в Нижнем Новгороде. В общей сложности лидер национальной команды записала на свой счет 17 медалей разной чеканки (3 золотых, 6 серебряных и 8 бронзовых).
Столько же наград за прошедший год и у еще юной 14-летней бакинской спортсменки Нилуфяр Нифталыевой. Она также вправе похвастаться «бронзой» на Евро-2012 и победами на проходивших в Якутске Международных спортивных играх "Дети Азии". Общемедальное соотношение выглядит так: 5-5-7.
Нельзя обойти стороной и другую перспективную юниорку Гюльсюм Шафизаде, которая также завоевала одну бронзовую медаль на еврочемпионате в России.
Что до остальных видов гимнастики, то женские пары акробатов Афаг Магеррамли-Пяризад Гулиева, Айнур Гусейнова-Нармин Рамазанова, Лала Гусейнова-Хошгядям Гулиева, а также прыгун на акробатической дорожке Михаил Малкин становились победителями и призерами различных соревнований, а Шакир Шихалиев впервые со времен обретения Азербайджаном независимости участвовал в турнире спортивных гимнастов на Олимпийских играх в Лондоне.
Итоги года подвело и Министерство молодежи и спорта Азербайджана. В десятку лучших судей страны наряду с другими вошли арбитры по художественной и спортивной гимнастике соотвественно Наталья Буланова и Рза Алиев.