Başa çatan Olimpiya ilində Azərbaycan gimnastları 123 medal qazanıblar. Onlardan 41-i qızıl, 45-i gümüş, 37-si isə bürünc medaldır.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinin yaydığı xəbərdə deyilir ki, qazanılan ən mühüm titul Nijni Novqorodda keçirilən Avropa çempionatında çoxnövçülük üzrə yarışda Aliyə Qarayevanın bürünc medalı olub. Toplam olaraq milli komandanın lideri öz hesabına 17 (üç qızıl, altı gümüş və səkkiz bürünc) medal yazıb.
Ötən il ərzində 14 yaşlı bakılı idmançı Nülufər Niftalıyevanın da qazandığı mükafatların sayı eynidir. Nülufər də "Avro-2012"-də "bürünc" qazanıb və Yakutskda keçirilən "Asiyanın uşaqları" beynəlxalq idman oyunlarındakı qələbələri ilə fəxr edə bilər. Medalların nisbəti belədir: 5-5-7.
Digər perspektivli gənc idmançı Gülsüm Şəfizadə də Rusiyada keçirilən Avropa çempionatında bir bürünc medal qazanıb.
Gimnastikanın digər növlərinə gəldikdə, Afaq Məhərrəmli-Pərizad Quliyeva, Aynur Hüseynova-Nərmin Ramazanova, Lalə Hüseynova-Xoşqədəm Quliyeva qadın akrobat cütlükləri, eləcə də tamblinqçi Mixail Malkin müxtəlif yarışların qalibləri və mükafatçıları olublar. Şakir Şıxəliyev isə Azərbaycanın müstəqillik əldə etməsindən sonra ilk dəfə olaraq Londonda Olimpiya Oyunlarının idman gimnastları turnirində iştirak edib.
Azərbaycanın Gənclər və İdman Nazirliyi də ilə yekun vurub. Ölkənin ən yaxşı hakimləri onluğuna başqaları ilə yanaşı, bədii və idman gimnastikası üzrə müvafiq olaraq hakimlər Natalya Bulanova və Rza Əliyev də daxil olub.

123 medals have been won by Azerbaijani gymnasts in this Olympic year which is soon over. There are 41 gold medals, 45 silver and 37 bronze ones among them.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, the major title gained is Aliya Garayeva’s bronze medal in the all-around of the European Championships in Nizhny Novgorod. In total, the national team’s leader entered 17 medals of different value on her credit side (3 gold medals, 6 silver and 8 bronze ones).
The same amount of awards won by a 14-year old Baku sportswoman Nilufar Niftaliyeva. She also has a right to be proud of the “bronze” at Euro-2012 and victories at the “Children of Asia” International Sports Games held in Yakutsk. The general medal correlation is as follows: 5-5-7.
The name of another promising junior gymnast Gulsum Shafizada who also won one bronze medal at the European Championships in Russia should also be mentioned.
As to another gymnastics disciplines, women’s pairs of acrobats Afag Maharamli-Parizad Quliyeva, Aynur Huseynova-Narmin Ramazanova, Lala Huseynova-Khoshgadam Guliyeva, as well as jumpers on the acrobatic track Mikhail Malkin became the prize-winners of various events, and Shakir Shikhaliyev took part in the artistic gymnasts’ event at the London Olymp[ic Games for the first time since Azerbaijan gained its independence.
The results of year have also been summed up by the Ministry of Youth and Sports of Azerbaijan. Judges in rhythmic and artistic gymnastics Natalya Bulanova and Rza Aliyev are also among the country’s top ten referees accordingly.