Yarışın başlamasına bir gün qalıb və komanda onun ab-havasını tam olaraq hiss edir. Bundan əlavə, mütəxəssislərin böyük əksəriyyətinin diqqəti məhz çempionatın medalları uğrunda mübarizə aparacaq bizim gimnastlara yönəlib.
Reqlamentə əsasən, hər bir komanda çempionatdan əvvəl turnirin əsas arenasında bir dəfə məşq etmək hüququna malikdir. Məşq zamanı Azərbaycan yığması meydana daxil olan kimi burada olan kollektivlərin əksəriyyəti bütün diqqətini gimnastlarımızın üzərinə cəmləşdirdi. Məşq uğurlu keçdi və idmançılar da özlərinə əmin görünürdü, lakin indi ən əsası bu əminliyi çempionatda çıxış zamanı göstərməkdir.
Avropa çempionatına gəldikdə isə turnirə fərdi, qrup və komanda üzrə birinciliklərdə medallar uğrunda mübarizə aparacaq 33 ölkədən olan gimnastlar qatılıb. Bununla yanaşı, Vyanada artıq bir dəfə Avropa çempionatı keçirilib və Azərbaycanı bu yarışda Natalya Bulanova təmsil edib. Bu dəfə isə o, beynəlxalq hakim kimi Vyanadadır. Qarşıdakı start bizim komanda üçün çox səciyyəvidir. Nilufər Niftəliyeva, Gülsüm Şəfizadə, Səbinə Hümmətova, Aleksandra Platonova, Emiliya Baqiyeva və Aynur Mustafayevanın daxil olduğu yunior komandası bir ildir ki çıxış edir. Marina Durunda və Lalə Yusifova bu yaxınlara qədər fərdi tapşırıqlarda yuniorlar arasında çıxış edirdilər, indi isə böyüklərin arasında olacaqlar.
Çempionatın start götürəcəyi arena demək olar ki, yarışa hazırdır. Bayraqlar asılıb, pyedestal hazırdır, idmançılar və məşqçilərin çıxışlardan sonra qiymətləri gözlədiyi divan isə bərq vurur. Maraqlıdır ki, o, "kiss&cry corner" adlanır. Yəni ki, idmançı üçün gözləmək həmişə həyəcanlıdır və bəzən o, tabloda hakimlərin qiymətləndirməsini gördüyü zaman məşqçisi kimi göz yaşlarını gizlədə bilmir.

До начала первенства остаются считанные дни, и команда в полной мере ощущает его атмосферу. Более того, повышенное внимание большинства специалистов приковано именно к нашим грациям, которым предстоит оспаривать медали ЧЕ.
Согласно регламенту, каждая команда перед чемпионатом имеет право на одну подиумную тренировку, то есть возможность провести прогон своей программы на главной арене турнира. При этом, на нем присутствовали многие коллективы, которые при появлении сборной Азербайджана сконцентрировали все свое внимание на наших гимнастках. Тренировка прошла удачно, и спортсменки смотрелись убедительно, но теперь самое главное – перенести эту уверенность на выступление в чемпионате.
Что касается самого первенства Европы, то на него заявились тридцать три страны, гимнастки которых будут вести борьбу за награды в личном, командном и групповом первенствах. При этом, в свое время Вена уже принимала ЧЕ, на которой выступала азербайджанская спортсменка Наталья Буланова. Сейчас она вновь в Вене, но теперь в качестве международного арбитра. Предстоящий старт будет для нашего коллектива во многом показательным. Юниорская команда в составе Нилуфяр Нифталыевой, Гюльсюм Шафизаде, Сабины Гумметовой, Александры Платоновой, Эмилии Багиевой и Айнур Мустафаевой обкатывается только первый год, а Марина Дурунда и Лала Юсифова еще недавно выступали среди юниорок в индивидуальном зачете, а теперь перешли на взрослый уровень.
Зал, где будет проводиться старт, практически готов к приему соревнования. Висят флаги, готов пьедестал, сверкает белизной диван, где спортсменка с тренером будут ожидать оценок после выступлений. Любопытно, что он называется «kiss&cry corner». То есть, ожидание для спортсменки всегда волнительно и когда она видит оценки рефери на табло, то порой не может скрыть слез, равно как и ее наставница. Остается надеяться, что чемпионат принесет нашей команде только самые положительные эмоции.