Çərşənbə axşamı, 17-21 yanvar tarixlərində Bakıda ilk dəfə keçiriləcək Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) Bədii Gimnastika üzrə Qitələrarası Hakimlik Kursları start götürüb.
Açılışda çıxış edən FIG-nin kurslar üzrə inzibati heyətinin rəhbəri Slava Korn, kurs iştirakçılarını salamlayıb və Təşkilat Komitəsinin üzvlərini təqdim edib. O, həmçinin Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına yüksək təşkilatçılaqlarına görə minnətdarlığını bildirib.
“Yaxın 3 gün ərzində Olimpiya dövrü üzrə yeganə olan bu seminarda öz bacarıqlarınızı nümayiş etdirmək üçün çox çalışmalısınız”, deyə o, qeyd edib.
Daha sonra açılışda Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının baş katibi Fərid Qayıbov çıxış edib. İştirakçıları salamlayaraq, onlara nailiyyətlər arzu edən Qayıbov, kursların uğurlu keçəcəyinə və arzu olunan nəticəni əldə edə biləcəklərinə ümidvar olduğunu qeyd edib.
“Ümid edirəm ki, kursların sonunda sizin simanızda kursları uğurla bitirməyinizi, həmçinin Bakıda olmağınızdan məmnun qaldığınızı ifadə edən bir təbəssüm görəcəyəm”, deyə o, bildirib.
Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının Qitələrarası Hakimlik Kursları Olimpiya dövrü ərzində yalnız 1 dəfə keçirilir. Bu kurslar, ən yüksək – 1-ci kateqoriyalı hakimlik dərəcəsini almağa imkan verir.

On Tuesday, there was commenced the FIG (International Gymnastics Federation) Intercontinental Judges' Course in Rhythmic Gymnastics to held in the capital of Azerbaijan on January 17-21 for the first time.
Speaking at the opening ceremony, the FIG Administrative Team leader for the Course Slava Corn welcomed the participants, introduced the members of the Local Organizing Committee and expressed her gratitude to Azerbaijan Gymnastics Federation for the excellent organization.
"Within the next three days, you have to work hard to show your skills, as this course is held once in the whole Olympic cycle," said Corn.
Further at the opening, Secretary General of Azerbaijan Gymnastics Federation Farid Gayibov made a speech. After welcoming the participants of the course, he wished them good luck and expressed his hope that the courses will be successful, and participants will get results they expect.
"I hope, that, at the end of the course, I will see a smile on your faces, meaning that you successfully attended the course and enjoyed being in Baku," said Gayibov.
The FIG Intercontinental Judges' Course takes place once in the Olympic cycle. This course gives an opportunity to get the highest FIG judging Brevet (I).