Çərşənbə axşamı, 17-21 yanvar tarixlərində Bakıda ilk dəfə keçiriləcək Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) Bədii Gimnastika üzrə Qitələrarası Hakimlik Kursları start götürüb.
Açılışda çıxış edən FIG-nin kurslar üzrə inzibati heyətinin rəhbəri Slava Korn, kurs iştirakçılarını salamlayıb və Təşkilat Komitəsinin üzvlərini təqdim edib. O, həmçinin Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına yüksək təşkilatçılaqlarına görə minnətdarlığını bildirib.
“Yaxın 3 gün ərzində Olimpiya dövrü üzrə yeganə olan bu seminarda öz bacarıqlarınızı nümayiş etdirmək üçün çox çalışmalısınız”, deyə o, qeyd edib.
Daha sonra açılışda Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının baş katibi Fərid Qayıbov çıxış edib. İştirakçıları salamlayaraq, onlara nailiyyətlər arzu edən Qayıbov, kursların uğurlu keçəcəyinə və arzu olunan nəticəni əldə edə biləcəklərinə ümidvar olduğunu qeyd edib.
“Ümid edirəm ki, kursların sonunda sizin simanızda kursları uğurla bitirməyinizi, həmçinin Bakıda olmağınızdan məmnun qaldığınızı ifadə edən bir təbəssüm görəcəyəm”, deyə o, bildirib.
Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının Qitələrarası Hakimlik Kursları Olimpiya dövrü ərzində yalnız 1 dəfə keçirilir. Bu kurslar, ən yüksək – 1-ci kateqoriyalı hakimlik dərəcəsini almağa imkan verir.

Межконтинентальные судейские курсы впервые в Баку
Во вторник в Баку стартовали Межконтинентальные судейские курсы FIG (Международная федерация гимнастики) по художественной гимнастике, которые пройдут в столице Азербайджана впервые с 17 по 21 января.
Выступившая на открытии руководитель административной команды по курсам от FIG Слава Корн поприветствовала участников курсов, представила членов организационного комитета и поблагодарила Федерацию гимнастики Азербайджана за прекрасную организацию.
"В ближайшие три дня вам предстоит потрудиться, показать свои навыки, так как этот семинар единственный в своем роде за весь Олимпийский цикл", - сказала Корн.
Далее на открытии выступил генеральный секретарь Федерации гимнастики Азербайджана Фарид Гаибов. Поприветствовав участников курса, он пожелал им удачи и выразил надежду, что курсы пройдут успешно, а участники получат результаты, на которые рассчитывают.
"Я надеюсь, что по окончании курса я увижу на ваших лицах улыбки, свидетельствующие о том, что вы успешно прослушали данный курс и получили удовольствие от пребывания в Баку", - сказал Гаибов.
Межконтинентальные судейские курсы FIG проводятся один раз в каждом Олимпийском цикле. Данные курсы дают возможность получить самую высшую - первую судейскую категорию.