Bədii gimnastika üzrə 24-cü Avropa Çempionatının keçirildiyi Turində qitənin yeni mütləq çempionunu müəyyənləşdirən senior gimnastların yarışları iyun ayının 6-ı axşam vaxtı baş tutdu. Yeni, ona görə ki, Avro-2006-ın qalibi Rusiya gimnastı Vera Sesina bu birincilikdə təqdim olunmamışdı.
Gimnastikada birinci olaraq xalça üzərinə çıxmağı heç kim istəmir. Deyirlər pis əlamətdir. Lakin tale elə gətirdi ki, Rusiya gimnastı Yevgeniya Kanayeva məhz birinci çıxış etməli oldu. Çoxillik təcrübəsi olan Olqa Kapranovadan sonra komandada ikinci gimnast sayılan Yevgeniya Kanayeva 4 çıxışdan ibarət gimnastika marafonunu birinci başa çatdırdı və ən yüksək xallara layiq görüldü: ümumiyyətlə gürzlərə görə Kanayevaya – 19.05 xal verildi. Yeri gəlmişkən bu da birinci dəfədir ki, baş verirdi.
Yenicə çempion olmuş gimnast üçün artıq maraqlı olmayan gümüş medallar uğrunda son illərin iki mütləq dünya çempionu Ukraynadan olan Anna Bessonova və Kapranova mübarizə aparırdılar. Bakı-2005-in qalibini təxminən yarım xalla qabaqlayan Patras-2007-in triumfatorunun çıxışı daha çox uğurlu oldu.
Çöxnövçülüyün yekununda 71.8 xal toplayan Azərbaycan gimnastı Aliyə Qarayeva isə Belarus gimnastı İnna Jukovadan sonra beşinci yerə layiq görülmüşdür. Xatırladaq ki, sonuncu dəfə Yunanıstanda keçirilən Dünya Çempionatında da, o, dördnövçülükdə beşinci yerdə qərarlaşmışdı.
Azərbaycanın ikinci təmsilçisi Dinarə Gimatova 11-ci yerə layiq görülmüşdür – 66.75 xal. Seniorlardan ibarət yarışda ümumilikdə 11 gimnast çıxış etmişdir.
Sabah Avro-2008-in sonuncu günü, yuniorların və qrupların final mərhələləri, çempionatın bağlanış mərasimi və Qala-konsert keçiriləcək. Vəfa Hüseynova, Anna Bitiyeva, Valeriya Yeqay, Alina Tryopina və Anastasiya Prasolovadan ibarət qrup hər iki finalda çıxış edəcək: 5 iplə ikinci, 3 halqa/4 gürzlə isə beşinci çıxış edəcəklər.

The events among seniors, who were defining the continent’s new overall champion, were held in Turin in the evening on June 6, where the 24th European Championships in rhythmic gymnastics were taking place. We say the new, as the winner of Euro-2006, a Russian Vera Sesina, was not presented for this championship.
The events among seniors, who were defining the continent’s new overall champion, were held in Turin in the evening on June 6, where the 24th European Championships in rhythmic gymnastics were taking place. We say the new, as the winner of Euro-2006, a Russian Vera Sesina, was not presented for this championship.Nobody wants to perform first in gymnastics. They say this is a bad sign. But the fate decreed that Evgeniya Kanayeva from Russia would perform first. Kanayeva, regarded as the second best gymnast in the team after highly experienced Olga Kapranova, completed this gymnastic marathon consisting of 4 performances first having received the highest points: she received 19.05 points for the performance with clubs. By the way, it happened for the first time as well.
The last years’ two overall world champions, Anna Bessonova from Ukraine and Kapranova, were competing for the “silver” at once, in which a new made European champion was not interested any more. The winner of Patras-2007 turned out to be more successful, who took approximately 0.5 points lead over the winner of Baku-2005.
Having received 71.8 points in the total of the all-around, an Azerbaijani gymnast Aliya Garayeva became the fifth after a Belarusian gymnast Inna Jukova. It should be noted that she had become the fifth in the all-around during the last world championships in Greece as well.
The second representative of Azerbaijan Dinara Gimatova took the 11 place – 66.75 points. 21 gymnasts in all performed in the tournament among seniors.
Tomorrow is the concluding day in Euro-2008 with the finals among juniors and groups, closing ceremony and indispensable Gala-concert. Our group consisting of Vafa Huseynova, Anna Bitiyeva, Valeriya Yegay, Alina Trepina and Anastasiya Prasolova will perform in both finals: with 5 ropes under a sequence number 2, and with 3 hoops/4clubs – under sequence number 5.