Azərbaycan Gimnastika Federasiyası üçün 2020-ci təqvim ili də beynəlxalq tədbirlərlə zəngin olacaq.
Belə ki, növbəti ildə federasiya tərəfindən nə az, nə çox, Dünya və Avropa Çempionatları da daxil tam 8 beynəlxalq yarış təşkil ediləcək.
İlk olaraq beynəlxalq yarışlara batut gimnastikası və tamblinq üzrə lisenziya xarakterli Dünya Kuboku ilə start veriləcək. 15-16 fevral tarixlərində keçiriləcək bu yarışda ilkin qeydiyyat siyahısına əsasən artıq 27 ölkə iştirakını təsdiq edib. Yarışda təxminən 238 gimnast da daxil nümayəndə heyətləri tərkibində ümumilikdə 400-dən çox şəxsin iştirakı gözlənilir.
Mart ayında Milli Gimnastika Arenasında (MGA) baş tutacaq növbəti yarışlar isə kişi idman gimnastikası üzrə “AGF Junior Trophy” adlı beynəlxalq turnir və Tokio-2020 Olimpiya Oyunlarına daha bir lisenziya xarakterli yarış – idman gimnastikası üzrə Dünya Kubokudur. “AGF Junior Trophy” turniri 7-8 mart, Dünya Kuboku isə 1 həftə sonra - 12-15 mart tarixlərində təşkil ediləcək.
İlkin qeydiyyat siyahısına əsasən Dünya Kubokunda iştirak etmək istəyən ölkələrin sayı 48-dir. Bu yarış üçün 321 gimnastın da daxil olduğu nümayəndə heyətlərinin tərkibində təxminən 760 şəxs Bakıya təşrif buyuracaq.
Bədii gimnastika üzrə yarışlar isə ənənəyə uyğun olaraq aprel ayında keçiriləcək. 17-19 aprel tarixlərində Bakıda ilk dəfə Yana Batırşinanın Mükafatları uğrunda bədii gimnastika üzrə 7-ci Açıq turnir, 24-26 aprel tarixlərində isə bədii gimnastika üzrə ənənəvi Dünya Kuboku təşkil olunacaq.
Qeyd edək, bədii gimnastika üzrə ənənəvi Dünya Kubokunun iştirakçıları da Olimpiadaya vəsiqə qazanmaq şansı əldə edəcəklər. Bu yarış üzrə ölkələrin ilkin iştirak siyahısı isə dekabrda bəlli olacaq.
May ayında isə Azərbaycan daha irimiqyaslı beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi edəcək. Aerobika gimnastikasının ölkəmizdə 2013-cü ilin sonlarından etibarən inkişaf etdirilməsinə baxmayaraq, bu növ üzrə Dünya Yaş Qrupu Yarışları (8-10 may) və Dünya Çempionatının (14-16 may) təşkili 2020-ci ildə məhz Azərbaycana həvalə olunub. Xatırladaq ki, 2019-cu ilin may ayında ilk dəfə olaraq Bakıda aerobika gimnastikası üzrə Avropa Çempionatı uğurla keçirilmişdi.
27-31 may tarixlərində isə ölkəmizdə ilk dəfə olaraq kişi idman gimnastikası üzrə Avropa Çempionatı təşkil ediləcək. Qitənin ən güclü idmançılarının toplaşacağı bu yarış da iki ay sonra baş tutacaq Olimpiya Oyunlarının kişi idman gimnastikası üzrə yarışlarına vəsiqə qazandıracaq son yarış olacaq.
Odur ki, dünya gimnastikasının ulduz idmançılarının həyəcan dolu və maraqlı çıxışlarını izləmək, ailəniz və yaxınlarınızla MGA-da xoş vaxt keçirmək, eləcə də gimnastika festivalının bir hissəsinə çevrilmək istəyirsinizsə, yarışlarımızı qaçırmayın.
Yarışlar haqqında ətraflı məlumatı federasiyanın internet səhifəsindən (https://agf.az/az/competitions/) əldə edə bilərsiniz.

The calendar of Azerbaijan Gymnastics Federation will be saturated with international events in 2020 as well.
Thus, next year, the Federation will host 8 international competitions including European and World Championships.
First of all, international competitions will start with the World Cup in Trampoline gymnastics and Tumbling qualifying for the Olympic Games. According to the provisional registration list of this competition to be held on February 15 & 16, 27 countries have already confirmed their participation. The attendance of more than 400 participants including appropximately 238 gymnasts and other delegation members is expected in the events.
In March, the other competitions to be held at Milli Gimnastika Arenasi (National Gymnastics Arena) will be “AGF Junior Trophy” international tournament in Men`s Artistic Gymnastics and Artistic Gymnastics World Cup qualifying for the Tokyo-2020 Games. “AGF Junior Trophy” tournament will be held on March 7 & 8 and the World Cup will be organized one week later – March 12-15.
According to the provisional registration list, there are 48 countries which wish to take part in the World Cup. About 760 participants including 321 gymnasts and other delegation members will visit Baku to attend these competitions.
Traditionally, the Rhythmic Gymnastics events will be held in April. There will be the 7th Open Tournament in Rhythmic Gymnastics for the Prize of Yana Batyrshina in Baku on April 17 & 19 for the first time and traditional Rhythmic Gymnastics World Cup on April 24-26 accordingly.
It should be mentioned that the competitors of the Rhythmic Gymnastics World Cup will get a chance to be qualified for the Games. The provisional list of this competition will be available in December.
In May, Azerbaijan will host the other large-scale international events. Although Aerobic Gymnastics has been developing in our country since the end of 2013, the FIG World Age Group competitions (May 8-10) and the FIG World Championships (May 14-16) have been entrusted to Azerbaijan in 2020. It should also be noted that there was successfully held Aerobics European Championships in May of 2019 for the first time in Baku.
On May 27-31, there will be organized Men`s Artistic Gymnastics European Championships in our country for the first time. This event, which will bring together the strongest athletes of the continent, will also be the last qualifying competitions for the Men's Artistic gymnastics events at the Olympic Games to take place two months later.
So, do not miss our events if you wish to witness the exciting and spectacular performances of the star athletes of the world gymnastics, to have a good time with your family and loved ones at the MGA and become a part of the gymnastics festival.
More information about the competitions can be found on the Federation's website (https://agf.az/az/competitions/).