Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətindən bildiriblər ki, 5 halqa ilə iki tapşırığın nəticələrinə görə, kollektiv minimum nəticə, bürünc xətdən 0.4 bal aşağı, 31.45 bal toplayıb.
Marina Durundanın aktivində də üç final daxil olmaqla 5-ci yerləri var. O, iki dəfə (gürzlər və lent) Avstriya və Koreya idmançıları ilə beşinci və 6-cı (halqa və çoxnövçülük) olub. İkinci Azərbaycan idmançısı Lalə Yusifova çoxnövçülük üzrə yarışlarda 11-ci pilləni tutub.
Ölkənin böyüklərdən ibarət qrup komandası Sofiyada final çıxışları ilə yadda qalıb. Çoxnövçülükdə 6-cı olan qızlar bu nəticəni 5 cüt gürzlə olan yarışlarda təkrarlayıblar. Onlar, həmçinin 3 top və 2 lent kombinasiyasında 7-ci pilləni tutublar.
Sonrakı istiqamət - Minskdir. Belarus paytaxtında mayın 17-19-da Dünya kubokunun növbəti mərhələsi və Vyanada (31 may - 2 iyun) Avropa çempionatı öncəsi son turnir keçiriləcək. Milli komandanın məşqçi qərargahı hesab edir ki, Yusifova, Durunda və qrup komandası öz reytinqini daha yuxarı qaldırmalıdır.

ЮНИОРСКАЯ ГРУППОВАЯ КОМАНДА И ГИМНАСТКА МАРИНА ДУРУНДА – 5-Е НА КУБКЕ МИРА В СОФИИ
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, по итогам двух упражнений с 5 обручами наш коллектив получил 31.45 балла, недобрав четыре десятых до задачи минимум - бронзовой планки.
5-е места вкупе с тремя финалами и в активе гимнастки Марины Дурунды. Она дважды делила с гимнастками из Австрии и Кореи 5-е места (булавы и лента) и стала 6-й (обруч и многоборье). Вторая наша спортсменка Лала Юсифова заняла в многоборье 11-ю позицию.
Финальными выступлениями в Софии запомнилась и взрослая групповая команда страны. Став 6-ми в многоборье, девушки повторили этот результат в упражнении с пятью парами булав, а также заняли 7-ю строчку в комбинации с тремя мячами / двумя лентами.
Далее по курсу – Минск. В беларуской столице 17-19 мая пройдет очередной этап Кубка мира и последний турнир перед началом чемпионата Европы в Вене (31 мая - 2 июня). Где, как полагает тренерский штаб национальной команды, Юсифова, Дурунда и групповая команда должны поднять свой рейтинг еще выше.