19 və 20 iyun tarixlərində Milli Gimnastika Arenasında kişi idman gimnastikası üzrə 31-ci, qadın idman gimnastikası üzrə isə 10-cu Açıq Bakı çempionatı keçirilir.
Yarışda idmançılar yeniyetmələr, gənclər və böyüklər yaş kateqoriyaları üzrə mübarizə aparırlar. Çempionatda Bakı Gimnastika Məktəbi, eləcə də “Ocaq Sport” Klubunun Bakı və Sumqayıt bölmələrini təmsil edən 30-a yaxın gimnast iştirak edir.
Qadın gimnastlar dayaqlı tullanma, sərbəst hərəkətlər, müxtəlif hündürlüklü qollar və gimnastika tirində, kişilər isə gimnastika atı, sərbəst hərəkətlər, halqalar, dayaqlı tullanma, turnik və paralel qollarda bacarıqlarını nümayiş etdirirlər.
Açıq Bakı çempionatında Azərbaycan idman gimnastikası üzrə milli komandanın üzvləri də iştirak edirlər. Onların sırasında Avropa çempionatının gümüş medalçısı, 2025-ci il Dünya kuboku seriyalarının qalibi Nikita Simonov, eləcə də Dünya kubokunun finalçıları Nazənin Teymurova və Dəniz Əliyeva yer alır.
Yarışın ilk günündə fərdi çoxnövçülük üzrə qaliblərin mükafatlandırma mərasimi keçirilib. Böyüklər yaş kateqoriyasında qadınlar arasında Dəniz Əliyeva birinci, Nazənin Teymurova ikinci, Aytən Məmmədova isə üçüncü yerə layiq görülüb.
Yeniyetmələr arasında isə Loyko Milana fəxri kürsünün ən yüksək pilləsində qərarlaşıb. Aylin Şahbazlı ikinci, Fatimə Mustafazadə isə üçüncü nəticə göstərib.
Sabah yarışın ikinci günündə idmançılar ayrı-ayrı alətlər üzrə final çıxışlarında mübarizə aparacaq, qaliblər müəyyənləşəcək və çempionatın yekun nəticələri açıqlanacaq.

The 31st Open Baku Championship in Men’s Artistic Gymnastics and the 10th Open Baku Championship in Women’s Artistic Gymnastics are taking place on June 19–20 at the National Gymnastics Arena.
The championships bring together around 30 gymnasts competing in the junior, youth and senior age categories. Participants represent the Baku Gymnastics School, as well as the Baku and Sumgayit branches of the “Ocaq Sport” Club.
In the women’s competition, gymnasts are showcasing their performances on the vault, uneven bars, balance beam and floor exercise. The men are competing on the floor exercise, pommel horse, rings, vault, parallel bars and horizontal bar.
The championships also feature members of the Azerbaijan national artistic gymnastics team, including European Championship silver medalist and 2025 World Cup series winner Nikita Simonov, as well as World Cup finalists Nazənin Teymurova and Dəniz Əliyeva.
The first day of competition concluded with the individual all-around award ceremony. In the senior women’s category, Dəniz Əliyeva claimed the gold medal, Nazənin Teymurova earned silver, and Aytən Məmmədova secured bronze.
In the junior women’s category, Loyko Milana stood on the top step of the podium. Aylin Şahbazlı finished in second place, while Fatimə Mustafazadə completed the podium in third.
On the second and final day of the championships, gymnasts will compete in the apparatus finals, where the remaining champions and medalists will be determined, bringing the competition to a close.