Azərbaycan gimnastı Lalə Yusifova həftəsonu Buxarestdə keçirilən Dünya kubokunda bürünc medal qazanıb.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətindən bildiriblər ki, 17 yaşlı Bakı idmançısı təsnifat mərhələsini aşaraq finalda halqa ilə hərəkətlərdə 3-cü olub. Digər finalda - topla o 7-ci, çoxnövçülükdə isə 8-ci yeri tutub.
Onun komanda yoldaşı Marina Durunda medal qazanmasa da, turnirin bütün dörd finalında iştirak edib. Onun ən yaxşı göstəriciləri çoxnövçülük və gürzlərlə çıxışı zamanı olub ki, bu zaman idmançı 6-cı pilləni tutub.
Dünya kuboku çərçivəsində yeniyetmələr arasında keçirilən beynəlxalq turnirdə 14 yaşlı Veronika Ömərova gümüş medal qazanıb.
"Başqa bir gəncimiz - Türkiyənin Konya şəhərində keçirilən yarışda çıxış edən Züleyxa İsmayılova (2000-ci il təvəllüdlü) orada mütləq qalib olub", - milli komandanın baş məşqçisi Mariana Vasileva bildirib. - Ötən həftə çox uğurlu olub və Dünya kubokuna qayıdaraq qeyd edəcəm ki, Lalənin topla çıxışı o qədər gözəl görünürdü ki, yarışı yayımlayan yerli televiziya ondan Qalada eyni tapşırıqla çıxış etməyi xahiş edib. Marinanın hər yeni çıxışı sözsüz ki, ona Avstriyada keçiriləcək Avro-2013 ərəfəsində əminlik verir. Və onlar birlikdə güclü tandemdir, onları azarkeşlər sevirlər və hakimlər də onlara rəğbətlə yanaşırlar".
Həmçinin Azərbaycanın bayrağı Moskvada təşkil olunan Alina-2013 beynəlxalq festivalın final mərhələsinin iştirakçısı olan ölkələrin bayraqlarının arasında qürurla dalğalanıb. Finalda Azərbaycanı Ayşən Bayramova, Səbinə və Samirə Əlizadə, Nərminə Hüseynova, Zeynəb Hümmətova, Fatimə Bayramova, Cənnət Məmmədova, Mədinə Əhmədova və Simarə Cəfərova təmsil ediblər.

ЛАЛА ЮСИФОВА – БРОНЗОВЫЙ ПРИЗЕР КУБКА МИРА В БУХАРЕСТЕ
Азербайджанская гимнастка Лала Юсифова завоевала бронзовую медаль Кубка мира, прошедшего в эти выходные в Бухаресте.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, 17-летняя бакинская спортсменка квалифицировалась в финал упражнения с обручем, где заняла 3-е место. В другом финале - с мячом она стала 7-й, а в многоборье – 8-й.
Ее подруга по команде Марина Дурунда медальных мест в Румынии не сыскала, однако выступила во всех четырех финалах турнира, где стала лучшей, как и в многоборье, с булавами – 6-я строчка.
Участвовавшая в международном турнире среди юниорок в рамках Кубка мира 14-летняя Вероника Омарова завоевала серебряный приз, уступив российской участнице и опередив украинскую сверстницу.
- А другая наша юниорка Зулейха Исмаилова (2000 года рождения) выступавшая на состязаниях в турецкой Конье стала там абсолютной победительницей, - добавила главный тренер национальной команды Мариана Василева. – Прошедшая неделя была очень удачной и возвращаясь к Кубку мира отмечу, что Лала так хорошо смотрелась с мячом, что местное телевидение, транслировавшее соревнования попросило ее выступить с этим же упражнением на Гала. А каждый новый старт Марины в преддверии австрийского Евро-2013, естественно, придает ей уверенности. И вдвоем они очень сильный тандем, их любят болельщики и судьи к ним относятся с долей симпатии.
И еще флаг Азербайджана гордо развевался среди стран-участниц финального этапа международного фестиваля Алина-2013, состоявшегося в Москве. Как отметила сама олимпийская чемпионка Афин-2004, ее благотворительный фонд в этом году справляет 5-летие и на феерическое шоу с участием звезд эстрады была приглашена и команда гимнасток Азербайджана в составе Айшан Байрамовой, Сабины и Самиры Ализаде, Нармины Гусейновой, Зейнаб Гумметовой, Фатимы Байрамовой, Джаннет Мамедовой, Медины Ахмедовой и Симары Джафаровой.