8-10 dekabr tarixlərində Milli Gimnastika Arenasında Bədii gimnastika üzrə Azərbaycan Birinciliyi və Bölgələrarası Kubok, eyni zamanda Batut gimnastikası üzrə Azərbaycan Birinciliyi və Bakı Çempionatı keçirildi.
4 gün davam edən yarışlarda ümumilikdə Ocaq Sport Klubu, Bakı Gimnastika Məktəbi, Sumqayıt və Qusar, həmçinin Gürcüstandan olan təmsilçilər mükafatçılar sırasında yer aldılar.
Turnirin sonunda isə Arenada əsl gimnastika coşğusu yaşandı. “Qızıl yaş” adlı şouda tamaşaçılar bu dəfə adət edildiyi kimi yarış meydançasında az yaşlı gimnastları deyil, məhz onların məşqçilərini izlədilər. Yığma komanda ilə yanaşı digər klublarda çalışan məşqçilər bir neçə gün idi ki böyük şouya hazırlaşırdılar. Uzun fasilədən sonra meydançada öz yetirmələri qarşısında çıxış etmək həyəcanı hər nə qədər yüksəkdə olsa da, məşqçilərimiz bu sınağın da öhdəsindən gəldilər.
Ən gözlənilməz çıxış isə məhz bədii gimnastika üzrə millinin Baş məşqçisi Mariana Vasilevaya məxsus idi. 27 il sonra ilk dəfə xalça üzərində əsl gimnast qaməti ilə addımlayan M. Vasileva məhz Azərbaycanın dahi bəstəkarlarından Emin Sabitoğlunun müəllifi olduğu “Bağışla” musiqisini seçərək, zərif notlarla çətin elementlərin ahəngindən gözoxşayan bir kompozisiya yaratmışdı. Bütün tamaşaçıları ovsunlamağı bacaran Baş məşqçimizin möhtəşəm çıxışı izdihamlı alqışlarla qarşılandı və beləcə bu notlarla 4 günlük birgə yarışlara yekun vuruldu.

Завершился сезон национальных соревнований
8-10 декабря в Milli Gimnastika Arenası (Национальная арена гимнастики) состоялось Первенство Азербайджана и Кубок Регионов по художественной гимнастике, а также Первенство Азербайджана и Чемпионат Баку по прыжкам на батуте.
Представители клуба “Оджаг Спорт”, Бакинской Школы Гимнастики, Сумгаита и Гусаров, а также Грузии входили в число победителей 4-дневных соревнований.
А конец турнира для любителей гимнастики превратился в настоящий праздник. На этот раз в шоу под названием “Золотой Возраст” зрители наблюдали не за юными гимнастками как это принято, а за их тренерами. Наряду с тренерами сборной команды, специалисты, работающие в других клубах, готовились к большому шоу в течение нескольких дней. Несмотря на сильное волнение во время выступления на соревновательной площадке перед своими гимнастками после длительного перерыва, наши тренера сумели преодолеть и это испытание.
Самое неожиданное выступление стало упражнение Главного тренера сборной по художественной гимнастике Марианы Василевой. Двигаясь на ковре походкой настоящей гимнастки впервые после 27 лет, М. Василева, выбрав именно песню одного из великих композиторов Азербайджана Эмина Сабитоглу - “Багышла” (“Прости”), создала красивую композицию, объединяющую в себе гармонию нежных нот и сложных элементов. Зрители, очарованные великолепным выступлением Главного тренера, восторженно аплодировали, и 4-дневные объединенные соревнования завершились в таком приподнятом настроении.