8-10 dekabr tarixlərində Milli Gimnastika Arenasında Bədii gimnastika üzrə Azərbaycan Birinciliyi və Bölgələrarası Kubok, eyni zamanda Batut gimnastikası üzrə Azərbaycan Birinciliyi və Bakı Çempionatı keçirildi.
4 gün davam edən yarışlarda ümumilikdə Ocaq Sport Klubu, Bakı Gimnastika Məktəbi, Sumqayıt və Qusar, həmçinin Gürcüstandan olan təmsilçilər mükafatçılar sırasında yer aldılar.
Turnirin sonunda isə Arenada əsl gimnastika coşğusu yaşandı. “Qızıl yaş” adlı şouda tamaşaçılar bu dəfə adət edildiyi kimi yarış meydançasında az yaşlı gimnastları deyil, məhz onların məşqçilərini izlədilər. Yığma komanda ilə yanaşı digər klublarda çalışan məşqçilər bir neçə gün idi ki böyük şouya hazırlaşırdılar. Uzun fasilədən sonra meydançada öz yetirmələri qarşısında çıxış etmək həyəcanı hər nə qədər yüksəkdə olsa da, məşqçilərimiz bu sınağın da öhdəsindən gəldilər.
Ən gözlənilməz çıxış isə məhz bədii gimnastika üzrə millinin Baş məşqçisi Mariana Vasilevaya məxsus idi. 27 il sonra ilk dəfə xalça üzərində əsl gimnast qaməti ilə addımlayan M. Vasileva məhz Azərbaycanın dahi bəstəkarlarından Emin Sabitoğlunun müəllifi olduğu “Bağışla” musiqisini seçərək, zərif notlarla çətin elementlərin ahəngindən gözoxşayan bir kompozisiya yaratmışdı. Bütün tamaşaçıları ovsunlamağı bacaran Baş məşqçimizin möhtəşəm çıxışı izdihamlı alqışlarla qarşılandı və beləcə bu notlarla 4 günlük birgə yarışlara yekun vuruldu.

On December 8-10, Azerbaijan Championship and Interregional Cup in Rhythmic Gymnastics, as well as Azerbaijan and Baku Championship in Trampoline Gymnastics were held at Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena).
In four day competitions, the representatives of Ojag Sports Club, Baku Gymnastics School, Sumgayit, Gusar as well as the representatives of Georgia were among the winners.
At the end of the tournament, the Arena had a real gymnastics enthusiasm. At the "Golden Age" show, the audience watched the exercises not of the young gymnasts but their coaches on the Field of Play this time. Along with the national team coaches, rhythmic gymnastics specialists from other clubs were training to prepare for the great show for several days. No matter how extremely excited the coaches were to perform on the Field of Play in front of their gymnasts, they succeeded to meet this challenge.
The most unexpected performance was demonstrated by the Head Coach of the Rhythmic Gymnastics National Team, Mariana Vasileva. After 27 years, stepping on the floor with the real gymnast’s posture to the music “Baghishla” (Forgive) by the Azerbaijani great composer, Emin Sabitoghlu, M. Vasileva created a wonderful composition combining the harmony of of elegance with the complicated elements. The spectacular performance of our Head Coach, which enchanted all the spectators, was applauded to the echo and the four day joint event has come to an end in a glorious mood.