Azərbaycanın Afaq Məhərrəmli - Pərizad Quliyevadan ibarət qadın akrobat cütlüyü Portuqaliyanın Maya şəhərində keçirilən Dünya kuboku mərhələsinin gümüş mükafatçıları olublar.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, duetimiz balans tapşırığının icrasından sonra ikinci yerdə qərarlaşıb. Hərəkətlərdə xırda səhvlər nəticəsində templi kombinasiyanın nümayişi zamanı musiqi ahəngi ilə uyğunsuzluq yaranıb. Yekunda Bakı Gimnastika Məktəbinin yetirmələri finala üçüncü pillədən çıxa biliblər.
Bununla belə duetimiz həlledici qarışıq kombinasiyalı tapşırığa daha toparlanmış şəkildə yanaşıb. Bunun da məntiqi nəticəsi kimi idmançılarımız finalda ancaq Belarus cütlüyünə 0.5 bal uduzaraq ikinci yeri tutublar.
Beynəlxalq dərəcəli hakim İradə Qurbanova qeyd edib ki, Afaq və Pərizadı bu yarışlara psixoloji cəhətdən hazırlayan Leyla Mehdizadənin məşqçi debütünü də uğurlu hesab etmək olar.
"Fikrimcə, qızlar daha da yaxşı çıxış edə bilərdi, lakin onlar Dünya kuboku iştirakçıları sırasına birinci dəfə qoşulublar! Onları qarşıda Azərbaycan birinciliyində iştirakı gözləyir. Birincilik Novruz bayramı ərəfəsində keçiriləcək. Ardından ABŞ-da apreldə keçiriləcək dünya çempionatı öncəsi toplanışlar nəzərdə tutulub", Qurbanova qeyd edib.![]()

Azerbaijani women’s pair in acrobatic gymnastics – Afag Maharramli and Parizad Guliyeva – has become a silver medalist of the World Cup series held in Portuguese Maia.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, our duet had been taking the second place after the execution of a balance exercise. Slight mistakes in techniques, and, as a result, failing to be in time with the music in demonstration of a tempo combination, led the acrobats of Baku Gymnastics School to the final but from the third place this time.
But our girls approached to the crucial combined exercise with more discipline, won the second place in the final losing only 0.5 point to a Belarusian pair.
As it was mentioned by a judge of international category Irada Gurbanova, a coach Leyla Mehdizade's debut, who prepared Afag and Parizad psychologically to these competitions, can also be considered as successful. “I think the girls could have performed even better but they found themselves among the competitors of the World Cup series for the first time! As to the next events, they will take part in Azerbaijan Championship on the eve of favorite “Novruz” holiday. Then, their participation in the training camp is planned on the threshold of the World Championships to be held in the USA in April,” I.Gurbanova summed up. P>![]()