Batut gimnastikası üzrə uğurla təşkil olunmuş ilk beynəlxalq yarışdan sonra Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mövsümün ilk yerli yarışına, batut gimnastikası üzrə 7-ci, tamblinq üzrə 19-cu Azərbaycan birinciliyi və Bakı çempionatı ilə start verdi.
Fevralın 24-də Milli Gimnastika Arenasında keçirilən yarışda “Ocaq Sport” Klubu, klubun Qax bölməsi, Bakı Gimnastika Məktəbi, “Neftçi” İdman Klubu, 13 Nömrəli İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər İdman Məktəbini təmsil edən 94 idmançı (batut gimnastikası üzrə 62, tamblinq üzrə 32) mübarizəyə qoşuldu.
Hər iki növ üzrə idmançılar fərdi proqramda balacalar (2016-2017-ci il), uşaqlar (2013-2015), yeniyetmələr (2011-2012), gənclər (2007-2010) və böyüklər (2006-cı il və daha böyük) yaş kateqoriyaları üzrə qüvvələrini sınadılar.
Təsadüfi deyil ki, ən mötəbər yarışlarda uğur qazanan idmançılar ilk addımlarını məhz bu cür yarışlarda imza atırlar. Bununla yanaşı, yerli yarışlar həm karyeralarına yeni başlayan, həm də kifayət qədər peşəkarlığa malik gimnastlar üçün qarşıdakı turnirlərə hazırlıq baxımından təcrübə xarakteri daşıyır.
Qeyd edək ki, Azərbaycan birinciliyində paytaxtla yanaşı, bölgədən olan idmançılar da mübarizəyə qoşulmuşdu.
Sevindirici haldır ki, yarışın qalibi sırasında “Ocaq Sport” klubunun Qax bölməsinin üzvlərini də görmək mümkün idi. Bu uğur bir daha ölkəmizdə gimnastikanın müxtəlif növlərinin paytaxtla yanaşı, bölgələrdə inkişafını bir daha nümayiş etdirir.
İdmançıların maraqlı mübarizəsinin yekununda həm batut, həm də tamblinq üzrə ölkənin ən güclü idmançılarının adları müəyyənləşdi.

Following the successful organization of the first international competition in trampoline gymnastics, the Azerbaijan Gymnastics Federation kicked off the local season with the 7th Azerbaijan Championship and Baku Championship in Trampoline Gymnastics and the 19th in Tumbling.
The event took place on February 24 at the National Gymnastics Arena, bringing together 94 athletes (62 in trampoline gymnastics and 32 in tumbling) representing Ojaq Sport Club, its Gakh branch, the Baku Gymnastics School, Neftchi Sports Club, and the Specialized Olympic Reserve School No. 13 for Children and Youth.
In both disciplines, gymnasts competed in the individual program across various age categories: babies (born 2016–2017), children (2013–2015), pre-teens (2011–2012), juniors (2007–2010), and seniors (born in 2006 and earlier).
It is no coincidence that many athletes who go on to succeed at prestigious international competitions take their first steps in events like these. Local competitions not only serve as a launchpad for newcomers, but also offer valuable experience for more seasoned gymnasts as they prepare for upcoming tournaments.
It’s worth noting that athletes from the regions, alongside those from the capital, also took part in the Azerbaijan Championship.
It was particularly encouraging to see members of the Gakh branch of Ojaq Sport Club among the winners, which once again highlights the development of gymnastics not only in the capital but also across various regions of the country.
At the end of a thrilling contest, the strongest gymnasts in both trampoline and tumbling disciplines were determined.