Beynəlxalq Gimnastika Federasiyanın (FIG) İcraiyyə Komitəsinin Manaquada (Nikaraqua) baş tutan iclasında Azərbaycanla əlaqədar daha bir qərar verilib.
Belə ki, Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə yığma komandasının Baş məşqçisi Mariana Vasileva FIG tərəfindən “əməkdar məşqçi” diplomu ilə təltif olunub.
Qeyd edək ki, M. Vasileva 2008-ci ildən Azərbaycan millisinin Baş məşqçisi vəzifəsində çalışır. Onun rəhbərliyi altında bədii gimnastlarımız bir çox irimiqyaslı beynəlxalq yarışlarda medallar qazanaraq, dünya arenasında ölkəmizi layiqincə təmsil etmişlər.
Bu illər ərzində Azərbaycanda gimnastika məktəbinin formalaşmasında böyük əməyi keçmiş Mariana Vasilevanı təbrik edir, ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

Another decision has been made concerning Azerbaijan at the Executive Committee meeting of the International Gymnastics Federation (FIG) held in Managua (Nicaragua).
Thus, the Head Coach of the Azerbaijani National Team in Rhythmic Gymnastics, Mariana Vasileva, was awarded with the "Honored coach" diploma by the FIG.
It should be mentioned that M. Vasileva has been working as a Head Coach of the Azerbaijani National Team since 2008. Under her leadership, our Rhythmic gymnasts, having won medals at several large-scale international competitions, represented our country with dignity on the world arena.
We extend our congratulations to Mariana Vasileva, who has made a significant contribution to the formation of gymnastics school in Azerbaijan over the past years, and wish her successes in her future activity!