Bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığma komandasının Baş məşqçisi, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) tərəfindən “əməkdar məşqçi” adına layiq görülmüş Mariana Vasileva FIG prezidenti Morinari Vatanabenin layihəsinə ekspert qismində dəvət alıb.
“Bədii gimnastika üzrə islahat layihəsi” M. Vatanabe tərəfindən 2018-ci ilin əvvəllərində irəli sürülüb. Layihənin məqsədi bədii gimnastikanın daha cəlbedici, ədalətli və geniş insan kütləsi tərəfindən daha anlaşıqlı edilməsindən ibarətdir. Layihənin əsas istiqamətlərindən biri isə bədii gimnastikada artistizmə görə qiymətləndirmə sistemini təkmilləşdirməkdir.
Bu məqsədlə, son dünya çempionatının reytinq siyahısında ən yüksək yerləri tutmuş ölkələrin Baş məşqçilərinə layihə ilə bağlı öz təkliflərini və ideyalarını bölüşmək imkanı yaradılmışdır.
Azərbaycan yığmasının Baş məşqçisi M. Vasileva da artistizmə görə ədalətli qiymətləndirmə sisteminin yaradılmasına dair idealarını bölüşmək, eləcə də iyul ayında layihə çərçivəsində keçiriləcək video-konfransda iştirak üçün dəvət alıb.
Toplanmış təklif və ideyalar bədii gimnastika üzrə növbəti Qaydalar toplusunu yekunlaşdırmaqda FIG-nin bədii gimnastika üzrə Texniki Komitənin işində yardımçı olacaqdır.

Mariana Vasileva, the Head Coach of the Azerbaijani Rhythmic Gymnastics National Team, holder of the “Honorary coach” title by the International Gymnastics Federation (FIG), has been invited to be a part of the project of the FIG President Morinari Watanabe as an expert.
The Rhythmic Gymnastics Reform Project was launched by M. Watanabe in early 2018. The mission of the project is to make Rhythmic Gymnastics more attractive, fairer and more understandable to the spectators. One of the main directions of the project is to improve the assessment system for artistry in Rhythmic Gymnastics.
For this purpose, the Head Coaches of the top ranked countries from the last World Championships have the opportunity to share their suggestions and ideas on the project.
Mariana Vasileva, the Head Coach of the Azerbaijani National Team has also received an invitation to share her ideas on creating a fair scoring system for artistry, as well as to participate in a video conference to be held within the framework of the project in July.
The collected suggestions and ideas will assist in the work of the FIG Rhythmic Gymnastics Technical Committee in finalizing the next Code of Points for Rhythmic Gymnastics.