Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti xəbər verir ki, gimnastlarımızın qazandığı ən əsas mükafat Aliyə Qarayevanın Monpelyedəki dünya çempionatında çoxnövçülük üzrə finalda əldə etdiyi bürünc medaldır. Lalə Yusifova, Ayşə Mustafayeva, Aynur Cabbarlı, Mənsurə Baqiyeva, Siyana Vasileva və Səbinə Qaratovadan təşkil edilmiş yeniyetmələrdən ibarət qrup komandamızın Minskdə keçirilən Avropa çempionatının finalında 5 iplə 3-cü yeri tutması da az əhəmiyyət daşımır.
Yeniyetmə gimnast Ləman Hacızadənin əldə etdiyi böyük uğurların nəticəsi 26 müxtəlif əyarlı mükafatların dəstidir! Onun mükafatlarının sayı milli komandanın lideri Qarayevadan (5 qızıl, 3 gümüş və 17 bürünc), digər perspektivli yeniyetmə gimnast, 9 qızıl, 6 gümüş, 10 bürünc medal göstəricinə malik Gülsüm Şəfizadədən bir medal çoxdur. 12 yaşlı Ləman qızıl və gümüş mükafatların sayına görə də liderlik edir - müvafiq olaraq 15 və 8.
Ümumilikdə isə medallar 28 gimnast və 4 qrup komandası tərəfindən əldə olunub.
Azərbaycan Gənclər və İdman Nazirliyi də ilə yekun vurub. Keçən il olduğu kimi, bu il də gimnast Aliyə Qarayeva ölkənin ən yaxşı idmançıları onluğuna daxil olub. O, həmçinin mundialın bürünc medalına London-2012 Olimpiya Oyunlarına lisenziyasını da əlavə edib.![]()

В уходящем предолимпийском году азербайджанскими гимнастами было завоевано 172 медали. Из них – 51 золотая, 53 серебряные и 68 бронзовые награды.
Как подчеркивает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, самым главным завоеванным титулом является бронзовая медаль Алии Гараевой в финале многоборья на чемпионате мира в Монпелье. Не менее важной считается и 3-е место юниорской групповой команды страны в составе Лалы Юсифовой, Айши Мустафаевой, Айнур Джаббарлы, Мансуры Багиевой, Сияны Василевой и Сабины Гаратовой на еврочемпионате в Минске в финале с 5 скакалками.
Самый приличный груз наград разного калибра у делающей большие успехи юниорки Ляман Гаджизаде – 26! У нее на одну медаль больше, чем у лидера национальной команды Гараевой (5 золотых, 3 серебряных и 17 бронзовых) и другой перспективной юниорки Гюльсум Шафизаде с показателями (9-6-10). 12-летняя Ляман также лидирует по количеству золотых и серебряных наград - 15 и 8 соответственно.
Всего же медали были завоеваны 28 гимнастами и четырьмя групповыми командами.
Итоги года подвело и Министерство молодежи и спорта Азербайджана. Как и год назад, в десятку лучших спортсменов страны наряду с другими снова вошла гимнастка Алия Гараева, к бронзовой медали мундиаля приплюсовавшая лицензию на Олимпийские игры в Лондоне-2012.