2012-ci il dekabrın 8-də Avropa Olimpiya Komitəsi Baş Assambleyasının 2015-ci ildə I Avropa Oyunlarının Bakıda keçirilməsi haqqında qərar qəbul etməsi böyük tarixi hadisədir. Avropa tarixində ilk dəfə təşkil olunan bu oyunların məhz Azərbaycana həvalə edilməsi Beynəlxalq və Avropa Olimpiya hərəkatı tərəfindən ölkəmizdə görülən bütün işlərə, o cümlədən idman və bədən tərbiyəsi sahəsində əldə edilən nailiyyətlərə verilən yüksək qiymətdir.
İdmançılarımızın olimpiya oyunlarında, dünya və Avropa çempionatlarında inamlı qələbələri respublikamızda idmana olan qayğının bariz nümunəsi kimi Olimpiya hərəkatında yüksək dəyərləndirilərək ölkəmizin idman şöhrətinin artmasına xidmət etmişdir. Eyni zamanda, Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə daim artan nüfuzu, iqtisadi qüdrəti, dinamik inkişafı, genişmiqyaslı müasir infrastruktur layihələri, mövcud ictimai-siyasi sabitlik və həyata keçirilən islahatlara ümumxalq dəstəyi bu tarixi qərarın qəbul edilməsində öz mühüm rolunu oynamışdır. Hal-hazırda Bakı dünyanın ən gözəl şəhərlərindən birinə çevrilmiş, bütövlükdə Azərbaycanda müasir idman infrastrukturu yaradılmış və həmin sahədə müvafiq proseslər davam etdirilməkdədir. Bütün bunlar I Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə keçirilməsinə böyük imkanlar açır.
Bu oyunların Bakıda təşkili ölkəmizin bədən tərbiyəsi və idman sahəsində həyata keçirilən dövlət siyasətinin gücləndirilməsinə, Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunun daha da artmasına, dünya idman aləmində önəmli yer tutmasına şərait yaradacaqdır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, I Avropa Oyunlarının 2015-ci ildə Bakı şəhərində layiqincə keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. 2015-ci ilin iyun-iyul aylarında Bakı şəhərində I Avropa Oyunlarının keçirilməsi üzrə aşağıdakı tərkibdə Təşkilat Komitəsi yaradılsın:
Təşkilat Komitəsinin sədri
Mehriban Əliyeva - Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsi İcraiyyə Komitəsinin üzvü, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri.
Təşkilat Komitəsinin üzvləri
Hacıbala Abutalıbov - Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin üzvü
Azad Rəhimov - Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman naziri, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsi İcraiyyə Komitəsinin üzvü
Elmar Məmmədyarov - Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri
Şahin Mustafayev - Azərbaycan Respublikasının İqtisadi İnkişaf Naziri
Samir Şərifov - Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Naziri
Ramil Usubov - Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Naziri
Eldar Mahmudov - Azərbaycan Respublikasının Milli Təhlükəsizlik Naziri
Ziya Məmmədov - Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat naziri, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin üzvü
Oqtay Şirəliyev - Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Naziri
Əbülfəs Qarayev - Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Naziri
Əli Abbasov - Azərbaycan Respublikasının Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Naziri
Əli Əsədov - Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası rəhbərinin müavini
Fatma Abdullazadə - Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin üzvü
Elçin Quliyev - Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəisi
Aydın Əliyev - Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri
Cahangir Əsgərov - “Azərbaycan Hava Yolları” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin prezidenti, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin üzvü
Etibar Pirverdiyev - “Azərenerji” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin prezidenti
Baba Rzayev - “Bakıelektrikşəbəkə” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin sədri
Çingiz Hüseynzadə - Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsi İcraiyyə Komitəsinin üzvü
Anar Ələkbərov - Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru
Ağacan Abiyev - Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin Baş katibi, Milli Olimpiya Komitəsi İcraiyyə Komitəsinin üzvü
Fərhad Hacıyev - Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun icraçı direktoru
Mikayıl Cabbarov - “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin rəisi
İlham Mədətov - XXIX və XXX Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycan idman nümayəndə heyətinin rəhbəri, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin üzvü (təşkilat komitəsinin katibi)
Namiq Abdullayev - Olimpiya çempionu, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsi İcraiyyə Komitəsinin üzvü
Zemfira Meftaxetdinova - Olimpiya çempionu, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsi İcraiyyə Komitəsinin üzvü
Fərid Mansurov - Olimpiya çempionu, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin üzvü
Elnur Məmmədli - Olimpiya çempionu, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin üzvü
Toğrul Əsgərov - Olimpiya çempionu
Şərif Şərifov - Olimpiya çempionu
2. Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti və Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsi ilə birlikdə I Avropa Oyunlarının keçirilməsi ilə bağlı xüsusi tədbirlər planı hazırlayıb Təşkilat Komitəsinə təqdim etsin.
3. Təşkilat Komitəsi I Avropa Oyunlarının 2015-ci ildə Bakı şəhərində keçirilməsi ilə bağlı zəruri məsələləri həll etsin.

Our sportsmen’s resolute victories in Olympic Games, world and European championships have been highly assessed in the Olympic movement as an obvious example of the care shown toward sports in our republic, and has served the increase of our country’s popularity in the sphere of sport. At the same time, Azerbaijan’s constantly increasing influence in the world, its economic power, dynamic development, large-scale state-of-the-art infrastructure projects, existing public and political stability, as well as public support of reforms have played their essential role in this historical decision. Currently, Baku is one of the most beautiful cities of the world. In general, a modern sport infrastructure has been created in Azerbaijan and relevant processes are continuing in this sphere. All these give us great opportunities to hold the 1st European Olympic Games at the highest level.
Organization of these Games in Baku would contribute to strengthening of our country’s state policy pursued in the sphere of sport and physical training, increasing Azerbaijan’s international influence further and its taking an essential place in the world of sport.
Being guided by Para 32, Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan and with the objective of worthily organizing the 1st European Olympic Games in 2015 in the city of Baku, I decided:
1. to establish an Organising Committee for holding the 1st European Olympic Games in June-July 2015 in the city of Baku to be comprised of the following:
Chairpersonof the Organising Committee
Mehriban Aliyeva - President of the Heydar Aliyev Foundation, member of the National Olympic Committee’s Executive Committee, Goodwill Ambassador of UNESCO
Members of the Organising Committee
Hajibala Abutalybov - Head of the Baku City Executive Authority, member of the National Olympic Committee of the Republic of Azerbaijan
Azad Rahimov - Minister of Youth and Sport of the Republic of Azerbaijan, Vice-president of the National Olympic Committee of the Republic of Azerbaijan, member of the National Olympic Committee’s Executive Committee
Elmar Mammadyarov - Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
Shahin Mustafayev - Minister of Economic Development of the Republic of Azerbaijan
Samir Sharifov - Minister of Finance of the Republic of Azerbaijan
Ramil Usubov - Minister of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan
Eldar Mahmudov - Minister of National Security of the Republic of Azerbaijan
Ziya Mammadov - Minister of Transport of the Republic of Azerbaijan, member of the National Olympic Committee of the Republic of Azerbaijan
Ogtay Shiraliyev - Minister of Public Health of the Republic of Azerbaijan
Abulfaz Garayev - Minister of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan
Ali Abbasov - Minister of Communication and Information Technologies of the Republic of Azerbaijan
Ali Asadov - Deputy Head of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan
Fatma Abdullazadeh - Head of the Humanitarian Policy Department of the Administration of the President of Azerbaijan, member of the National Olympic Committee of the Republic of Azerbaijan
Elchin Gouliyev - Head of the State Border Service of the Republic of Azerbaijan
Aydin Aliyev - Chairman of the State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan
Jahangir Asgarov - President of “Azerbaijan Hava Yollary Closed Joint-stock Company, member of the National Olympic Committee of the Republic of Azerbaijan
Etibar Pirverdiyev - President of “Azerenerji” Open Joint-stock Company
Baba Rzayev - Chairman of “Bakuelektrikshebeke” Open Joint-stock Company
Chingiz Huseynzadeh - Vice-president of the National Olympic Committee of the Republic of Azerbaijan, member of the National Olympic Committee’s Executive Committee
Anar Alakbarov - Director of the Heydar Aliyev Centre
Aghajan Abiyev - General Secretary of the National Olympic Committee of the Republic of Azerbaijan, member of the National Olympic Committee’s Executive Committee
Farhad Hajiyev - Executive Director of the Youth Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan
Mikail Jabbarov - Head of the Administration of “Icherisheher” State History and Architecture Reserve
Ilham Madatov - Head of the Azerbaijani Sport Delegation at the 29th and 30th Summer Olympic Games, member of the National Olympic Committee of the Republic of Azerbaijan (secretary of the organization committee)
Namik Abdullayev - Olympic champion, member of the National Olympic Committee’s Executive Committee
Zemfira Meftahaddinova - Olympic champion, member of the National Olympic Committee’s Executive Committee
Farid Mansurov - Olympic champion, member of the National Olympic Committee of the Republic of Azerbaijan
Elnur Mammadli - Olympic champion, member of the National Olympic Committee of the Republic of Azerbaijan
Toghrul Asgarov - Olympic champion
Sharif Sharifov - Olympic champion
2. The Ministry of Youth and Sport of the Republic of Azerbaijan to developed, together with the Baku City Executive Authority and the National Olympic Committee of the Republic of Azerbaijan, a Special Actions Plan on holding the 1st European Olympic Games, and to submit to the Organising Committee.
3. The Organising Committee to solve necessary matters associated with the holding of the 1st European Olympic Games in 2015 in Baku.
4. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan to solve matters arising from this Resolution.