2012-ci il dekabrın 8-də Avropa Olimpiya Komitəsi Baş Assambleyasının 2015-ci ildə I Avropa Oyunlarının Bakıda keçirilməsi haqqında qərar qəbul etməsi böyük tarixi hadisədir. Avropa tarixində ilk dəfə təşkil olunan bu oyunların məhz Azərbaycana həvalə edilməsi Beynəlxalq və Avropa Olimpiya hərəkatı tərəfindən ölkəmizdə görülən bütün işlərə, o cümlədən idman və bədən tərbiyəsi sahəsində əldə edilən nailiyyətlərə verilən yüksək qiymətdir.
İdmançılarımızın olimpiya oyunlarında, dünya və Avropa çempionatlarında inamlı qələbələri respublikamızda idmana olan qayğının bariz nümunəsi kimi Olimpiya hərəkatında yüksək dəyərləndirilərək ölkəmizin idman şöhrətinin artmasına xidmət etmişdir. Eyni zamanda, Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə daim artan nüfuzu, iqtisadi qüdrəti, dinamik inkişafı, genişmiqyaslı müasir infrastruktur layihələri, mövcud ictimai-siyasi sabitlik və həyata keçirilən islahatlara ümumxalq dəstəyi bu tarixi qərarın qəbul edilməsində öz mühüm rolunu oynamışdır. Hal-hazırda Bakı dünyanın ən gözəl şəhərlərindən birinə çevrilmiş, bütövlükdə Azərbaycanda müasir idman infrastrukturu yaradılmış və həmin sahədə müvafiq proseslər davam etdirilməkdədir. Bütün bunlar I Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə keçirilməsinə böyük imkanlar açır.
Bu oyunların Bakıda təşkili ölkəmizin bədən tərbiyəsi və idman sahəsində həyata keçirilən dövlət siyasətinin gücləndirilməsinə, Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunun daha da artmasına, dünya idman aləmində önəmli yer tutmasına şərait yaradacaqdır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, I Avropa Oyunlarının 2015-ci ildə Bakı şəhərində layiqincə keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. 2015-ci ilin iyun-iyul aylarında Bakı şəhərində I Avropa Oyunlarının keçirilməsi üzrə aşağıdakı tərkibdə Təşkilat Komitəsi yaradılsın:
Təşkilat Komitəsinin sədri
Mehriban Əliyeva - Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsi İcraiyyə Komitəsinin üzvü, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri.
Təşkilat Komitəsinin üzvləri
Hacıbala Abutalıbov - Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin üzvü
Azad Rəhimov - Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman naziri, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsi İcraiyyə Komitəsinin üzvü
Elmar Məmmədyarov - Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri
Şahin Mustafayev - Azərbaycan Respublikasının İqtisadi İnkişaf Naziri
Samir Şərifov - Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Naziri
Ramil Usubov - Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Naziri
Eldar Mahmudov - Azərbaycan Respublikasının Milli Təhlükəsizlik Naziri
Ziya Məmmədov - Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat naziri, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin üzvü
Oqtay Şirəliyev - Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Naziri
Əbülfəs Qarayev - Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Naziri
Əli Abbasov - Azərbaycan Respublikasının Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Naziri
Əli Əsədov - Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası rəhbərinin müavini
Fatma Abdullazadə - Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin üzvü
Elçin Quliyev - Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəisi
Aydın Əliyev - Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri
Cahangir Əsgərov - “Azərbaycan Hava Yolları” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin prezidenti, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin üzvü
Etibar Pirverdiyev - “Azərenerji” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin prezidenti
Baba Rzayev - “Bakıelektrikşəbəkə” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin sədri
Çingiz Hüseynzadə - Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsi İcraiyyə Komitəsinin üzvü
Anar Ələkbərov - Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru
Ağacan Abiyev - Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin Baş katibi, Milli Olimpiya Komitəsi İcraiyyə Komitəsinin üzvü
Fərhad Hacıyev - Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun icraçı direktoru
Mikayıl Cabbarov - “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin rəisi
İlham Mədətov - XXIX və XXX Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycan idman nümayəndə heyətinin rəhbəri, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin üzvü (təşkilat komitəsinin katibi)
Namiq Abdullayev - Olimpiya çempionu, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsi İcraiyyə Komitəsinin üzvü
Zemfira Meftaxetdinova - Olimpiya çempionu, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsi İcraiyyə Komitəsinin üzvü
Fərid Mansurov - Olimpiya çempionu, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin üzvü
Elnur Məmmədli - Olimpiya çempionu, Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin üzvü
Toğrul Əsgərov - Olimpiya çempionu
Şərif Şərifov - Olimpiya çempionu
2. Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti və Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsi ilə birlikdə I Avropa Oyunlarının keçirilməsi ilə bağlı xüsusi tədbirlər planı hazırlayıb Təşkilat Komitəsinə təqdim etsin.
3. Təşkilat Komitəsi I Avropa Oyunlarının 2015-ci ildə Bakı şəhərində keçirilməsi ilə bağlı zəruri məsələləri həll etsin.

Уверенные победы наших спортсменов на Олимпийских играх, чемпионатах мира и Европы, получив высокую оценку в Олимпийском движении, как наглядное свидетельство заботы о спорте в нашей республике, послужили росту спортивной славы страны. В то же время свою важную роль в принятии этого исторического решения сыграли постоянно растущий авторитет Азербайджана на международной арене, его экономическая мощь, динамичное развитие, широкомасштабные современные инфраструктурные проекты, существующая общественно-политическая стабильность и всенародная поддержка осуществляемых реформ. В настоящее время Баку стал одним из красивейших городов мира, в целом в Азербайджане создана современная спортивная инфраструктура, и соответствующие процессы в данной области продолжаются. Все это открывает большие возможности для проведения I Европейских игр на высоком уровне.
Организация этих игр в Баку будет способствовать усилению государственной политики, осуществляемой в области физической культуры и спорта нашей страны, дальнейшему росту международного авторитета Азербайджана, тому, чтобы он занял важное место в мировом спортивном сообществе.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения достойного проведения в 2015 году в городе Баку I Европейских игр постановляю:
1. Создать Организационный комитет по проведению в июне-июле 2015 года в городе Баку I Европейских игр в следующем составе:
Председатель Организационного комитета
Мехрибан Алиева - президент Фонда Гейдара Алиева, член Исполнительного комитета Национального Олимпийского Комитета Азербайджанской Республики, посол доброй воли ЮНЕСКО
Члены Организационного комитета:
Гаджибала Абуталыбов - глава Исполнительной власти города
Баку, член Национального Олимпийского Комитета Азербайджанской Республики
Азад Рагимов - министр молодежи и спорта Азербайджанской Республики, вице-президент Национального Олимпийского Комитета Азербайджанской Республики, член Исполнительного комитета Национального Олимпийского Комитета
Эльмар Мамедъяров - министр иностранных дел Азербайджанской Республики
Шахин Мустафаев - министр экономического развития Азербайджанской Республики
Самир Шарифов - министр финансов Азербайджанской Республики
Рамиль Усубов - министр внутренних дел Азербайджанской Республики
Эльдар Махмудов - министр национальной безопасности Азербайджанской Республики
Зия Мамедов - министр транспорта Азербайджанской Республики, член Национального Олимпийского Комитета Азербайджанской Республики
Огтай Ширалиев - министр здравоохранения Азербайджанской Республики
Абульфас Гараев - министр культуры и туризма Азербайджанской Республики
Али Аббасов - министр связи и информационных технологий Азербайджанской Республики
Али Асадов - заместитель руководителя Администрации Президента Азербайджанской Республики
Фатма Абдуллазаде - заведующая отделом по вопросам гуманитарной политики Администрации Президента Азербайджанской Республики, член Национального Олимпийского Комитета Азербайджанской Республики
Эльчин Гулиев - начальник Государственной пограничной службы Азербайджанской Республики
Айдын Алиев - председатель Государственного таможенного комитета Азербайджанской Республики
Джахангир Аскеров - президент Закрытого акционерного общества «Азербайджан Хава Йоллары», член Национального Олимпийского Комитета Азербайджанской Республики
Этибар Пирвердиев - президент Открытого акционерного общества «Азерэнержи»
Баба Рзаев - председатель Открытого акционерного общества «Бакыэлектрикшебеке»
Чингиз Гусейнзаде - вице-президент Национального Олимпийского Комитета Азербайджанской Республики, член Исполнительного комитета Национального Олимпийского Комитета
Анар Алекберов - директор Центра Гейдара Алиева
Агаджан Абиев - генеральный секретарь Национального Олимпийского Комитета Азербайджанской Республики, член Исполнительного комитета Национального Олимпийского Комитета
Фархад Гаджиев - исполнительный директор Фонда молодежи при Президенте Азербайджанской Республики
Микаил Джаббаров - начальник Управления Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер»
Ильхам Мадатов - руководитель спортивной делегации Азербайджана на XXIX и XXX летних Олимпийских играх, член Национального Олимпийского Комитета Азербайджанской Республики (секретарь Организационного комитета)
Намик Абдуллаев - олимпийский чемпион, член Исполнительного комитета Национального Олимпийского Комитета Азербайджанской Республики
Земфира Мефтахетдинова - олимпийская чемпионка, член Исполнительного комитета Национального Олимпийского Комитета Азербайджанской Республики
Фарид Мансуров - олимпийский чемпион, член Национального Олимпийского Комитета Азербайджанской Республики
Эльнур Мамедли - олимпийский чемпион, член Национального Олимпийского Комитета Азербайджанской Республики
Тогрул Аскеров - олимпийский чемпион
Шариф Шарифов - олимпийский чемпион
2. Министерству молодежи и спорта Азербайджанской Республики совместно с Исполнительной властью города Баку и Национальным Олимпийским Комитетом Азербайджанской Республики подготовить и представить в Организационный комитет специальный план мероприятий по проведению I Европейских игр.
3. Организационному комитету решить необходимые вопросы, связанные с проведением в 2015 году в городе Баку I Европейских игр.
4. Кабинету Министров Азербайджанской Республики решить вопросы, вытекающие из настоящего Распоряжения.