Noyabr ayında Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) daha bir gimnastika növü üzrə dünya birinciliyinə ev sahibliyi edəcək.
Belə ki, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı ilə 18-21 noyabr tarixlərində batut gimnastikası üzrə 35-ci Dünya Çempionatı, 25-28 noyabrda isə bu növ üzrə 28-ci Dünya Yaş Qrupları Yarışlarının keçirilməsinə icazə verilmişdir.
Sadalanan turnirlərin ölkəmizdə tətbiq edilən xüsusi karantin rejiminin qaydalarına və sanitar-epidemioloji tələblərə uyğun olaraq və tamaşaçı iştirakı olmadan keçirilməsi planlaşdırılır.
Xatırladaq ki, noyabr ayında təşkil ediləcək Dünya Çempionatı bu il Milli Gimnastika Arenasının ev sahibliyi edəcəyi ikinci dünya birinciliyi olacaq. Ötən may ayında pandemiya dövründə Nazirlər Kabinetinin müvafiq icazəsi ilə aerobika gimnastikası üzrə dünya çempionatı və yaş qrupları yarışları uğurla təşkil edilmişdi.
Həmin yarışlarda idmançılar da daxil nümayəndə heyətlərinin üzvləri, işçi heyəti, media nümayəndələri və digər şəxslər arasında COVID-19-a yoluxmanı minimuma endirmək məqsədilə, ölkəmizdə qüvvədə olan karantin qaydaları ilə yanaşı Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının COVID-19 pandemiyası dövründə tətbiq olunan qaydaları da nəzərə alınmışdır. Bundan əlavə yarışda insanlar arasında təmasın maksimum dərəcədə azaldılması üçün gimnastlarla müsahibələr onlayn təşkil edilmiş, medalların təqdimatında isə dronlardan istifadə olunmuşdu.

Национальная арена гимнастики готовится к следующему Чемпионату мира
В ноябре Федерация гимнастики Азербайджана (AGF) примет  мировое первенство еще по одному виду гимнастики .
Согласно разрешению Кабинета Министров Азербайджанской Республики, 35-й Чемпионат мира по прыжкам на батуте состоится  18-21 ноября, а 28-е Всемирные соревнования среди возрастных групп - 25-28.
Турниры пройдут без участия зрителей в соответствии с правилами особого карантинного режима и санитарно-эпидемиологическими требованиями в нашей стране.
Следует отметить, что Чемпионат мира, который состоится в ноябре, станет вторым Мундиалем, проводимым в Milli Gimnastika Arenası (Национальная арена гимнастики) в этом году. В  прошлом мае, во время пандемии, с соответствующего разрешения Кабинета Министров были успешно организованы Чемпионат мира и Всемирные соревнования среди возрастных групп по аэробной гимнастике.
Чтобы свести к минимуму распространение заболевания COVID-19 среди членов делегаций, включая спортсменов, рабочий персонал, СМИ и других вовлеченных лиц, в дополнение к карантинным правилам, действующим в нашей стране, также были учтены правила Международной федерации гимнастики связанные с проведением турниров во время пандемии. Кроме того, были организованы онлайн-интервью с гимнастами, чтобы свести к минимуму контакты с людьми во время соревнований, а для вручения медалей использовались дроны.