Noyabr ayında Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) daha bir gimnastika növü üzrə dünya birinciliyinə ev sahibliyi edəcək.
Belə ki, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı ilə 18-21 noyabr tarixlərində batut gimnastikası üzrə 35-ci Dünya Çempionatı, 25-28 noyabrda isə bu növ üzrə 28-ci Dünya Yaş Qrupları Yarışlarının keçirilməsinə icazə verilmişdir.
Sadalanan turnirlərin ölkəmizdə tətbiq edilən xüsusi karantin rejiminin qaydalarına və sanitar-epidemioloji tələblərə uyğun olaraq və tamaşaçı iştirakı olmadan keçirilməsi planlaşdırılır.
Xatırladaq ki, noyabr ayında təşkil ediləcək Dünya Çempionatı bu il Milli Gimnastika Arenasının ev sahibliyi edəcəyi ikinci dünya birinciliyi olacaq. Ötən may ayında pandemiya dövründə Nazirlər Kabinetinin müvafiq icazəsi ilə aerobika gimnastikası üzrə dünya çempionatı və yaş qrupları yarışları uğurla təşkil edilmişdi.
Həmin yarışlarda idmançılar da daxil nümayəndə heyətlərinin üzvləri, işçi heyəti, media nümayəndələri və digər şəxslər arasında COVID-19-a yoluxmanı minimuma endirmək məqsədilə, ölkəmizdə qüvvədə olan karantin qaydaları ilə yanaşı Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının COVID-19 pandemiyası dövründə tətbiq olunan qaydaları da nəzərə alınmışdır. Bundan əlavə yarışda insanlar arasında təmasın maksimum dərəcədə azaldılması üçün gimnastlarla müsahibələr onlayn təşkil edilmiş, medalların təqdimatında isə dronlardan istifadə olunmuşdu.

Milli Gimnastika Arenasi (National Gymnastics Arena) is preparing for the next World Championships
In November, Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) will host the World Championships in one more gymnastic disciplines.
Thus, the organization of the 35th Trampoline Gymnastics World Championships (November 18-21) and the 28th World Age Group Competitions (November 25-28) was authorized by the relevant decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
It is planned to hold these events without the participation of spectators in accordance with the special quarantine rules and sanitary-epidemiological requirements in our country.
It should be mentioned that the World Championships to be held in November will be the second Worlds hosted by Milli Gimnastika Arenasi this year. Last May, during the pandemic, the Aerobic Gymnastics World Championships and World Age Group Competitions were successfully organized with the relevant authorization of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
In order to minimize the spread of COVID-19 among members of delegations including athletes, staff, media and other people involved, the govermental quarantine rules, as well as the guidelines of the International Gymnastics Federation during the COVID-19 pandemic were applied. In addition, interviews with gymnasts were organized online to minimize human contact during the competition, and drones were used to present medals.