Azərbaycan gimnastları Hollandiyanın Utrext şəhərində keçirilən beynəlxalq X-Mass turnirdə 3 qızıl və bir gümüş medal əldə etdilər.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti bildirir ki, Aliyə Paşayeva, İradə Əhədzadə, Mənsurə Mehdiyeva və Mədinə Həsənovadan ibarət yeniyetmələrdən ibarət kvarteti qızıl medala sahib olmuşdur. Xatırladaq ki, bu, gələn il Almaniyanın Bremen şəhərində keçiriləcək Avropa çempionatında iştirak etməyə hazırlaşan dörd gimnastdan ibarət yeni bir qrupdur.
Qitə birinciliyi Azərbaycan böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri üzrə kollektivi üçün də mühüm startlardan biri olacaqdır.
Vəfa Hüseynova və Valeriya Yeqay idman karyeralarını başa vuraraq, qrupu tərk etdikdən sonra Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasileva hər yarış ərəfəsində yeni qrup təşkil edir, gimnastların peşə yararlığını yoxlayır. Bu da öz nəticəsini verir – Ceyla Quliyeva, Anastasiya Prasolova, Stefani Trayanova, Cəmilə Hüseynova, Nigar Əbdüsəlimova və Ayelita Xələfova da Hollandiyada birinci yeri tutmuşlar.
- Hələ Avropada hava şəraiti kəskin pisləşir, məhz Hollandiyada hər gün güclü qar yağır, Azərbaycan gimnastları orada əla yeni il qabağı nəticələr göstəriblər. Belə ki, fərdi yarışlarda çıxış edən 1995/96-cı il təvəllüdlü yeniyətmə gimnastların turnirində Lalə Yusifova da qızıl medala sahib olmuşdur. Həmin yaş qrupunda təmsil edən Jalə Qaratova isə gümüş medal qazanmışdır. Deməli, missiya yerinə yetirilib və nümayişin ikinci hissəsi artıq dekabrın 20-də Hollandiyada beynəlxalq türnirdə təşkil edilib", - deyə, baş məşqçi qeyd etdi.

Как и на прошлонедельном турнире в российском Владимире, так и на этот раз в голландском Утрехте азербайджанские мастера скакалки и обруча оказались на голову выше всех соперниц.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, юниорский квартет в составе Алии Пашаевой, Ирады Ахадзаде, Мансуры Мехдиевой и Медины Гасановой обновил свою коллекцию медалей еще одними золотыми наградами. Напомним, что это новая группа из 4 гимнасток, готовящаяся к участию в чемпионате Европы будущего года в Бремене (Германия).
Бундес Евро-2010 станет одним из важных стартов и для взрослого группового коллектива страны.
После того, как группу покинули завершившие карьеры Вафа Гусейнова и Валерия Егай, главный тренер сборной Азербайджана Мариана Василева тасует состав перед каждым соревнованием, проверяя нового кандидата на профпригодность для команды. И это приносит свои плоды - Джейла Гулиева, Анастасия Прасолова, Стефани Траянова, Джамиля Гусейнова, Нигяр Абдусалимова и Аелита Халафова также заняли первое место.
- Пока в Европе бушует непогода, а именно в Голландии высота снежного покрова ежедневно увеличивается, азербайджанские гимнастки показали отличные предновогодние результаты, заметила М. Василева. Добавьте к победам обеих групп золотую медаль Лалы Юсифовой и «серебро» Жали Гаратовой в турнире юных гимнасток 1995-96 годов рождения. И тогда вспомните мои слова о том, что миссия выполнима и показ ее второй части уже состоялся 20 декабря на международном турнире в Голландии, подытожила главный тренер национальной сборной.