Azərbaycan gimnastları Rusiyanın Vladimir şəhərində keçirilmiş beynəlxalq turnirdə uğurla çıxış etmişlər. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətindən bildirmişlər ki, əgər Almaniyanın Paderborn şəhərində noyabr ayında keçirilmiş yarışlarda yeniyetmə gimnastlarımızdan ibarət qrup 3-cü yeri tutmuşdusa, bu dəfə Aliyə Paşayeva, İradə Əhədzadə, Mənsurə Mehdiyeva və Mədinə Həsənovadan ibarət dördlük ən yüksək pilləyə qalxmış, qızıl medal qazanmışdır. Bu, gələn il Almaniyada keçiriləcək Avropa çempionatında iştirak etmək məqsədi ilə məşqçi heyətin təşkil etdiyi dörd gimnastdan ibarət tamamilə yeni kollektivdir.
Azərbaycanın daha yaşlı gimnast kollektivi də gənc rəfiqələrindən geri qalmamışdır. Ceyla Quliyeva, Anastasiya Prasolova, Stefani Trayanova, Nigar Mirzəyeva, Cəmilə Hüseynova, Nigar Əbdüsəlimova və Ayelita Xələfovadan ibarət komanda da beynəlxalq turnirdə birinci yeri tutumuşdur.
"1995-96-cı il təvəllüdlü yeniyetmə gimnastların turnirində gümüş medala layiq görülən Lalə Yusifova məni daha çox sevindirib", - Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasileva qeyd edib. "O, gördüyünüz kimi, inkişaf edir və bu sevindirməyə və əhvalı yüksəltməyə bilməz. Həmin yaş qrupunda mübarizə aparan digər idmançımız Jalə Qaratova isə 4-cü yeri tutub. Belə ki, missiya yerinə yetirilib və nümayişin ikinci hissəsi dekabrın 20-də Hollandiyada beynəlxalq türnirdə təşkil ediləcək", - baş məşqçi deyib.
Rusiyanın təkcə Vladimir şəhərində deyil, Kalininqrad şəhərində də ötən istirahət günlərində Azərbaycanın Dövlət Himni səslənmiş, Dövlət Bayrağımız ucaldılmışdır. Belə ki, 12 yaşlı Leyla Hüseynli beynəlxalq yarışların qalibi olmuş, Nərminə Hüseynova isə 1999-cu il təvəllüdlü gimnastlar arasında 3-cü yerə çıxmışdır.

Успешным выдался вояж азербайджанских гимнасток на международный турнир в российский Владимир.
Если на ноябрьском соревновании в германском Падерборне, юниорская группа стала третьей, то на сей раз квартет в составе Алии Пашаевой, Ирады Ахадзаде, Мансуры Мехдиевой и Медины Гасановой продемонстрировал «высший пилотаж» исполнения, заслуженно примерив золотые медали.
Это совершенно новый коллектив из 4 гимнасток, составленный тренерским корпусом для участия в чемпионате Европы будущего года в Германии, напоминает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана.
От своих юных подруг не отстали и более взрослые гимнастки из групповой команды. Джейла Гулиева, Анастасия Прасолова, Стефани Траянова, Нигяр Мирзоева, Джамиля Гусейнова, Нигяр Абдусалимова и Аелита Халафова также заняли первое место.
- И еще меня обрадовала Лала Юсифова, завоевавшая серебряную медаль в турнире юных гимнасток 1995-96 годов рождения, отметила главный тренер сборной Азербайджана Мариана Василева. Она, как видите, прогрессирует и этот факт не может не радовать и не настраивать на положительные эмоции. Что до Жали Гаратовой, то в этой же возрастной группе гимнастка заняла 4-е место. Так что, миссия выполнима и показ ее второй части состоится 20 декабря на международном турнире в Голландии, сказала главный тренер.
Но не только во Владимире в эти выходные звучал гимн Азербайджана и развевался государственный триколор, но и в другом российском городе – Калининграде. Так, 12-летняя Лейла Гусейнли стала победительницей международных состязаний, а Нармина Гусейнова заняла третье место среди гимнасток 1999 года рождения.