Azərbaycan gimnastları Rusiyanın Vladimir şəhərində keçirilmiş beynəlxalq turnirdə uğurla çıxış etmişlər. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətindən bildirmişlər ki, əgər Almaniyanın Paderborn şəhərində noyabr ayında keçirilmiş yarışlarda yeniyetmə gimnastlarımızdan ibarət qrup 3-cü yeri tutmuşdusa, bu dəfə Aliyə Paşayeva, İradə Əhədzadə, Mənsurə Mehdiyeva və Mədinə Həsənovadan ibarət dördlük ən yüksək pilləyə qalxmış, qızıl medal qazanmışdır. Bu, gələn il Almaniyada keçiriləcək Avropa çempionatında iştirak etmək məqsədi ilə məşqçi heyətin təşkil etdiyi dörd gimnastdan ibarət tamamilə yeni kollektivdir.
Azərbaycanın daha yaşlı gimnast kollektivi də gənc rəfiqələrindən geri qalmamışdır. Ceyla Quliyeva, Anastasiya Prasolova, Stefani Trayanova, Nigar Mirzəyeva, Cəmilə Hüseynova, Nigar Əbdüsəlimova və Ayelita Xələfovadan ibarət komanda da beynəlxalq turnirdə birinci yeri tutumuşdur.
"1995-96-cı il təvəllüdlü yeniyetmə gimnastların turnirində gümüş medala layiq görülən Lalə Yusifova məni daha çox sevindirib", - Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasileva qeyd edib. "O, gördüyünüz kimi, inkişaf edir və bu sevindirməyə və əhvalı yüksəltməyə bilməz. Həmin yaş qrupunda mübarizə aparan digər idmançımız Jalə Qaratova isə 4-cü yeri tutub. Belə ki, missiya yerinə yetirilib və nümayişin ikinci hissəsi dekabrın 20-də Hollandiyada beynəlxalq türnirdə təşkil ediləcək", - baş məşqçi deyib.
Rusiyanın təkcə Vladimir şəhərində deyil, Kalininqrad şəhərində də ötən istirahət günlərində Azərbaycanın Dövlət Himni səslənmiş, Dövlət Bayrağımız ucaldılmışdır. Belə ki, 12 yaşlı Leyla Hüseynli beynəlxalq yarışların qalibi olmuş, Nərminə Hüseynova isə 1999-cu il təvəllüdlü gimnastlar arasında 3-cü yerə çıxmışdır.

Azerbaijani gymnasts’ voyage to the international tournament in Russian Vladimir turned out to be successful.
Although a junior group became the third at the competition held in German Paderborn in November, this time, the quartet consisting of Aliya Pashayeva, Irada Ahadzada, Mansura Mehdiyeva and Madina Hasanova demonstrated the best performances having fairly tried the gold medals on.
Azerbaijan Gymnastics Federation reminds that this is a completely new collective consisting of 4 gymnasts formed by the coaches for a participation in the European Championships to be held in Germany next year.
Senior gymnasts, like their junior team-mates, succeeded as well. Jeyla Guliyeva, Anastasiya Prasolova, Stefani Trayanova, Nigar Mirzayeva, Jamila Huseynova, Nigar Abdusalimova and Ayelita Khalafova also won the first place.
“Lala Yusifova, who won the silver medal in the tournament of junior gymnasts born in 1995-96, also made me glad,” Mariana Vasileva, the Azerbaijani national team’s head coach, noted. “It is very pleasant to see how she is making progress. This fact disposes to positive emotions.”
“As to Jala Garatova, the gymnast took the fourth place in the same age group. So, the mission is accomplishable and its second part to be demonstrated at the international tournament in Holland on December 20,” the head coach said.
Azerbaijani national anthem sounded and national flag flattered not only in Vladimir. It also took place in another Russian city – Kaliningrad. A 12-year-old gymnast Leyla Huseynli became a winner of the international competitions, and Narmina Huseynova took the third place among gymnasts born in 1999.