Bakı Olimpiya İdman Kompleksi iki gün ərzində 16-cı Bakı birinciliyində iştirak edən gimnastların ixtiyarına verilmişdi. Amma öz ustalıqlarını sərgiləyənlər yalnız bakılı idmançılar deyildi, turnirdə müsabiqədən kənar proqramla Gəncədən 8 idmançı iştirak etmişdir.
Bunu Bakı şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin rəisi Raqif Abbasov da qeyd etmiş və bildirmişdir ki, ölkədə gimnastikanın inkişafı yüksələn xətlə hərəkət edir. “Burda Federasiyanın prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın xidməti böyükdür. Yığma komandanın əsas heyətinə düşmək uğrunda rəqabət hətta bu turnirdə iştirak edən gənc gimnastlar arasında da güclənir”, deyə, o bildirib.
Ən maraqlı mübarizə 1995-97-ci il təvəllüdlü gimnastlar arasında alındı. Topla sonuncu hərəkətə qədər liderlər bərabərə gedir, eyni xalları yığır və eyni səhvləri edirdilər, lakin sonda onlardan biri möhkəmlik və dözümlülük nümayiş etdirdi. Nəticədə qalib adını Həmkarlar ittifaqı idman cəmiyyətindən Ayşə Mustafayeva qazandı. O, çoxnövçülükdə 60.795 xal topladı. Respublika kompleks idman məktəbinin idmançısı Yekaterina Prokopenko ondan yalnız 0.2 xal az nəticə göstərdi. Üçüncü yer həmin klubdan olan Mansurə Bağıyevanındır (58.585).
1998-99-cu il təvəllüdlü gimnastların müsabiqəsində Bakı gimnastika məktəbindən Nülufər Niftəliyeva birinci olmuşdur. Hakimlər onun çıxışını 39.775 xalla qiymətləndirmişlər. İkinci yer 38.55 xalla Cənnət Məmmədovanın (Həmkarlar ittifaqı), üçüncü yer 37.2 xalla Mehbarə Mansurovanın (Həmkarlar ittifaqı) olmuşdur.
Nəhayət, 2000-01-ci il təvəllüdlü gimnastların müsabiqəsində Respublika kompleks idman məktəbini təmsil edən Jalə Piriyeva birinci olmuşdur. O, 34.25 xal toplamışdır. Sonrakı yerləri 32.9 xalla Ləman Məmmədova (Həmkarlar ittifaqı) və 30.95 xalla Nuray Sərdarlı (Bakı gimnastika məktəbi) tutmuşlar.
Bu sahədə beynəlxalq start 19-22 fevral tarixdə Estoniyada keçiriləcək beynəlxalq turnir olacaq. Burada may ayında Bakıda keçiriləcək Avropa çempionatına hazırlaşan Azərbaycanın yeniyetmələrdən ibarət qrup hərəkətləri üzrə komandası da iştirak edəcək. Yeri gəlmişkən, qaraçı musiqisi sədaları altında 5 lentlə ilk dəfə tamaşaçılar qarşısında birincilik çərçivəsində parlaq çıxışları ilə qızlar heç kimi biganə qoymadılar. Həmçinin, Bakıda təlim-məşqdə olan bolqar gimnastları kimi onların da zərif nümunəvi çıxışları Bakı turnirinə xüsusi rəng və bayram ovqatı qatdı.

Within two days, the capital’s Olympic Sports Complex was placed at the disposal of gymnasts, who were competing in the 16th Baku Championship. But not only sportswomen of Baku demonstrated their skills, 8 gymnasts from Ganja also took part in the tournament in out-of-competition program.
It was also noticed by Ragif Abbasov, the head of the central administrative board of youth and sports of Baku who stated that gymnastics was increasingly developing in our country. “And Mrs Mehriban Aliyeva, the president of Azerbaijan Gymnastics Federation, has a great service in this progress,” he stated. “The rivalry for joining the national team’s main composition is growing, even among junior age groups presented in the tournament.”
The most interesting contest developed among sportswomen born in 1995-97. Receiving identical points and making identical mistakes, the leaders had been performing equally till the last performance with a ball. But tenacity and endurance was demonstrated only by one of them. In the end, Aysha Mustafayeva from “Trade Unions” became the winner, having received 60.975 points in the all-around. Yekaterina Prokopenko (Republican Complex Sports School) lost only 0.2 points to her, the third place – her club-mate Mansura Baghiyeva (58.585).
Nilufar Niftaliyeva from Baku Gymnastics School won the first place in the 1998-99 age group. She received 39.775 points from the judges. The second place was taken by Jannat Mammadova (“Trade Unions”) – 38.55 points, the third place – Mehbara Mansurova (“Trade Unions”) – 37.2 points.
Finally, Jala Piriyeva representing the Republican Complex Sports School won the first place in the youngest 2000-2001 age group. She received 34.25 points. The second place was taken by Laman Mammadova (“Trade Unions”) – 32.9 points, the third place – Nuray Sardarli (Baku Gymnastics School) - 30.95 points.
Next international tournament will be held in Estonia on February 19-22, where an Azerbaijani junior group team preparing for the European Championships (Baku, May) will perform. By the way, no one remained indifferent to the gymnasts’ composition with 5 ribbons accompanied by the Gypsy music. It should be noted that the group appeared before the audience for the first time within the framework of Baku championship.
And Gala performances of gymnasts from Bulgaria, who are taking part in the training camps in Baku, also added a special beauty and solemnity to Baku tournament.