Gimnastika növləri üzrə yığma komandaların üzvləri olmaqla yanaşı, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının dəstəyi ilə təşkil olunan xüsusi məktəbdə təhsil alan şagirdlər arasında Novruz Bayramı təntənəli surətdə qeyd edilib.
Öncədən bildirildiyi kimi, bu təhsil layihəsi məktəb yaşlarında olan gimnastların arenanı tərk etmədən, digər məktəblilər kimi təhsil almaqları üçün yaradılmışdır.
Çoxmillətli yığma komandalarımız parlaq çıxışlar nümayiş etdirərək, rəqs etdilər, mahnılar oxudular, Azərbaycan dilində şeirlər söylədilər, həmçinin qədim Novruz bayramı haqda maraqlı faktlardan danışdılar.
Tədbirdə iştirak edən, federasiyanın vitse-prezidenti Altay Həsənov, bugünki tədbiri, gimnastların beynəlxalq arenada ölkə şərəfini qorumağı bacardıqları kimi, Azərbaycan mədəniyyəti və adət-ənənələrini də yaxından tanıdıqlarının bir sübutu kimi qiymətləndirdi.

Праздник Новруз был торжественно отмечен среди членов азербайджанской сборной по гимнастическим дисциплинам, которые в то же самое время являются учащимися специальной школы, организованной при поддержке министерства образования Азербайджана и Федерации гимнастики Азербайджана.
Как сообщалось ранее, данный образовательный проект был создан для того, чтобы гимнасты школьного возраста имели возможность получать знания так же, как и обычные школьники, при этом не покидая стен Национальной Арены Гимнастики.
Многонациональная сборная показала яркое представление – дети танцевали, пели песни и декларировали стихи на азербайджанском языке, а также рассказали интересные факты о древнем празднике Новруз.
Присутствующий на мероприятии вице-президент федерации гимнастики Алтай Гасанов отметил, что сегодняшний праздник доказал то, что ребята знают культуру и наследие Азербайджана так же хорошо, как и умеют защищать честь своей страны на международной арене.