Estoniyanın Tartu şəhərində diktor bu ilin ilk Olimpiya dövrəsində keçirilən Dünya kuboku mərhələsində cənub şəhəri Bakıdan gəlmiş, öz hərarətli çıxışları ilə yerli tamaşaçıları heyran qoyan gimnastları fəxri kürsüyə dəvət edərək 19-cu dəfə məşhur Baltikyanı aksentsiz "Azərbaycan" sözünü tələffüz etdi.
Lalə Yusifova çoxnövçülükdə medal uğrunda mübarizəyə qoşula bilərdi. Lakin gürzlərlə tapşırığı yerinə yetirərkən yol verdiyi səhv onu 6-cı mövqeyə saldı. Lakin artıq finalda o, "bürünc" mükafata tam layiq çıxış etdi və medal podiumuna qalxdı.
İkinci iştirakçımız Marina Durundanın da ünvanına tərifli sözlər söylənilib. Çoxnövçülük də daxil olmaqla, yalnız halqadan başqa, proqram növlərinin hər birində o, Ukrayna-Belarus dueti Qanna Rizatdinova-Melitina Stanyutadan sonra üçüncü yeri tutub.
Amma bayram piroqunun tikəsinə ən şirəli albalı giləsini beynəlxalq "Miss Valentine" yarışında çıxış etmiş yuniorlar qrupu qoydu. Milli komandanın baş məşqçisi Mariana Vasileva bu fikirdədir.
Habelə Avstriyada Avropa çempionatına hazırlaşan Nülufər Niftalıyeva, Gülsüm Şəfizadə, Aleksandra Platonova, Səbinə Hümmətova, Emiliya Bağıyeva və Aynur Mustafayevanın tərkibində olduqları kollektiv finalda 5 halqa ilə tapşırıqda birinci yeri tutaraq Belarus komandası və xalça sahibini qabaqlayıb.
Avro-2013-də iştiraka iddiaçı olan digər iki fərdi gimnast da çox gözəl çıxış ediblər. Belə ki, Ayşə Mustafayeva halqa və lentlə qalib gəlib, Mənsurə Bağıyeva isə gürzlərlə daha yaxşı çıxış edərək lentlə yarışda ikinci, halqa ilə yarışda isə üçüncü yeri tutub.
Yuniorların çıxışı da sevindirici oldu. Jalə Piriyeva (2000-ci il təvəllüdlü) üç dəfə fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxdı (halqa, top, gürzlər), bir dəfə lentlə üçüncü oldu. Onun həmyaşıdı Züleyxa İsmayılova halqa və lent ilə yalnız ikinci ola bildi, beynəlxalq arenada ilk dəfə çıxış edən Veronika Ömərova (1999-cu il) iki – halqa ilə "qızıl", topla yarışda isə "bürünc" medal qazanıb.
"Hesab edirəm ki, qızlar özlərinin yeni proqramları ilə xoş təəssürat yaradıblar və hətta bir çox mürəkkəb elementlər nümayiş etdirməyə risk ediblər. Növbədə Macarıstan turniridir. Bizim orada da uğurlu nəticələr gözləməyə haqqımız var", baş məşqçi bildirib.

ПЕРВЫЕ МЕДАЛИ НОВОГО ЦИКЛА
19 раз - именно столько (!) диктор соревнований первого в этом году, да и в этом начавшемся олимпийском цикле, этапа Кубка мира в уютно-живописном эстонском городке под названием Тарту, где в феврале больше преобладает северный циклон в виде снежных осадков, вызывала на пьедестал гимнасток, приехавших с южного города Баку и согревавших своими жаркими выступлениями местную публику, что под занавес награждений произносила слово «Азербайджан» без известного прибалтийского акцента.
Лала Юсифова могла зацепиться за медаль в многоборье. Однако ошибка в упражнении с булавами откинула ее на 6-ю позицию. Зато в финале с обручем она сполна заслужила «бронзу» и взошла на медальный подиум.
Лестных слов удостоилась и вторая наша участница этапа Марина Дурунда. В каждом из видов программы, включая и многоборье, но кроме обруча она становилась третьей после украинско-беларуского дуэта Ганна Ризатдинова-Мелитина Станюта.
А самую сочную вишенку на кусок праздничного пирога положила юниорская группа, выступавшая на международном турнире «Мисс Валентина». Таково мнение главного тренера национальной команды Марианы Василевой.
«Коллектив в составе Нилуфяр Нифталыевой, Гюльсум Шафизаде, Александры Платоновой, Сабины Гумматовой, Эмилии Багиевой и Айнур Мустафаевой, также готовящийся к чемпионату Европы в Австрии в финале упражнения с 5 обручами занял первое место, опередив команду Беларуси и хозяек ковра. Две другие индивидуальные гимнастки, претендующие на участие в Евро-2013, тоже выступили отменно. Так, Айша Мустафаева выиграла упражнения с обручем и лентой, а Мансура Багиева стала лучшей с булавами, второй с лентой и третьей с обручем.
Порадовали и юниорки. Жаля Пириева (2000 года рождения) трижды удостаивалась главного места на пьедестале (обруч, мяч, булавы), единожды став третьей с лентой. Ее сверстница Зулейха Исмаилова занимала только вторые места – обруч и лента, а дебютировавшая на международной арене Вероника Омарова (1999) завоевала две медали: «золото» с обручем и «бронзу» с мячом.
Считаю, что девушки оставили добрые впечатления своими новыми программами и даже рискнули показать многие сложные элементы. На очереди – турнир в Венгрии, где мы также вправе ожидать успешных результатов», подытожила главный тренер.