"Qonaqlarımız" rubrikası
Bu həftə də Milli Gimnastika Arenasının qonaqları var idi. İnandırıcı olmasa da, onlar çox uzaq yerdən – Yeni Zellandiyadan ölkəmizə təşrif buyurmuşdular. Bu artıq arenamızın dünyada məşhur olmasının parlaq nümunəsidir. Bədii gimnastikada öz bacarıqlarını inkişaf etdirmək niyyətində olanlara 18 saatlıq uçuş heç bir maneə yarada bilməz.
Bakıda bədii gimnastika üzrə təlim-məşq toplanışlarında iştirak etmək üçün gələn Marni Sterner və yetirmələri Kelli Makdonald, Lidiya Xinqstonda şəhərimizin gözəlliyi və arenada yaradılmış şərait xoş təəccüblər yaratdı. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinə müsahibə verən Marni Sterner, Bakıya 2005-ci ildə etdiyi ilk səfəri, Yeni Zellandiyada bədii gimnastikanın inkişafı və digər maraqlı məqamlardan danışdı.
Salam Marni! Səfərinizin məqsədi haqda danışa bilərsinizmi? Milli Gimnastika Arenasında təşkil olunan təlim-məşq toplanışları haqda necə xəbər tutdunuz?
Əslində, bizim yerli yarışlarımız digər ölkələrə nisbətən gec başlayır. Çünki, milli çempionatımız oktyabrda, daha sonra dekabrda olur, yanvarda isə qızların yay tətilləri başlayır.Bilirəm ki, bu digər insanları çaşdıra bilər (gülür). Qızlar tətildən qayıdarkən, onlar ciddi məşq etməyə başladılar və gördüm ki, onlar daha çox işləmək istəyirlər. Beləcə “Universiada”ya qədər əlavə məşqlər təşkil etməyi qərarlaşdırdıq. Rəfiqəm Monika Quzman (Meksika yığma komandası) sizdəki şərait, burada hər şeyin yaxşı olması haqda danışmışdı və qərar verdik ki, gimnastlarımız üçün səfər təşkil edək. Bunun üçün, öncədən mən yarışların təqvimi haqda maraqlandım. Burdan sonra biz Serbiyaya hazırlaşırıq, buna görə də texnikanı yaxşılaşdırmağa çalışırıq. Burada onlar yaxşı xalçada, güclü gimnastlarla bərabər məşq edirlər.
Yeni Zellandiyada bədii gimnastikada inkişaf necə gedir?
Bizim 80-ci illərdə Dünya Çempionatlarında, Olimpiya Oyunlarında, 90-cı illərdə isə Dünya Çempionatında fərdi proqramda iştirak edən gimnastlarımız olub. 2005-ci ildə Bakıda təşkil olunan Dünya Çempionatına qədər, biz gimnastlarımızı beynəlxalq yarışlara göndərmirdik. 2005-ci ildən yenə Olimpiya Oyunlarında, Dünya Çempionatlarında iştirak etmirik. Buna baxmayaraq, biz bədii gimnastika üzrə yerli yarışlar təşkil edirik.
Sizin yetirmələriniz qarşıda gələn hansı idman tədbirlərində iştirak etməyi planlaşdırırlar?
Kelli Universiadada iştirak edəcəyinə ümid edir, buna görə o, öncə Serbiyada gələn həftə keçiriləcək yarışda çıxış etməlidi. Bundan sonra o, Sofiyada və Budapeştdə keçiriləcək Dünya Kuboku mərhələlərində və Türkiyədə təşkil olunacaq digər yarışda iştirak edə biləcəyinə ümid edir. İyun ayında isə o, Dünya Çempionatına düşməyə cəhd edəcək. Kelli – Yeni Zellandiyada bir nömrəli gimnastdır. Mən onu 11 ildir məşq elətdirirəm və uzun müddətdir. O, çox güclü gimnastdır, inadkar olmasına baxmayaraq, mənəvi olaraq güclü və bacarıqlıdır. Bir il öncə onun anası dünyasını dəyişdi və Kelli çox emosional olmuşdu, əhvalı hər an dəyişirdi. Mən onunla çox işlədim və biz daha yaxın olduq. Anasının yerini tutmasam da, ona ana kimiyəm. Mən onunla hər kəsdən çox vaxt keçirdirəm. Lidiyaya gəldikdə isə, o il yarım öncə başqa şəhərdən gəlib. Ötən il o, başqa səviyyədə idi. Lidiya Avsrtiyada keçiriləcək yerli çempionata hazırlaşır, onlarla mübarizə aparacaq, çünki bizə ən yaxın ölkə oradır. O, həmçinin Dünya Kubokunda çıxış etməyə ümid edir.
Bakıdakı təlim-məşq toplanışları çərçivəsində yeni nələr öyrəndiniz?
Texniki cəhətdən yeniliklər öyrəndim, bizim idmanda bu çox vacibdir. Sizin gimnastlarınızın 8 saat məşq etməsi məni çox təəccübləndirdi. Biz də üz ifadələri üzərində işləyirik. Əslində, mən də qızlarımı məcbur edirəm ki, mimikadan istifadə etsinlər. Onlar isə: “Mən bunu yalnız yarış zamanı edəcəm” – deyirlər və əlbətdə mən onlara hirslənirəm (gülür). Sizin məşqçiləriniz bizə texniki cəhətdən və digər şeylərdə kömək oldular.
Arena haqda təəssuratlarınız necədir?
O möhtəşəmdir! Sizin bəxtiniz gətirib! Bizim zalı da bir görsəydiniz...bir xalça və kiçik uşaqlar üçün bir neçə cığır var.
Bildiyimiz qədər, bu sizin Bakıya ilk səfəriniz deyil. Sonuncu səfərinizdən şəhər çoxmu dəyişilib? Təəssuratlarınız necədir?
Düşünürəm ki, şəhər çox dəyişilib. Mən ilk dəfə Bakıya 2005-ci ildə təşkil olunan Dünya Çempionatına gəlmişdim. Şəhəri gəzmək üçün, bir-iki günüm oldu. Şəhər, xüsusən də mərkəz çox müasir olub. Əvvəllər burda yalnız milli mətbəxi təcəssüm etdirən restoranlar var idi, indi isə suşi-barlar, çin restoranları və sair. Bura çox maraqlı şəhərdir.
Yenidən gəlməyi planlaşdırırsınızmı?
Ümid edirəm ki, gələcəyik. Əgər hər şey plan üzrə getsə, biz iyul ayının sonu, avqust ayının əvvəli bir daha gələcəyik.

Location: New Zealand
You will never believe it, but New Zealand’s representatives became this week's guest of the National Gymnastics Arena. That is a prime example our Arena is already known throughout the world and eighteen-hour flight is not an obstacle for those who want to improve their skills in rhythmic gymnastics.
Having arrived in Baku for a week to participate in training camp in rhythmic gymnastics, Marnie Sterner and her gymnasts Kelly Macdonald and Lydia Hingston were pleasantly surprised with the conditions created at the Arena and the beauty of our city.
The press service of Azerbaijan Gymnastics Federation interviewed Marnie Sterner, who spoke about her first visit to our capital in 2005, on the development of gymnastics in New Zealand and many other things.
Hello, Marnie! Please, tell about the purpose of your visit to Baku. How did you learn about the training camp at the National Gymnastics Arena?
Actually, our competition season is a little bit later than rest of the world because our national championships is in October and then the girls take summer holiday in December and January. I know it is a bit confusing for other people (laughing). When the girls came back to train in January-February they started to get more serious and I can see that they want to work more. Therefore, we decided to have an extra competition before University Games if they qualified. I talked to my friend Monica Guzman who said it was very good here to come, everything was nice and beautiful, and so I arranged for my gymnasts to come for training camp here. I looked at the schedule in advance to know which competitions were happen at this time. Following this, we are going to Serbia and we really want to improve the technic of the girls, get them to train on a nice carpet near strong athletes.
What you can say about the development of rhythmic gymnastics in New Zealand?
We had gymnasts go to World Championships and Olympic Games in the 80-s, individual World Championships in the 90-s and then we did not send group again until 2005 Baku World Championships. Since then we have no individuals in Olympic Games or in World Championships. However, we have some local competitions in rhythmic gymnastics as well.
Which upcoming sports events your gymnast are going to participate in? What can you tell about them?
Kelly is hoping to go to University Games; so she needs to try on in Serbia next week. After that, they will trial for World Cups in Sofia and Budapest and possibly another competition in Turkey, and then in June they will trial for World Championships. Kelly is number one in New Zealand; I have been coaching her eleven years, which is a very long time. She is a very strong gymnast, very stubborn, but she is very strong mentally and talented. Her mother passed away year ago, she has been very emotional – up and down all the time. I work with her a lot on this and now we are very close... I do not take the mother’s place, but like mother. I spend more time with her than anyone else. What about Lydia - she came from another city a year and a half ago. She was in a different level last year, moreover, provincial level. Lydia is going to Australia nationals and will compete with them, because obviously it is the next closest country. She will also trial for the World Cups.
What new did you learn during the training camp in Baku?
I have learned a few things regarding technic, which is super important. I am amazed that your gymnasts train eight hours a day. I have just learned a few new corrections for the girls. We also have been practicing with face, expression. Actually, I do try imposing this on my kids, but they say “Oh, I will do this only at competition” and, of course, I get angry with them (laughing). Your coaches have been very helpful with the corrections, technic, with everything.
What are your impressions of the Arena?
It is amazing! You guys are so lucky! You should see our gym – we have one nice carpet, and strips for little children.
As far as we know, you're not the first time in Baku. Has the city changed much since your last visit? What are your impressions?
I think it changed a lot – for the first time I came in Baku for the 2005 World Championships and I have only one or two days out. Things are really modern now, I see the downtown and city center to be extremely modern now. It is multicultural here now, as before it was only Azerbaijani restaurants and now there are sushi bars, Chinese restaurants and so on. It is very cool city.