İdmançıların böyük səbirsizliklə gözlədikləri Paris-2024 Yay Olimpiya Oyunları yaxınlaşır. Atletlər öz yüksək bacarıqlarını Parisdə nümayiş etdirmək üçün, ilk növbədə, Olimpiya vəsiqələrinə sahib olmalıdırlar. Məlum olduğu kimi, sabah Azərbaycanda gimnastika üzrə ilin ilk beynəlxalq yarışına, batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya kubokuna start veriləcək. Məhz bu yarış batut gimnastikası üzrə fərdi növdə Olimpiya Oyunlarına lisenziya xalları qazandıracaq.
Qeyd edək ki, Parisdə keçiriləcək batut üzrə yarışlarda ümumilikdə 32 idmançı (16 kişi və 16 qadın) Olimpiya çempionluğu uğrunda mübarizə aparacaq. Ötən il Böyük Britaniyanın Birminqem şəhərində keçirilən dünya çempionatında kişilər və qadınlar arasında yalnız beş ölkənin təmsilçiləri Paris-2024 Olimpiya Oyunlarına vəsiqə qazanıb.
Bakıda keçiriləcək Dünya kuboku iki ili əhatə edən Olimpiya təsnifat yarışlarından biri olacaq. Keçən il Koimbrada (Portuqaliya) keçirilən Dünya kubokunun davamı olaraq idmançılar burada da Olimpiadaya lisenziya xalları qazana biləcəklər.
Olimpiya reytinq cədvəli hər bir gimnastın beş təsnifat yarışında göstərdiyi iki ən yaxşı çıxışına əsasən müəyyənləşəcək. Həlledici təsnifat siyahısında kişilər və qadınlar arasında yalnız üç ən yüksək reytinqə malik idmançı, Paris 2024-də öz ölkəsi üçün ikinci kvota yerinə iddia etmək hüququna malik olacaq. Bir şərtlə ki, müvafiq ölkə nümayəndəsi 2023-cü ilin dünya çempionatında artıq lisenziya qazanmış olsun.
Batut gimnastikası üzrə Dünya kuboku batut təqvimində bütün yarışlar arasında Paris-2024-ə ən çox lisenziya yeri qazandıran yarış hesab olunur.
22-24 mart tarixlərində Kottbusda (GER) keçiriləcək batut gimnastikası üzrə Dünya kuboku Olimpiya təsnifat xalları qazanmaq üçün son şans olacaq.
Dünya kubokları vasitəsilə lisenziya qazana bilməyən qitələr qarşıdakı qitə çempionatlarında Olimpiadaya vəsiqə əldə etmək şansı qazanacaqlar. Qeyd edək ki, indiyədək yalnız Çin Xalq Respublikası və Böyük Britaniyanın təmsilçiləri Paris-2024-ə həm kişilər, həm də qadınlar arasında vəsiqə qazanıblar.
Bu barədə ətraflı məlumatı Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının rəsmi saytından əldə edə bilərsiniz.

Приближаются летние Олимпийские игры 2024-го года в Париже, которых с нетерпением ждут спортсмены. Спортсменам сначала необходимо иметь Олимпийскую квалификацию, чтобы продемонстрировать свое мастерство в Париже. Как известно, завтра в Азербайджане стартуют первые в этом году международные соревнования по гимнастике - Кубок мира по прыжкам на батуте и на акробатической дорожке (тамблинг). Именно эти соревнования принесут лицензионные очки для Олимпийских игр по гимнастике на батуте.
Отметим, что в соревнованиях по прыжкам на батуте, которые пройдут в Париже, за олимпийское первенство будут бороться 32 спортсмена (16 мужчин и 16 женщин). На прошлогоднем Чемпионате мира, прошедшем в британском Бирмингеме, на Олимпийские игры Париж-2024 квалифицировались представители всего пяти стран среди мужчин и женщин.
Кубок мира, который пройдет в Баку, станет одним из двухлетних квалификационных олимпийских соревнований. В продолжение прошлогоднего Кубке мира в Коимбре (Португалия) спортсмены смогут заработать лицензионные очки для Олимпиады.
Олимпийский рейтинг будет определяться на основе лучших результатов каждой гимнастки за год в пяти квалификационных соревнованиях. Только трое спортсменов мужского и женского пола с самым высоким рейтингом в решающем квалификационном списке будут иметь право претендовать на второе квотное место для своей страны в Париже 2024-го года. При условии, что представитель соответствующей страны уже выиграл лицензию на Чемпионат мира 2023-го года.
Кубок мира по прыжкам на батуте считается самым лицензионным соревнованием Париж-2024 года среди всех соревнований в календаре прыжков на батуте.
Кубок мира по прыжкам на батуте в Котбусе (Германия) с 22-го по 24-е марта станет последним шансом заработать Олимпийские квалификационные очки.
Континенты, которым не удастся получить лицензию на чемпионатах мира, получат шанс пройти квалификацию на Олимпийские игры на предстоящих континентальных чемпионатах. Стоит отметить, что на Париж-2024 как среди мужчин, так и среди женщин пока квалифицировались только представители Китайской Народной Республики и Великобритании.
Более подробную информацию об этом можно получить на официальном сайте Международной федерации гимнастики.