İdmançıların böyük səbirsizliklə gözlədikləri Paris-2024 Yay Olimpiya Oyunları yaxınlaşır. Atletlər öz yüksək bacarıqlarını Parisdə nümayiş etdirmək üçün, ilk növbədə, Olimpiya vəsiqələrinə sahib olmalıdırlar. Məlum olduğu kimi, sabah Azərbaycanda gimnastika üzrə ilin ilk beynəlxalq yarışına, batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya kubokuna start veriləcək. Məhz bu yarış batut gimnastikası üzrə fərdi növdə Olimpiya Oyunlarına lisenziya xalları qazandıracaq.
Qeyd edək ki, Parisdə keçiriləcək batut üzrə yarışlarda ümumilikdə 32 idmançı (16 kişi və 16 qadın) Olimpiya çempionluğu uğrunda mübarizə aparacaq. Ötən il Böyük Britaniyanın Birminqem şəhərində keçirilən dünya çempionatında kişilər və qadınlar arasında yalnız beş ölkənin təmsilçiləri Paris-2024 Olimpiya Oyunlarına vəsiqə qazanıb.
Bakıda keçiriləcək Dünya kuboku iki ili əhatə edən Olimpiya təsnifat yarışlarından biri olacaq. Keçən il Koimbrada (Portuqaliya) keçirilən Dünya kubokunun davamı olaraq idmançılar burada da Olimpiadaya lisenziya xalları qazana biləcəklər.
Olimpiya reytinq cədvəli hər bir gimnastın beş təsnifat yarışında göstərdiyi iki ən yaxşı çıxışına əsasən müəyyənləşəcək. Həlledici təsnifat siyahısında kişilər və qadınlar arasında yalnız üç ən yüksək reytinqə malik idmançı, Paris 2024-də öz ölkəsi üçün ikinci kvota yerinə iddia etmək hüququna malik olacaq. Bir şərtlə ki, müvafiq ölkə nümayəndəsi 2023-cü ilin dünya çempionatında artıq lisenziya qazanmış olsun.
Batut gimnastikası üzrə Dünya kuboku batut təqvimində bütün yarışlar arasında Paris-2024-ə ən çox lisenziya yeri qazandıran yarış hesab olunur.
22-24 mart tarixlərində Kottbusda (GER) keçiriləcək batut gimnastikası üzrə Dünya kuboku Olimpiya təsnifat xalları qazanmaq üçün son şans olacaq.
Dünya kubokları vasitəsilə lisenziya qazana bilməyən qitələr qarşıdakı qitə çempionatlarında Olimpiadaya vəsiqə əldə etmək şansı qazanacaqlar. Qeyd edək ki, indiyədək yalnız Çin Xalq Respublikası və Böyük Britaniyanın təmsilçiləri Paris-2024-ə həm kişilər, həm də qadınlar arasında vəsiqə qazanıblar.
Bu barədə ətraflı məlumatı Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının rəsmi saytından əldə edə bilərsiniz.

Summer Olympic Games Paris-2024, which athletes are eagerly waiting for, is approaching. Athletes must first have Olympic qualifications to demonstrate their high skills in Paris. As it is known, the first international gymnastics competition of the year, the FIG Trampoline Gymnastics and Tumbling World Cup will start tomorrow in Azerbaijan. It is this competition that will earn license points for the Olympic Games in Trampoline Gymnastics.
It should be noted that a total of 32 athletes (16 men and 16 women) will compete for the Olympics Championships in the Trampoline competitions to be held in Paris. At last year’s World Championships held in Birmingham (Great Britain), representatives of only five countries among men and women qualified for the Paris-2024 Olympic Games.
The World Cup to be held in Baku will be one of the two-year Olympic qualification competitions. As a continuation of the World Cup held in Coimbra (Portugal) last year, athletes will be able to earn qualification points for the Olympic Games.
The Olympic ranking will be determined based on each gymnast's best year performance in five qualifying events. Only the three highest-ranked male and female athletes in the decisive qualification list will be eligible to claim a second quota place for their country at Paris-2024. Provided that the representative of the respective country has already qualified for the 2023 Worlds.
The FIG Trampoline Gymnastics World Cup is considered to be the most licensed competition for Paris 2024 among all competitions on the Trampoline calendar.
World Cup in Trampoline Gymnastics in Cottbus (Germany) on March 22-24 will be the last chance to earn Olympic qualification points. Continents that fail to qualify through the World Cups will get a chance to qualify for the Olympic Games at the upcoming Continental Championships. It should be mentioned that so far only the representatives of the People's Republic of China and Great Britain have qualified a male and a female Trampoline gymnast to Paris-2024.
You can get detailed information about this from the official website of the International Gymnastics Federation (FIG).