Bu gün “Şahdağ” yay-qış turizm mərkəzində bədii gimnastika üzrə 17-21 may tarixlərində ölkəmizdə təşkil olunacaq 39-cu Avropa çempionatının püşkatma mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Avropa Gimnastikasının bədii gimnastika üzrə Texniki Komitəsinin prezidenti Yevangeliya Trikomiti, komitə üzvləri Yelena Aliprandi, Yevgeniya Vilyayeva, Eliso Bedoşvili, Aleksanda Piskupesku, İzabel de Kossio, Kristiana Todorova, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının İcra Komitəsinin üzvü, gənclər və idman nazirinin müavini Mariana Vasileva, AGF-nin baş katibi Nurlana Məmmədzadə, idman direktoru Natalya Bulanova və digər nümayəndələr iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, ilk dəfədir ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının təşəbbüsü ilə ölkəmizdə gimnastika növü üzrə mötəbər yarışın püşkatma mərasimi paytaxt Bakıda deyil, bölgədə təşkil olunur.
Xatırladaq ki, Avropa çempionatının Azərbaycanda keçirilməsi barədə qərar ötən il iyulun 16-da Avropa Gimnastikasının Lozannadakı Baş Qərargahında keçirilən İcraiyyə Komitəsinin iclasında səsvermə yolu ilə qəbul edilib.
Bu, ölkəmizin bədii gimnastika üzrə təşkil edəcəyi 5-ci Avropa çempionatı olacaq.
Xatırladaq ki, paytaxtımız 2007, 2009, 2014 və 2019-cu illərdə bu növ üzrə qitə çempionatına ev sahibliyi edib.

Today, the draw ceremony for the 39th Rhythmic Gymnastics European Championships, which will be held in our country from May 17 to 21, took place at the Shahdag Mountain Resort.
The event was attended by Evangelia Trikomiti, President of the European Gymnastics Technical Committee for Rhythmic Gymnastics; committee members Yelena Aliprandi, Evgenia Vilyayeva, Eliso Bedoshvili, Alexandra Piscupescu, Isabel de Cossio, and Kristiana Todorova; Mariana Vasileva, member of the Executive Committee of the Azerbaijan Gymnastics Federation and Deputy Minister of Youth and Sports; Nurlana Mammadzade, AGF Secretary General; Natalia Bulanova, Sports Director; and other officials. It is noteworthy that, for the first time, a draw ceremony for a major gymnastics event initiated by the Azerbaijan Gymnastics Federation has been held outside the capital Baku, in the regions of the country. To recall, the decision to hold the European Championships in Azerbaijan was made through voting at the Executive Committee meeting of European Gymnastics, held on July 16 last year at its headquarters in Lausanne. This will be the fifth time Azerbaijan hosts the Rhythmic Gymnastics European Championships.