Masallıda hələ belə bir şou görünməmişdi. Avqust ayının 7-də ölkənin bu cənub şəhərində Azərbaycan Gimnastika Federasiyası və Masallı idman kompleksi tərəfindən qeyri-adi bir şou təşkil olunmuşdur.
Məlum olduğu kimi, qrup hərəkətləri üzrə komanda Pekin Olimpiya oyunlarına yola düşməmişdən əvvəl, Masallı kompleksində sonuncu təlim-məşq toplanışını keçirir.
Bu şounun qeyri-adiliyi ondan ibarətdir ki, kollektivin məşqçiləri idman zalında toplaşmış 350 nəfərin qarşısında yoxlama məşqi keçirmişlər. Qeyd edək ki, tamaşaçıların arasında Masallı icra hakimiyyətinin başçısı Qəzənfər Ağayev də var idi. Komandanın rəhbərləri Mariana Vasileva və Natalya Nərimanova Masallıdakı çıxışları Pekindəki çıxışlara maksimal dərəcədə yaxınlaşdırmağa çalışmışlar: həftənin günü və çıxışın vaxtı qrupun Olimpiadada xalça üzərinə çıxacağı gün və vaxt ilə tam üst-üstə düşmüşdür.
Kompleksin direktoru Manaf Nadirov hesab edir ki, Masallı sakinləri sözün əsl mənasında fəxr edə bilərlər: qrup komandasının yeni və ən başlıcası Olimpiyadada nümayiş etdirəcək hərəkətləri və ölkənin milli yığma komandasının üzvü Leyla Şamilovanın nümunəvi çıxışlarını planetdə ilk olaraq onlar izləmişlər. Tamaşaçılar üç rəngli bayrağımızı dalğalandırmaqla və ucadan “Azərbaycan” söyləməklə və gimnastlara sürəkli alqışlar bəxş etməklə zalda həqiqətən Olimpiya abu-havası yaratmışdılar.
- Biz yoxlama çıxışlarını məhz bu gün və bu vaxtda keçirtdik ki, gimnastlar gələcək Olimpiya yarışlarının abu-havasını dərindən hiss edə bilsinlər və psixoloji cəhətdən də hazır olsunlar. Dəstəyə görə öz minnətdarlığımızı bildiririk, biz, məşqçilər və zalda toplaşan tamaşaçılar çalışdıq ki, cənubi Masallının vasitəsilə onlara şərqi Pekinin nəfəsini ötürək”, deyə, M.Vasileva bildirdi.
Öz növbəsində Masallı icra hakimiyyətinin başçısı Q.Ağayev komandanın bütün gimnastlarına, məşqçiləri və tibbi heyətinə unudulmaz çıxışlara görə öz təşəkkürünü bildirdi və onlara Çində uğurlu çıxışlar arzu etdi. O, həmçinin, bədii gimnastika üzrə çıxışların Azərbaycanın cənub regionunda bu idman növünün populyarlaşmasına xidmət edəcəyinə əmin olduğunu bildirdi.

ОЛИМПИЙСКИЙ ПРАЗДНИК ГИМНАСТИКИ В ОЛИМПИЙСКОМ КОМПЛЕКСЕ МАСАЛЛЫ
Такого в Масаллы еще не видели! Необычное шоу было устроено 7 августа совместно Федерацией гимнастики Азербайджана и спорткомплексом Масаллы в этом южном городе страны.
Как известно, групповая команда проводит заключительный сбор перед вылетом в Пекин на Олимпийские игры в Масаллинском комплексе.
И необычность действа заключалось в том, что тренеры коллектива провели в присутствии около 350 человек, собравшихся под сводами уютного спортзала, начиная главой исполнительной власти Масаллы Газанфаром Агаевым, контрольную тренировку. Наставники команды Мариана Василева и Наталья Нариманова максимально приблизили масаллинское выступление к пекинскому: время и день недели полностью совпадали с будущим выходом группы на ковер на Олимпиаде.
Жители Масаллы, полагает директор комплекса Манаф Надиров, имеют теперь предмет особой гордости: они первые на планете увидели новые, а самое главное, настоящие олимпийские упражнения групповой команды и показательные выступления члена сборной страны Лейлы Шамиловой. Зрители создали в зале поистине олимпийскую атмосферу, размахивая триколором, скандируя «Азербайджан» и одаривая гимнасток щедрой порцией оваций.
- Мы специально провели контрольное выступление в означенный день и время, чтобы девочки прочувствовались атмосферой будущих олимпийских баталий и были максимально готовы психологически. Спасибо за поддержку, и мы - тренеры, и зал постарались передать им дыхание восточного Пекина через южный Масаллы, сказала М. Василева.
В свою очередь, глава исполнительной власти Масаллы Г. Агаев поблагодарил всех гимнасток, тренерский корпус и медперсонал команды за незабываемое зрелище и пожелал им успешного выступления в Китае. Он также выразил уверенность, что прошедшее дефиле художественной гимнастики послужит популяризации и развитию этого вида спорта в южном регионе Азербайджана.