Azərbaycan gimnastları Qran-pri seriyasında yarışların öhdəsindən gəlməkdə davam edirlər. Moskvadan sonra mükafatlar İsrailin Holon şəhərində əldə edilib.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası xəbər verir ki, milli komandanın lideri Aliyə Qarayeva fəxri kürsünün üç dəfə 3-cü pilləsinə qalxıb. Əvvəlcə o, çoxnövçülük üzrə iki rusiyalı - Yevgeniya Kanayeva və Darya Dmitriyeva ilə rəqib olub, daha sonra digər rusiyalı gimnast Darya Kondakova ilə halqa və topla finalda mübarizə aparıb.
Zeynəb Cavadlı da Bakıya yüksək əhval-ruhiyyə ilə qayıdıb. O da üç bürünc medal qazanıb. Lakin Qran-pri turnirində deyil, beynəlxalq yarışda. Perspektivli gimnast çoxnövçülük, top və lentlə yarışda üçüncü olub.
"Mənim çox vacib hesab etdiyim digər bir bürüncə yeniyetmələrin turnirində iştirak edən 13 yaşlı Gülsüm Şəfizadə layiq görüldü, - Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasileva bildirib. - Gənc idmançını artıq bir çox mütəxəssislər qiymətləndirə biliblər və çöxnövçülükdə onun dördüncü yeri tutması isə artıq öz-özlüyündə çox şey deyir.
Və təbii ki, bizim yeniyetmələrdən ibarət qrup komandamız bir-birini ardınca artıq üçüncü dəfədir ki, "gümüş" mükafat qazanırlar. Qızlar xalça üzərinə hər çıxışları ilə xalların sayını artırırlar və ona görə də Lalə Yusifova, Ayşə Mustafayeva, Mənsurə Baqiyeva, Aynur Cabbarlı, Siyana Vasileva və Yekaterina Prokopenkonun 5 iplə ikinci yeri tutmaları qanunauyğundur. Birinci yerə yenə rusiyalı idmançılar çıxıb, mükafatçıların üçlüyünü xalça sahibləri qapayıblar".
M. Vasileva bildirib ki, ən yaxın start martın 12-13-də Riqada keçiriləcək "Baltic Hoop" beynəlxalq turnirində olacaq. Orada Zeynəb Cavadlı və yeniyetmələrdən ibarət qrup çıxış edəcək.

ОДНО «СЕРЕБРО» И СЕМЬ «БРОНЗ» С ГРАН-ПРИ ИЗРАИЛЯ
Азербайджанские гимнастки продолжают медальной поступью преодолевать турниры из серии Гран-при. Вслед за Москвой награды были завоеваны в израильском Холоне.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, лидер национальной команды Алия Гараева трижды поднималась на бронзовую ступеньку пьедестала. Сначала она составила конкуренцию двум россиянкам Евгении Канаевой и Дарье Дмитриевой в многоборье, а затем вместе с другой российской гимнасткой Дарьей Кондаковой составила им же кампанию в финалах с обручем и мячом. В приподнятом настроении в Баку возвращается и Зейнаб Джавадлы. Она также завоевала три бронзовые медали, но не в турнире Гран-при, а на международном соревновании. Перспективная гимнастка стала третьей в многоборье, с мячом и лентой.
- И еще одной «бронзы», которую я считаю очень важной, была удостоена 13-летняя Гюльсюм Шафизаде, выступавшая в турнире юниорок, отметила главный тренер сборной Азербайджана Мариана Василева. Совсем еще юную спортсменку уже успели оценить мноние специалисты и ее 4-е место в многоборье уже само за себя говорит. И, естественно, меня порадовала наша юниорская групповая команда, которая третий старт кряду берет «серебро». Девочки прибавляют с каждым выходом на ковер и поэтому второе место с 5 скакалками Лалы Юсифовой, Айшы Мустафаевой, Мансуры Багиевой, Айнур Джаббарлы, Сияны Василевой и Екатерины Прокопенко сейчас закономерно. На первом месте вновь оказались российские спортсменки, а замкнули тройку призеров хозяйки ковра.
Что до ближайшего старта, то это международный турнир Baltic Hoop 12-13 марта в Риге, где снова выступят Зейнаб Джавадлы и юниорская группа, подытожила М. Василева.