Azərbaycanlı gənc gimnastlar Polşanın Qdansk şəhərində keçirilən "Baltika Kuboku" beynəlxalq turnirində 5 mümkün mükafatdan 5 qızıl mükafat qazanıblar!
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətindən bildiriblər ki, 5 qızıl medaldan 3-nü 13 yaşlı bakılı idmançı Züleyxa İsmayılova qazanıb. O, əvvəlcə özünü gürzlər və lentlə olan hərəkətlərdə yaxşı göstərib və çoxnövçülük üzrə qalib olub.
Fərdi çıxışlarla yanaşı ölkənin yeniyetmə gimnastlarından təşkil olunan qrup komanda da çıxış edib. Kollektivinin əsas məqsədi 31 may - 2 iyun tarixlərində Avstriyada keçiriləcək Avropa çempionatına hazırlıqdır. Nülufər Niftalıyeva, Gülsüm Şəfizadə, Səbinə Hümmətova, Aynur Mustafayeva və Emiliya Bağıyeva həm çoxnövçülükdə, həm də finalda ilk pilləni qazanıblar.
Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasilevanın sözlərinə görə, hər bir turnirlə qızların özlərinə inamı artır və onların çıxışlarında inkişaf müşahidə olunur. "Hesab edirəm ki, həftəsonu Tyedəki Qran-pridə və aprelin əvvəlində Lissabonda keçiriləcək Dünya kubokunda da tamaşaçılar onları səmimi qəbul edəcəklər", o bildirib.

Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, три из них на счету 13-летней бакинской спортсменки Зулейхи Исмаиловой. Сначала она прекрасно отрекомендовалась в упражнениях с булавами и лентой, а под занавес соревнований стала первой и в многоборье.
Под стать индивидуалке выступила в Польше и юниорская групповая команда страны, готовящаяся к своему главному и, по сути, единственному старту года – чемпионату Европы в Австрии 31 мая – 2 июня. Серебристые с синим оттенком обручи Нилуфяр Нифталыевой, Гюльсюм Шафизаде, Сабины Гумматовой, Айнур Мустафаевой и Эмилии Багиевой летали над польской ареной все 2,5 минуты, отведенные на перфоманс каждому коллективу, и едва касались ковра, чтобы вновь устремиться ввысь. В итоге наши девушки были признаны лучшими и заслуженно стали первыми как в многоборье, так и в финале.
По мнению главного тренера национальной команды Марианы Василевой, с каждым турниром девушки становятся увереннее и виден прогресс в их выступлениях. Полагаю, что на Гран-при в Тье в конце этой недели и на Кубке мира в Лиссабоне в начале апреля публика примет их также тепло, сказала она.